Stojanović, međutim, naglašava da ova javna preduzeća, koja su u javnosti najpoznatija po katastrofalnom poslovanju, nisu šampioni među gubitašima u Srpskoj.
– Imamo i mnogo gorih primjera. Recimo Rafinerija nafte Brod ima 883 miliona KM akumuliranih gubitaka, dok je Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske u minusu od 1,2 milijarde maraka. Vjerujem da su ti gubici i veći, ali se to krije od javnosti – rekao je Stojanović za Srpskainfo.


On je istakao da koristi svaku priliku da i u Narodnoj skupštini i u medijima govori o milionskim gubicima javnih preduzeća i fondova, kako bi ukazao na pogubnu politiku vlasti na čelu sa SNSD
– Sve se ruši, a vlast ne čini ništa, u stvari, sve sam više ubijeđen da vlast daje podršku kriminalu i korupciji, da na neki način podstiče epsku pljačku naroda i javnih dobara u Srpskoj. Kako inače objasniti da se odgovorni za ovakve gubitke ne kažnjavanju, nego, naprotiv, uživaju podršku – kaže Stojanović.

On je na posljednjoj sjednici Narodne skupštine RS upozorio da su, zbog nagomilanih dugova, brojni objekti u javnom vlasništvu pod hipotekom.
Podsjećamo, Srpskainfo odavno upozorava na gubitke u “Šumama RS” i “Željeznicama RS”.
Nakon što su minusi u “Šumama RS” oborili rekorde, u oktobru prošle godine je predsjednik Republike Srpske i predsjednik SNSD Milorad Dodik na svom “X” nalogu objavio da u šumama postoji “organizovana banda koja pljačka”. Potom je u svom kabinetu postrojio rukovodioce “Šuma RS” i najavio veliko spremanje u ovom preduzeću.

Nakon pompeznih najava, sve se završilo smjenom nekoliko “sitnih riba”. “Šume” su nastavile da tonu u gubitke, zbog kojih je ovo javno preduzeće bilo primorano da nedavno, uz garancije Vlade RS, uzme dodatnih 15 miliona KM kredita.
Špekuliše se da su tim milioni, između ostalog, upotrebljeni za smirivanje radničkog nezadovoljstva, jer su šumari zaprijetili štrajkom.
Inače, “Šume RS” gazduju najvećim prirodnom blagom u Srpskoj: šumama na površini od skoro milion hektara.
Ovo javno preduzeće ima oko 4.800 zaposlenih, što je skoro dva i po puta više nego što je propisano evropskim standardima.

Radnici su se pobunili i u “Željeznicama RS”, hroničnom gubitašu sa nagomilanim minusom većim od 300 miliona KM.
Iako je, nakon restrukturiranja, broj radnika u “Željeznicama RS” prepolovljen, željezničarima je kasnila februarska plata, što je, uz izuzetno niska primanja i veliki broj neplaćenih prekovremenih sati, rezultiralo najavom štrajka.
Štrajk, koji je bio zakazan za sutra, željezničari su juče odgodili, jer im je obećano da će ubuduće plate biti isplaćivane redovno, do 15. u mjesecu.
Za restrukturiranje “Željeznica RS” Vlada Srpske se kod Svjetske banke zadužila kreditom od 100 miliona maraka, koje će građani vraćati do 2050. godine.
Sav taj novac je utrošen na vraćanje starih nagomilanih dugova, ali je minus o 300 miliona KM ostao, a i pruge i vozovi su oronuli, jer su ostali isti, kakvi su bili i prije tog poduhvata.
U minuse već godinama tone Fond zdravstvenog osiguranja RS, koje vode provjereni kadrovi SNSD.
Protiv v.d. direktora FZO RS Dejana Kusturića od jesenas se vodi krivična istraga, zbog sumnje na na višemilionski kriminal i korupciju tokom pandemije virusa korona 2020. godine.