Počela bitka za Sutjesku: Mještani protiv gradnje MHE na granici sa nacionalnim parkom

Počela bitka za Sutjesku: Mještani protiv gradnje MHE na granici sa nacionalnim parkom

Prije 10 godina spriječena je gradnja u samom nacionalnom parku, hoće li se zabraniti gradnja na granici?

Više desetina građana okupilo se u mjestu Sastavci, na mjestu gdje se Jabušnica ulijeva u Sutjesku, na području opštine Gacko gdje se gradi jedna od tri mini hidroelektrane koje gradi kompanija „Grande-Trivić“ d.o.o. Lakštaši, za investitora “Hidroenergy d.o.o. Gacko”.

Mještani i ekološki aktivisti traže obustavljanje gradnje upozoravajući na brojne štetne posljedice stavljanja rijeke u cijevi, odnosno gradnje MHE.

Na protestima koji su počeli tačno u podne poručili su da neće odustati dok se gradnja ne zaustavi, te da šteta po eko sistem nije jedina. Sumnjaju i na zloupotrebe i eksploataciju rijeke budući da postoji sumnja da investitor nezakonito koristi šljunak iz rijeke na drugom gradilištu.

Centar za životnu sredinu iz Banjaluke podnio je zahtjev Inspektoratu Republike Srpske od kojeg traži da hitno obustavi radove na rijeci Sutjesci i njenoj pritoci Jabušnici.

„Najveći problem je što će ta postrojenja i samo iskopavanje šljunka imati negativne posljedice po rijeku Sutjesku koja protiče kroz Nacionalni park „Sutjeska“ što će uticati na biodiverzitet ne samo rijeke već i područja oko. Problem je što se to radi na granici sa Nacionalnim parkom „Sutjeska“ Nije se uzelo u obzir da će ta lokacija imati moguće posljedice na eko sistem.

S druge strane, moramo da vidimo da li se radovi odvijaju u skladu sa dozvolama, ili već sada dolazi do određene štete. Zbog sumnje da se radovi ne odvijaju skladu sa dozvolama smo i uputili zahtjev inspekciji. Kada dobijemo nalaz i izvršimo uvid mi ćemo onda razmišljati kako dalje djelovati pravno po tom pitanju“, rekao je za Buku Jugoslav Jevđić iz Centra za životnu.

Investitorima je, očito, ovo područje veoma interesantno. Još prije 10 godina htjeli su graditi unutar samog nacionalnog parka što su iz Centra za životnu sredinu uspjeli spriječiti sudskim putem.

„Mi smo 2019. osporili izgradnju objekata „Sutjeska 2B“. Pružamo podršku građanima, ovakvim objektima nije mjesto ovdje, nebitno da li su na granicama nacioalnog parka, ili unutar samog nacionalnog parka“, rekao je Jevđić.

(Buka) Foto: Buka

CATEGORIES
Share This