Oglasio se FZO: Ponovo bi donosili iste odluke

Oglasio se FZO: Ponovo bi donosili iste odluke

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske oglasio se saopštenjem, nakon jučerašnje akcije Republičkog javnog tužilaštva i SIPA u Banjaluci tokom koje su pretresene prostorije ove institucije, ali i kuća v.d. direktora Dejana Kusturića, te firma „Medietik“ zbog sumnje u višemilionski kriminal tokom pandemije virusa korona.

„Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u skladu sa zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije od 24. marta 2020. godine bio je ovlašten  da sprovodi postupke javne nabavke sredstava za održavanje higijene, medicinskih sredstava i zaštitne opreme za potrebu zdravstvenog sistema zbog pandemije virusa korona. Nabavka svih roba imala je oznaku „hitno“.“, stoji u saopštenju dodajući:

„Zahvaljujući sprovedenim nabavkama, a to se posebno odnosi na pravovremenu nabavku respiratora u hitnoj situaciji, sačuvani su brojni ljudski životi i nije se desilo da je nečiji život ugrožen zbog nedostatka ovih aparata u bolnicama.

Da respiratori nisu bili nabavljeni na vrijeme, pacijenti koji su imali teške respiratorne simptome usljed virusa korona mogli su se naći u životno ugroženoj situaciji. Nedostatak ovih aparata bi značio da ljekari ne bi mogli adekvatno da pruže neophodnu podršku pacijentima sa otežanim disanjem, što bi značajno povećalo rizik od smrtnih ishoda.“

Ovako su, kako navode, spriječeni scenariji u kojima bi život pacijenata zavisio od dostupnosti opreme, što je bio slučaj u mnogim zemljama svijeta.

„Važno je naglasiti da je hitnost situacije, uzrokovana pandemijom, diktirala vrstu postupaka javnih nabavki. Ovakve okolnosti su bile u skladu sa stavovima Agencije za javne nabavke BiH, koja je nadležna za praćenje primjene Zakona o javnim nabavkama BiH, koji i predviđa više vrsta postupaka nabavki.

Sva roba, uključujući i respiratore, naručena je prema zahtjevu Republičkog štaba za vanredne situacije. Za svaki respirator je postojalo prethodna potvrda zdravstvene struke  da je za tu namjenu, bilo da se radi o intezivnoj njezi ili o liječenju u kućnim uslovima.

Osim toga, dobavljači preko kojih su nabavljeni respiratori su imali dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i to za datu djelatnost, kao i potrebne sertifikate.  Za sve respiratore koji su nabavljeni i isporučeni bolnicama, nijedna bolnica nije vratila respirator, niti je ukazala da neki respirator nije adekvatan“, ističu u FZO.

Dalje navode, da iako je sav fokus javnosti na vršiocu dužnosti direktora Fonda koji se našao na ovoj poziciji i u tom izazovnom periodu, želimo da naglasimo da je misija Fonda kao i sve aktivnosti koje kao institucija sprovodi usmjerene su na poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite, nezavisno od toga ko rukovodi institucijom.

Sa istom posvećenošću i odgovornošću, Fond bi kako navode, ponovo donosio iste odluke u sličnoj situaciji kako bi zaštitio zdravlje naših građana.

„Inače, u toku jučerašnjeg dana predstavnici FZO RS u potpunosti sarađivali sa istražiocima, kao i do sada,  i obezbijeđeno im je sve što su i tražili. U slučaju potrebe, to ćemo činiti i ubuduće, jer je u cilju FZO RS kao javne institucije da se postupak koji se vodi što prije okonča i da nadležne institucije efikasno obave svoj posao.
O nabavkama koje smo sprovodili tokom pandemije virusa korona, takođe, podsjećamo, da smo pravovremeno informisali javnost“, navodi se u saopštenju za javnost FZO.

(BN)

CATEGORIES
Share This