Minimalac i dalje vruća tema: Rješenja ni na vidiku
„Izjave pojedinih poslodavaca da minimalnu platu ne treba povećati, nego čak smanjiti, neozbiljne su i sramne.“
To poručuju iz Saveza sindikata Srpske, naglasivši da je povećanje minimalca značajno kako za samog radnika, tako i za državu.
Podsjetimo, u Srpskoj su počeli pregovori za povećanje najniže plate, čiji ishod još nije ni na vidiku.
Iz pomenutog sindikata stava su da bi minimalac sa 900 trebalo povećati na 1.050 KM, dok iz Unije udruženja poslodavaca Srpske tvrde da za to nema nikakvog osnova.
Pojedini predstavnici poslovne zajednice ne kriju da su čak za smanjenje minimalca, pozivajući se na prilike u privredi.
Podsjetimo, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić nedavno je izjavio da nema osnova za povećanje najniže zarade u Srpskoj i da, ukoliko bi se gledali ekonomski pokazatelji, minimalnu platu treba smanjiti.
Njega je podržao tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke Marinko Umičević, koji se pita dokle će se plata povećavati dekretima i spiskom lijepih želja.
– U realnom sektoru plata se može povećati samo proizvodnjom, uštedom i pomoći države. Podržavam predsjednika Područne privredne komore Banjaluka Gorana Račića – poručio je Umičević.
Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Srpske, naglašava da su ovakve izjave i nekorektne i neozbiljne.
– Povećanje najniže plate utiče na standard radnika, ali i na budžet, te kako na realni, tako i na javni sektor. Svi smo svjedoci koliko su cijene skočile, a povećanje minimalca jedan je od načina da se one pokušaju sustići – kaže za Srpskainfo Savanović.
Prema njegovim riječima, poslodavci koji se zalažu za to da minimalac ne bude povećan, bježe od istine i, kako kaže, svojih problema koje ne mogu riješiti na drugi način.
– Žalosno je da je u kratkom periodu sa ovih prostora otišlo oko 10.000 radnika. Pa, ne odlaze oni zato što im je dobro. Između ostalog, ove prostore napustaju i zbog malih plata – kaže Savanović.
Dodaje da je u Srpskoj svakim danom sve više zatvorenih objekata, jer nema radnika.
– Biće ih još manje, ako poslodavci ovako budu razmišljali. Dovešće svoje firme do zatvaranja, ali ne zbog troška povećanja plata radnicima, nego svog neznanja i nekorektnog odnosa prema zaposlenima i cjelokupnom društvu – poručuje Savanović.
(Srpskainfo) Foto: BN