Od Dodikovih prijetnji ostalo samo mrtvo slovo na papiru

Od Dodikovih prijetnji ostalo samo mrtvo slovo na papiru

Čemu uopšte služe zaključci najvišeg zakonodavnog organa u Srpskoj?!

Vojska Republike Srpske, Uprava za indirektno oporezivanje Srpske, Agencija za lijekove Republike Srpske, Visoki sudsko – tužilački savjet Republike Srpske – zvuči poznato, ali zapravo ove institucije ne postoje.

Iako je Narodna skupština RS obavezala Vladu Srpske usvojenim zaključcima iz 2021. godine da pokrene procedure za njihovo osnivanje u roku od šest mjeseci – to se nikada nije desilo. Čemu onda uopšte služe zaključci najvišeg zakonodavnog organa u Srpskoj?

„Nekoliko puta se pričalo o tome da čak i služba Narodne skupštine Republike Srpske tvrdi da se desetine i desetine zaključaka od 2014. godine nisu ispoštovane. Tako da je to sve jedna savršena maskarada. Jedna savršena predstava za narod da su se oni kao nešto okupili, razgovarali i potpisali. Ali u suštini da su na te papire naslikali vješalo ili podmornicu, imali bi istu težinu“, kaže novinar Goran Dakić.

Za nepoštovanje odluka Parlamenta niko nije odgovarao, a iste te zaključke Narodna skupština Republike Srpske je usvojila opet, ali bez vremenskih rokova. Skupštinski zaključci nemaju nikakvu pravno uporište po kome bi se sankcionisali oni koji ih ne poštuju, objašnjavaju advokati.

 „Sankcije za nepoštovanje tih zaključaka nisu propisane niti u tim istim zaključcima niti u pozitivnim propisima u Republici Srpskoj. Tako da postoje samo političke sankcije i to je naš glavni problem što su institucije politizovane umjesto da su pravno utemeljene. Ali strogo pravno gledano, ne postoje nikakve pravne sankcije niti se građani mogu prisliti da poštuju takve zaključke“, poručuje advokat Aleksandar Jokić.

Analitičari kažu da je jedina posljedica svih ovih dešavanja rušenje digniteta Parlamenta Srpske koji je postao glavni instrument u dnevno – političkim igrarijama vladajuće elite.

„Ova vlast nema iskrenu želju da sprovede ove Zaključke. Jer da su imali iskrenu želju za to, oni bi usvojili kao Zakone i to bi već bilo primjenjivano od objavljivanja u Službenom glasniku. Ovako su usvojili nešto što će biti ili neće za godinu, pet ili 55. Ali nema obavezuju snagu kao zakoni“, poručuje politikolog Velizar Antić.

Zaključkom iz 2015. godine prenos nadležnosti sa Republike Srpske na bh. nivo proglašen je krivičnim djelom – nije se prešlo sa riječi na krivična djela. U 2017 – toj novi zaključak – poziv svim Srbima da napuste radna mjesta u zajedničkim insttiucijama – niko se nije odazvao pozivu. U 2019 – toj u Parlamentu Srpske zaključkom je najavljen novi Ustav Republike Srpske – nikada nije donesen.

Republika Srpska tada nije dobila ni poseban račun za PDV niti je usaglašen Zakon o Ustavnom sudu BiH.

Zaključak NSRS je bio i da da će “u slučaju nasilnih pokušaja pristupanja BiH NATO savezu, Republika Srpska održati referendum“.

SNSD je svojevoljno dao saglasnost za slanje Programa reformi u sjedište NATO-a u Brisel.

Zaključkom u 2020 – toj Parlament je obavezao Vladu da definiše graničnu liniju sa Federacijom BiH. Nikakvog razgraničenja, ali ni razgovora na tu temu nije bilo.

2021. opet zaključci o prenosu nadležnosti, a ista ta tema je i u zaključcima posljednje Šeste posebne sjednice uz zahtjev za povlačenje srpskog sudije iz Ustavnog suda BiH.

(BN)

CATEGORIES
Share This