Ovo što studenti rade je obnova društva i daje nadu, to je antikorupcijska pobuna
Ovo što studenti rade je jedna obnova društva, izjavio je u emisiji N1 direktno Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), komentarišući proteste. Dodao je da oni samo traže ono što je bio predizborni program SNS-a iz 2012. godine – kada su govorili o borbi protiv korupcije, transparentnosti… Psihološkinja Ana Mirković kaže da njihova snaga, energija, elokventnost, finoća – sve vrednosti koje nam demonstriraju „pokazuju da mi pripadamo ipak nekom drugom svetu i da smo negde nezasluženo zabagovali u ovom periodu koji je iza nas“.
Zoran Gavrilović je izjavio da je sve ovo što studenti rade jedna obnova društva i da je „ova energija ono što je nama falilo“. Konstatujući da je režim pokušavao da utihne građane, naveo je da iako je ateista misli da je ovo božji dar i da „ova deca pokušavaju da vrate veru u državu, vladavinu prava i veru u institucije“.
„Mislim da studenti izvlače jedno društvo koje je u stanju anomije. Za one koji nisu sociološki informisani i obrazovani, to je stanje u kome u društvu njegovi članovi prosto ne vide perspektivu. Gde ne postoji vladavina prava, gde nema solidarnosti. I mislim da sve što studenti rade u stvari jeste jedna obnova društva, pre svega“, navodi Gavrilović i dodaje da je ovo što oni rade nešto što je fantastično.
On navodi da studenti traže da se sprovede predizborni program SNS-a iz 2012, kada su govorili o javnim nabavkama, i o transparentnosti, o borbi protiv korupcije. „To je jedna ekipa koja se posle 12 godina udavila u korupciji“, dodaje.
Mislim da svedočimo stavljanju pečata, kraja ovoj vlasti, jer „možda znaju da prave puteve, ali ne znaju da prave institucije“, kaže. „Mislim da je ovo antikorupcijska pobuna“, dodao je.
Ocenio je da se u Srbiji vratila potreba za demokratijom.
Psihološkinja Ana Mirković rekla je da sve ovo njoj vraća ogromnu nadu, konstatujući da mnogo voli kada studenti okače da smo mi svet.
„Ja sam stvarno preplavljena nekom pozitivnom energijom. Ja zaista mislim da ove situacije služe tome da pokažu da – mi smo svet. Jer bez ovakvih situacija nama se svima čini, pogotovo u našoj generaciji, da smo mi neki treći svet. Da smo mi neka rupa u svemiru. Da se promene dešavaju svuda u svetu, da civilizacija ide tako kako je krenula, a da je samo kod nas neka regresija. I mnogo volim kada okače da smo – opet svet. I ja stvarno mislim da njihova snaga, energija, elokventnost, finoća – sve vrednosti koje nam demonstriraju pokazuju da mi pripadamo ipak nekom drugom svetu i da smo negde nezasluženo zabagovali u ovom periodu koji je iza nas“, navela je.
Ona je navela da se godinama pravila bipolarna Srbija i da se to večeras vidi, komentarišući to što jedni večeras protestuju, dok drugi slave na trgovima.
„Mi imamo zapravo dva sveta koja su potpuno neuporediva. Mi imamo jednu iskrenost, vapaj za pravdom, slobodom, poštenjem. Mi imamo preveliku želju da živimo u jednoj normalnoj državi i mi to možemo da gledamo sada (na protestu). S druge strane, mi imamo jednu lažnu Srbiju, plaćenu, potplaćenu, ucenjenu… Ja sam malo bacila pogled na X platformu, meni se čini da u toj drugoj Srbiji lažnoj više ni nema ljudi“, navodi i kaže da oni lažno slave.
Ocenila je da je ta „lažna Srbija raskrinkana u poslednja dva meseca, pre svega zahvaljujući studentima“.
Kako dodaje, „u toj lažnoj Srbiji se ne poštuju Ustav. U toj lažnoj Srbiji se ne poštuju zakoni. U toj lažnoj Srbiji lažno volimo. U toj lažnoj Srbiji lažno igramo uloge koje nam obrazovanjem ne pripadaju“.
A ističe da u ovoj Srbiji koju nam demonstriraju studenti, oni kažu – pročitajte Ustav. „Oni iznose obligaciono pravo. Oni nas podsećaju šta zapravo nauka kaže i kako naša zemlja treba da izgleda sa učenim, mladim ljudima kojima treba da se da prilika da rade posao za koji su učeni. Pa to je ta poruka – nismo te ništa pitali, nisi nadležan“, kaže psihološkinja i dodaje da te generacije imaju problem sa lažnim autoritetima.
Ističe da se u ovoj realnosti „borimo za minimum građanskog dostojanstva“, a da je „paralelna, lažna Srbija ona u kojoj su svi ucenjeni i potplaćeni da igraju neke uloge“. Ne razume, kaže, ljude koji pevaju dok se istovremeno održava pomen za stradale.
N1