Od pompezne najave do zemljišta zaraslog u korov

Od pompezne najave do zemljišta zaraslog u korov

Još nema konkretne realizacije u pompezno najavljenom projektu izgradnje solarne elektrane na teritoriji grada Bijeljine. Riječ je o investitorima iz Saudijske Arabije, a projekat stoji 100 miliona KM

Početkom marta premijer Višković je potpisao memorandum o razumjevanju sa “Masko grupacijom” iz Saudijske Arabije za projekat solarne elektrane u Bijeljini. Ona bi trebalo da se gradi ovdje u selu Hase, pet kilometara od Bijeljine, iza ove ograde, na lokaciji koju  je koristio nekadašnji “Radio Jugoslavije”, a danas je u vlasništvu Republike Srpske, odnosno MUP-a Srpske. Najavljena elektrana trebalo bi da bude kapaciteta oko 70 megavata, a vrijednost projekta procjenjuje se na preko 100 miliona KM. Međutim, na terenu ništa se ne dešava. Na lokaciji je zarasla trava, zarđala ograda i nema nijednog radnika. To budi sumnju.

“Nas zanima ko je navedeno zemljište uopšte predložio za solarne panele s obzirom na to da se u blizini nalaze i dva dalekovoda. To znači da su ove informacije morale da idu odavde iz Bijeljine. To znači da se ovdje ne radi ni o kakvim Arapima, nego da je neko odavde markirao ovo zemljište kao vrlo pogodno za solarne panele”, kaže poslanik PDP u NS Republike Srpske Slaviša Marković.

Marković navodi da između ostalog ovo zemljište nije predviđeno za građevinske namjene, nego je prostornim planom definisano kao poljoprivredno. On izražava sumnju da će Vlada ipak dati koncesiju na zemljište protivno zakonu, a da će se nakon toga morati plaćati određeni panali po tužbama kao što je u posljednje vrijeme svjedočimo u slučajevima pri Elektroprivredi Republike Srpske.

Stanovnici Hasa ne vjeruju u ovaj projekat.

“Mislim da je bolje da ovo mjesto ostane za onu namjenu za koju je planirano, a to je vikend naselje. Vlada uporno pokušava da ga izda u nekim sumnjivim pričama”, kaže predsjednik Mjesne zajednice Hase Goran Marković.

Sa druge strane, pravni zastupnik “Masko grupacije”, bijeljinski advokat Miloš Stevenović poručuje da je u vezi sa ovim projektom sve u redu, te da je u toku rješavanje dokumentacije.

“Radi se na tome. Projekat ide dalje. Projekat je u vrlo dobrim fazama. Imamo dobru saradnju sa ministarstvima, ali i sa gradskom upravom koja je u toku sa ovim. Ne vidim razlog da se ova priča problematizuje. Zašto ne pokazati da kroz ekonomiju funkcioniše ono što ne može kroz politiku.”

U gradsku upravu je stigao zahtjev o procjeni štetnosti uticaja na zaštitu životne sredine.

“Uticaji na životnu sredinu se mogu javiti u toku izgradnje, eskploatacije, kao i zatvaranja postrojenja. Moglo bi da se dođe do velikih problema prilikom potencijalnog zatvaranja postrojenja zbog odlaganja panela”, rekla je Nataša Živković iz gradskog Odjeljenja za stambeno komunalne poslove.

Iz gradske uprave navode da je ophodno sporovesti i studiju uticaja elektro-magnetnog zračenja. Iz opozicionih klupa poručuju da je na sceni rasprodaja prirodnih dobara Republike Srpske i pitaju šta će ostati od Republike kada se sve rasproda.

(BN) Foto: BN

CATEGORIES
Share This