
Petar Đokić otkriva ko je kriv za slučaj Viadukt: Upitan račun na koji BiH treba uplatiti novac
Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske izjavio je za Srpskainfo da nikada nije postojala zvanična ponuda za nagodbu u slučaju Viadukt od milion KM.
Možda je neko u ličnim pregovorima čuo takvu ponudu, ali ona nije bila zvanična, rekao je Đokić.
Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da slovenačkom Viaduktu isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. Dug sada iznosi više od 113 miliona KM. Pojavio se i novi problem sa računom za uplatu, jer BiH ako uplati novac ne može biti sigurna da li će on završiti u pravim rukama. Petar Đokić je za Srpskainfo govorio o slučaju Viadukt.
“Nisu bili u stanju da plaćaju zakup 2 kancelarije”
– Ta koncesija je dodjeljena još davne 2004. godine, kada je bila PDP i SDS vlada. U okviru tog koncesionog preduzeća, koje je tada dobilo koncesiju su se mijenjali vlasnici, posle su vršili prenos koncesije na drugo privredno društvo, uglavnom Slovenci su sve vrijeme bili negdje tu prisutni. Oni u tom periodu nisu mogli preduzimati, niti su preduzimali radnje u pravcu realizacije takvog projekta. Očito je da ga nisu mogli ni realizovati. Samo jedan detalj – nisu bili u stanju da plaćaju zakup poslovnog prostora u Banjaluci, 2 kancelarije nisu plaćali. To govori o tome kakav je kriminalitet bio takve kompanije – rekao je Đokić.
Objasnio je da ugovor nije raskinula vlada, nego slovenačka firma jednostrano i otišli su na arbitražu – smatrali su da njima nije omogućeno da oni mogu da realizuju taj projekat.
– Oni nikada nisu mogli dobiti, ni u ranijem periodu, saglasnost grada Banjaluka. Sve su oni to koristili, kao da je to bio razlog zbog čega nisu mogli da izgrade elektranu i opredijelili su se za arbitražu. Prije nego što su pokrenuli arbitražu oni su predložili poravnanje, tražili su 41 milion KM odštetnim zahtjevom i to je jedini jedini akt koji je došao u Ministarstvo, do mene – rekao je on.
Prema njegovim riječima angažovali su BDO revizorsku kuću da uradi analizu Viadukta.
“Uložen mizeran iznos”
– Izvršili su kompletnu analizu, svega onog što su oni navodno ulagali u tom periodu koliko je trajala ta koncesija i utvrdili su mizeran iznos. Vlada je zaključila da ne može prihvatiti takav prijedlog od 41 milion u očekivanju da je nemoguće da takva firma može dobiti arbitražu protiv države – kazao je Đokić.
Dodao je da su tužili BiH, a ne Republiku Srpsku, te da se Srpska uključila u postupak i potpisan je sporazum između Vlade i Savjeta ministara BiH jer je tražilo Pravobranilaštvo.
– Mi smo bili praktično prinuđeni da moramo zaključiti takav sporazum zato što Savjet ministara nije želio da odobri finansijska sredstva koja su bila obavezna da ih uplate oba učesnika u arbitraži. Oni su to odbijali, a mi nismo željeli da propustimo rok zato što se moglo desiti da Arbitražni tribunal presudi u njihovu korist zato što strane nisu izvršile svoju finansijsku obavezu – kazao je Petar Đokić.
“Nisu trebali imati nikakve šanse”
Rekao je da nisu željeli da se to desi jer su smatrali da imaju toliko argumenata da mogu dokazati da ta kompanija nije bila kredibilna da gradi takvu elektranu i da iz tog razloga oni ne bi trebali da imaju ikakve šanse u arbitraži protiv države.
– Zato je taj sporazum potpisan i mi smo preuzeli obavezu troškova arbitraže ukoliko to bude presuđeno i bude teret po Republiku Srpsku – kazao je Đokić.
Kompaniju Viadukt zastupala je advokatska kancelarija Baroš iz Banjaluke.
– Oni su angažovali neki fond iz Velike Britanije koji je njih zastupao, finansirao njihove troškove i njihovo postupanje sa arbitražom i praktično preuzeli u pravnom smislu dalje vođenje arbitraže u ime Viadukta. I okončano je na nevjerovatno iznenađenje – rekao je Đokić.
Dodao je da tokom arbitraže nikada nije pozvan za izjavu i dokazivanje, iako kao ministar “nije vezan za period dodjele koncesije, već od 2015. godine”.
– Jako je zanimljivo da Arbitražni tribunal nikad nije htio da cijeni kredibilnost kompanije nego je rekao oni Republika Srpska, odnosno Bosna i Hercegovina njima nije omogućila mogu izgraditi, nije im dala određene dozvole, a kako ćete dati nekome kada on elementarne uslove nije ispunjavao – rekao je Đokić.
Blokada računa
Objasnio je i da su im pokušali oduzeti koncesiju jer su tokom određenom perioda imali potpuno blokiran račun što je bio uslov da se može raskinuti ugovori i pokrenut je postupak.
– Onda je kancelarija Baroš ili neko drugi, neko je za njih izvršio uplatu sredstava i odblokirao im račun – rekao je on.
Sada je, prema riječima Đokića, veliko pitanje u čiju korist odnosno za koga treba da država plati tu vrijednost.
– Prema informaciji koju imam, nismo ih mogli provjeriti jer nemamo pristup, ali nezvanično oni su dostavili račun koji se nalazi na nekim ostrvima, a na ime britanskog fonda. Nelogično je zašto nisu dostavili račun u Velikoj Britaniji, pretpostavljamo zato što bi u tom slučaju morali platiti veliki porez pa su otišli u neku ofšor zonu i tamo registrovali – ako je to uopšte njihov račun. Znači država bi sad trebala da zatraži i provjeri valjanost tog računa za čiji interes bi trebala da se izvrši uplata. To očekujem da uradi Savjet ministara da pokrene taj postupak da se utvrdi ko je vlasnik tog računa, može se desiti da neko plati taj iznos, a da se sutra ovi opet pojave i kažu da to nije njima plaćeno – rekao je on.

Prema njegovim riječima nevjerojatno da Arbitražni sud uopšte nije cijenio ni jedan argument Republike Srpske kojeg smo mi preko advokatske kancelarije dostavili, ništa od toga nije priloženo ni jedan akt nije razmatran niti se nalazi u dostavljenim dokumentima.
Reputacija BiH
Na pitanje može li se reći ko je kriv za ovu siguraciju Đokić je rekao da ne zna koga oglasiti krivim.
– Republika Srpska je sa svoje strane uradila ono što je morala da uradi kad je u pitanju ta kompanija – oni nisu bili u stanju da realizuju projekat, oni nisu bili u stanju – da jesu oni bi to uradili, nisu bili u stanju da plaćaju zakup poslovnog prostora u Banjaluci, kako da izgrade elektranu od nekoliko desetina miliona. Niko nije mogao pomisliti da bi takva kompanija mogla da dobije spor protiv države, a eto vidite kakvo je to međunarodno pravo i kako to funkcioniše – rekao je Đokić.
Dodao je da misli da se ipak radi o vrlo niskom reputacionom nivou Bosne i Hercegovine i da je to uticalo u tribunalu da se donese takva odluka.
– Sada se postavlja pitanje u korist koga su je donijeli, njih treba provjeriti i vidjeti. Mi smo ovdje pokrenuli istragu, koliko sam informisan, MUP provodi istragu – rekao je on.
Ugovor o dodjeli koncesije sa „HES Vrbas“, koje je u vlasništvu Viadukta potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“. Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja je onemogućila izgradnju HE „Krupa“. Na čelu Vlade RS u tom trenutku je bio Milorad Dodik.
Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić tvrdi je da je tužba stigla 2016. godine, kada je on bio pravobranilac BiH, kao i da je upozoravao da će ovaj slučaj biti izgubljen.
– Slovenci su bili zainteresovani da se plati milion i da povuku tužbu i to bi se završilo. Međutim, ni to nije odobrila Vlada koju je tada vodila Željka Cvijanović – naveo je u više navrata Mandić.
Nakon toga, 2017. godine je sklopljen Ugovor između Savjeta ministara BiH na čelu sa Zoranom Tegeltijom i Vlade Republike Srpske koju je u tom trenutku vodila Željka Cvijanović po kojem Srpska preuzima obaveze plaćanja.
Srpskainfo