Najava političke radikalizacije u RS ili Dodikov spin!?

Najava političke radikalizacije u RS ili Dodikov spin!?

Prema informacijama iz redova SNSD slijede burna politička dešavanja u Republici Srpskoj kao odgovor na sve izvjesniju presudu Miloradu Dodiku pred Sudom BiH. Ne bi bilo prvi put da je u pitanju samo Dodikova politička taktika, jer smo sličan scenario zatezanja pa reteriranja gledali sa reformom pravosuđa, najavljenim referendumom i Ketrin Ešton koja je odigrala kako je Dodik planirao.

Naime, prema pomenutim izvorima već u prvim danima 2025. Sud BiH sprema presudu Miloradu Dodiku kojom bi mu zabranila političko djelovanje i izrekao kaznu zatvora od 6 mjeseci do 5 godina.

Vlast u RS koja zbija redove planira da ove nedelje proglasi ništavnim sve odluke i ingerencije MUP BiH, pravosudnih organa sa nivoa BiH i Državne agencije za istragu i zaštitu (SIPA). U tom smislu Kolegijum Narodne skupštine RS već priprema termin zasjedanja Posebne sjednice na kojoj bi se pomenute odluke trebale usvojiti. Iako još uvijek nije obznanjen dnevni red Kolegijuma.

Dodikova politička igra sa Ketrin Ešton

Ukoliko Sud BiH zaista donese takvu presudu biće ponovljena situacija kao kada je protiv Dodika bio formiran predmet, takođe u Tužilaštvu BiH, gdje je bio osumnjičen za organizovani kriminal, a u vezi sa izgradnjom zgrade Vlade RS u Banjaluci, čija se vrijednost procjenjivala na više od 200 miliona KM.

Dok se priča o ovom predmetu zahuktavala 2011.godine, Milorad Dodik, koji je i tada bio predsjednik Republike Srpske, predložio je da  Narodna skupština Republike Srpske usvoji inicijativu da se održi referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH.

Referendumsko pitanje o kojem su trebalo da se izjasne građani RS bilo je: “Da li podržavate nametnute zakone od strane Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH i njihovu neustavnu verifikaciju u Parlamentarnoj skupštini BiH?”

Prema odluci koju je u aprilu 2011. usvojila Skupštine Republike Srpske, referendum je trebao biti održan u prvoj nedelji po isteku 45 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Međutim, samo mjesec dana nakon toga Banjaluku je posjetila Ketrin Ešton, tadašnja visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost, gdje je sa Dodikom dogovorila da se odluka o referendumu povuče, a da se otvori takozvani „strukturalni dijalog“ o radu i funkcionisanju pravosudnog sistema u BiH.

Već u junu, 2011. tadašnji glavni tužilac Tužilaštva BiH Milorad Barašin donio je naredbu da se predmet protiv Dodika prebaci u Specijalno tužilaštvo RS, a koji je nakon nekoliko mjeseci obustavljen.

Možda ova situacija sada nije ista, ali Dodik je tada uspio da odigra političku igru u svoju korist.

ISTOK

 

CATEGORIES
Share This