Najviše novca za novu IT opremu iskeširalo je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na čijem čelu se nalazi Staša Košarac oko milion i po maraka sa PDV.
Kao što je Srpskainfo pisala prethodnih dana, javna nabavka je bila podijeljena u 6 lotova, a većinu poslova je dobila firma “Telegrup” iz Banjaluke.
Novi integralni IT sistem, koji je Košarčevo ministarstvo ugovorilo, koštao je ukupno 1.279.354 KM bez PDV.
Košarčev stranački kolega Srđan Amidžić, odnosno Ministarstvo finansija i trezora BiH na čijem čelu se nalazi, u decembru je ugovorilo nabavku računara i računarske opreme u vrijednosti od 165.295 KM bez PDV.
Riječ je o nabavci 67 komada računara, 67 komada monitora, te 70 komada naponske baze, a posao je dobila firma “Ibusiness” iz Istočne Ilidže, koja se jedina javila na tender.
Treće po potrošnji novca za novu IT opremu je Ministarstvo inostranih poslova BiH, na čijem čelu se nalazi Elmedin Konaković.
To ministarstvo je krajem decembra zaključilo ugovor sa firmom “Godimerc” iz Sarajeva za isporuku kompjutera čija ukupna vrijednost iznosi 107.270 KM bez PDV.
Pored kompjutera, ova firma će Konakovićevom ministarstvu isporučiti i skenere u vrijednosti od 6.655 KM bez PDV.
I Ministarstvo odbrane BiH, na čelu sa Zukanom Helezom, nabavljalo je IT opremu koju je platilo oko 83.870 KM bez PDV.
Helezovo ministarstvo je, naime, raspisalo tender za nabavku servera, a ugovor je zadnjeg dana 2024. godine potpisan sa Digitarija d.o.o. iz Novog Sarajeva.
Ministarstvo civilnih poslova BiH, na čijem čelu se nalazi Dubravka Bošnjak, nabavilo je nove kompjutere za 34.400 KM bez PDV.
Na tender se javilo čak 9 firmi, a ugovor je zaključen sa preduzećem “Inter-com” iz Zenice. Isto to preduzeće ovom ministarstvu će isporučiti i više komada laptopova u vrijednosti od 10.700 KM bez PDV.
Mnogo manje novca potrošilo je Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, na čijem čelu se nalazi Edin Forto. To ministarstvo je kupilo desktop računare i monitore od firme “C servis” iz Sarajeva za 12.800 KM bez PDV.
Treba podsjetiti da su institucije na nivou BiH proteklih godina potrošili milione maraka za nabavku novih računara i druge IT opreme.
Pored toga, institucije BiH često dobijaju donacije u računarskoj opremi ili različitim softverima, pa se opravdano postavlja pitanje, ko i da li uopšte provjerava istinske i realne potrebe za tolikim izdvajanjima za nabavku računarske opreme i “održavanje” različitih sistema u ministarstvima i drugim javnim institucijama.
Kako smo već pisali, revizori su ranije utvrdili da je Bosna i Hercegovina u posljednjih deset godina izdvojila više od 100 miliona maraka za softverske programe u 73 institucije na nivou BiH, ali se pokazalo da su programi koji su trebali biti rješenje za efikasniju javnu upravu kao i lakše funkcioniranje, u stvari postali problem.
Srpskainfo