Milo Lompar: Ovo je vrijeme podviga

Milo Lompar: Ovo je vrijeme podviga

Profesor Milo Lompar je govoreći u emisiji „Šta nismo rekli“ na Podcast S01EP05 o aktuelnoj situaciji u Srbiji govorio o uključivanju akademske zajednice u politički život, pri čemu je dao svoju kvalifikaciju događaja i vremena u kojem se nalazimo.

Lompar je rekao da su intelektualci uvijek bili politički angažovani, ocjenjujući da je danas situacija neuporedivo teža nego 90-ih godina, kada je bio jedan opšti talas promjena nakon pada Berlinskog zida i komunističkih sistema. On smatra da je tada režim bio manje represivan i u defanzivi, tako da je bilo više medijskih sloboda i nije bilo ovakvih mjera prema akademskoj zajednici kao danas kada se prosvjetnim radnicima uskraćuju plate ili prijeti na razne načine.

„Današnje generacije su daleko više pragmatičnije, dok su naše generacije bile više ideološke“, kaže Lompar. Takođe „današnje generacije su osjetljivije na laž. Nama je nekada moglo da se proda poprilično veliki broj laži, dok to današnjim generacijama nije moguće. I ne mjere oni samo istinitost onoga što govorite, nego mjere vas, da li ste vi istiniti kada nešto tvrdite.“

„Studenti i cijela prosvjeta su svjetionik savijesti danas“, smatra Lompar i „podnijeli su veliku žrtvu.“

„Ovo je vrijeme podviga“, kaže Lompar i potvrđuje da to studenti danas svjedoče, oslanjajući se na istorijsko naslijeđe podvižništva, od Kosova do danas.

„Ovo što rade studenti danas jeste jedna potpuno nova istorijska regresija, koja se oslanja i na Karađorđa, na Dositeja i druge podvižnike, na jednu širu ideju državnosti i kulture Srba, ideju slobodne i demokratske Srbije. Studentski pokret je autentično patriotski.“

„Ovo je vlast civilizacijske regresije i pada svih vrijednosnih standarda, ovo je politička i demokratsaka i nacionalna izdaja Srbije. Ona razvija unutarsrpske antagonizme“, kaže Lompar.

Vučićeva vlast danas smatra da ima ekskluzivno pravo na patriotizam koji je potpuno nakaradan, smatra Lompar i tvrdi da „ova vlast ne vjeruje ni u šta, ni u Zapad ni Istok. To je jedan kriminalni režim i samo je to. Vučić nije nikakav državnik i on samo pokušava da ostane na vlasti po svaku cijenu. Pri tome razara društvo u cjelini i sve njegove strukture. On pravi atmosferu stalnih sukoba u kojima je on glavni arbitar. A u pozadini svega je goli egoizam, radikalni individualizam i interes novca.“

„Svi koji ne dijele te vrijednosti su proglešani neprijateljima države“, kaže on.

Studenti se tim sistemskim anomalijama suprotstavljaju drugačijim vrijednostima, prije svega solidarnošću, empatijom prema drugom i uvažavanjem različitosti, smatra Lompar.

„Studentski protest je novina u političkom sistemu, dok je opozicija dio tog političkog sistema“, kaže Lompar i tu postoji određena napetost. On smatra da je moguća neka vrsta obnove politike koja je uvijek „sredstvo za moć, ali se taj uticaj moći mora društvenim mehanizmima ograničiti.“

O postupku patrijarha Porfirija prilikom posjete Moskvi i kvalifikacija studentske pobune kao „obojene revolucije“, Lompar kaže da crkvena jerahija uvijek stoji uz vlast i da ga njegov nastup nije iznenadio.

„Fariseji su uvijek tu i spremni“, kaže on.

Govoreći o svom statusu Lompar je rekao da on nije zainteresovan ni za kakav politički angažman, ali da stoji na raspolaganju studentima u smislu podrške njihovom pokretu.

„Moj status je uvijek bio opozicioni i ja sam se tako opredijelio“, rekao je Lompar i dodaje da „ljudi moje generacije imaju dugu tradiciju političkih nesporazuma, za razliku od ove mlađe generacije.“

„Ja sam uvijek bio srpski integralista, tako da moja opcija nije teritorijalna i srpski svijet, nego srpsko stanovište“, zaključio je Lompar.

Podcast S01EP05

 

 

CATEGORIES
Share This