Idok je sa Sudom BiH i Ministarstvom pravde BiH u međuvremenu postignut dogovor, advokati navode da to nije slučaj i sa Ministarstvom pravde Republike Srpske.
Dalibor Mrša predsjednik Advokatske komore RS, izjavio je za Srpskainfo da je prema posljednjim informacijama, Sud BiH advokatima isplatio dugovanja za zastupanja po službenoj dužnosti, te da je postignut dogovor i sa Ministarstvom pravde BiH oko novih tarifa i naknada.
– Ovo je informacija od petka i nema razloga da sumnjamo u nju. Sa kolegama iz Federacije BiH dogovaramo da se napravi određeni iskorak kada je u pitanju zastupanje po hitnim predmetima pred Sudom BiH- rekao je Mrša.
Istovremeno, Ministarstvo pravde Republike Srpske predložilo je da se dugovanja za prošlu godinu isplate u osam rata, počevši od 1. septembra ove godine. Kada je u pitanju povećanje cijena naknada advokatima, dogovora nema ni na vidiku.
– Ne mogu vjerovati da se ništa konstruktivno ne dešava na relaciji sa Ministarstvom pravde RS, niti najmanji iskorak u cilju rješavanja pitanja oko usvajanja teksta Tarife o nagradama i naknadi koji je dostavljen Ministarstvu pravde Republike Srpske još 5. decembra prošle godine- dodao je predsjednik Advokatske komore RS.
Banjalučki advokat Dario Sandić kaže da trenutno stanje samo ide na štetu građana, jer im se na ovaj način uskraćuje zaštita prava pred sudovima.
– Vlast nikako da shvati da neplaćanjem odbrana po službenoj dužnosti, neplaćanjem odbrana po oslobađajućim presudama, opterećenjem advokature fiskalnim i parafiskalnim nametima, samo poskupljuju usluge advokata koje opet na kraju plaćaju građani koji su ionako na rubu siromaštva- smatra Sandić.
Dodaje kako vlast ovo radi da bi u potpunosti obespravila građane na način da im onemogući da ostvaruju svoja prava i zaštite svoje slobode, jer građani bez advokatske pomoći malo toga sami mogu da urade.
– Na kraju krajeva i sa stručnom advokatskom pomoći građani vrlo teško dolaze do svojih prava zagarantovanih Ustavom i zakonima. Ministarstvo pravde je u poptunosti nepotrebno u vlasti, jer se uopšte ne oglašava povodom bilo čega iz njegove nadležnosti. To i nije neko čudo kada znamo da ministar nikada nije radio u pravosuđu, a kamoli da zna kako funkcionise pravosuđe- zaključio je Sandić.
Podsjetimo, štrajk advokata u Srpskoj počeo je 1. avgusta ove godine. Advokati traže isplate naknada za odbrane po službenoj dužnosti i povećanje tarife.
U dopisu Advokatske komore Republike Srpske dostavljenom osnovnim i okružnim sudovima u Srpskoj navodi se između ostalog, da će protest trajati do ispunjenja zahtjeva, te su sudovi zamoljeni da više ne donose rješenja o postavljanju advokata iz Republike Srpske za odbrane po službenoj dužnosti.Onim advokatima koji bi slučajno prihvatili ovakve odbrane skrenuta je pažnja da će biti disciplinski gonjeni.
Iz Ministarstva pravde RS ranije su naveli da “pažljivo razmatraju zahtjeve Advokatske komore Republike Srpske kako bi, na osnovu dijaloga i međusobnog razumijevanja, pronašli najprikladnije rješenje, između očekivanja advokata, ali i mogućnosti u usvojenom budžetu Republike Srpske”.
– U skladu sa tim, Ministarstvo pravde je već održalo tri sastanaka sa predstavnicima Advokatske komore kako bismo nakon sveobuhvatne analize nastale situacije u što kraćem roku, zajednički, došli do odgovarajućeg rješenja. Dodaju kako se odluka o povećavanju Tarife pažljivo razmatra, kako bi se izbjegli negativni uticaji na građane i poslovnu zajednicu, te da će Ministarstvo pravde u Vladi Republike Srpske uzimajući u obzir sve naprijed navedeno, pronaći najbolja rješenja, a koja će biti u interesu svih građana i u interesu advokatske struke- naveli su iz resornog ministarstva.
Srpskainfo