
Niz otvorenih pitanja za SDS – dualizam SDS i SDS volja naroda
Iako su u fokusu dešavanja u SDS, kao najjače opozicione stranke u RS, u zadnje vrijeme bili unutrašnji problemi i neopoziva ostavka Milana Miličevića, postoji niz otvorenih pitanja za ovu stranku koja je on ostavio iza sebe, a koja će u narednom periodu morati dobiti neku vrstu odgovora.
Prije svega, SDS kao politički subjekt se nije pod tim imenom mogao da registruje na posljednjim lokalnim izborima 2024. zbog tumačenja CIK-a nakon blokade računa i sankcija OFAC-a, pa je stranka izašla na izbore pod novim nazivom SDS Volja naroda. Nakon toga je uslijedila apelaciona odluka Suda BiH kojom je rečeno da se ne može osporiti ustavno pravo SDS na političko organizovanje, ali je zbog blokiranog računa SDS i dalje u situaciji da ne može tim putem da uplati kotizaciju za izbore, što je obaveza svih političkih subjekata za učešće na njima. U međuvremeno se u SDS malo šta radilo na tom pitanju i očigledno je da će taj dvojni status stranku sačekati i na narednom opštim izborima.
Slijedom tih činjenica dovedeno je i u pitanje redovno finansiranje SDS iz budžeta, a problem je „riješen“ tako što se sporazumom sa Ministarstvom finansija RS preko NVO CDI sredstva iz budžeta Vlade RS po tom osnovu prebacuju na SDS. Prema informacijama koje imamo na taj način prebačene su tri tranše po 180.000 KM, što znači 540.000 KM, prije i nakon lokalnih izbora. Ovakav netransparentan način prebacivanja sredstva je sam po sebi problematičan, tim više što Miličević nikada nije našao za shodno da objasni njegove tokove na organima stranke, a što mu je i statutarna obaveza, pri čemu i CIK BiH ima obavezu da preko rdovnih izvještaja prati ove finansijske tokove i utrošak sredstava.
Kako je u međuvremenu SDS otpustio preko 30 zaposlenih i značajno redukovao troškove zakupnina prostora i ostalih režijskih troškova, to je ostavilo bivšem predsjedniku značajan prostor da po svom nahođenju „manevriše“ raspoloživim sredstvima. Jer je otklonjena najveća stavka troškova, zaposleni radnici.
Ustupak vlasti prema SDS volja naroda
Ono što je zanimljivo jeste informacija koju imamo da je posljednja dodatna tranša od oko 202.000 KM iz Ministarstva finansija RS prije nekoliko dana prebačena direktno na SDS volju naroda, ali ne više preko navedene nevladine organizacije. To je utoliko čudnije jer SDS volja naroda nije parlamentaran politički subjekt, a njen potpisnik je generalni sekretar SDS Zoran Latinović. Pitanje je zašto je tu vrstu prekršaja Zakona o finansiranju političkih subjekata napravilo Ministarstvo finansija RS i zašto je napravljen ovaj ustupak vlasti u situaciji kada se iz SDS tvrdi da su u njenoj nemilosti!?
Činjenica je da, ukoliko stvari sa pravnim statusima ova dva politička subjekta ostanu nepromijenjene, SDS opet neće moći na opšte izbore 2026. izaći kao SDS, nego samo kao SDS volja naroda.
Zato se postavlja pitanje, ako je Miličević dao neopozivu ostavku u SDS, da li je sada rezervna opcija SDS volja naroda i da li se SDS kao SDS definitivno politički gasi? Neslaganja unutar SDS su trenutno takva i takvih razmjera da se neka vrsta kompromisa ne vidi, a optužbe Miličevićevih lojalista idu dotle da se druga strana optužuje za destrukciju stranke u interesu Milorada Dodika. Što je u najmanju ruku čudno kada se pogleda poimenična struktura na strani nezadovoljnih stanjem u stranci, jer se radi o osobama koji su dokazano protiv Dodikovog režima, za razliku od druge strane.
U svakom slučaju biće zanimljivo vidjeti kako će završiti ovaj prije svega pravni i statusni epilog SDS i SDS volje naroda, a sada se stiče utisak da bi nekima gašenje SDS kao izvornog političkog subjekta bilo više u interesu. U prvom redu Miloradu Dodiku, jer mu je SDS godinama ključni politički protivnik. I zašto je sada Zora Vidović, koja nijednu odluku ne donosi bez njegovog pitanja, prihvatila SDS volju narod kao politički subjekt sa parlamentarnim statusom, kada on to nije!?
ISTOK