
Koncesionim igrama vlast pljačka narod, a imovinu Srpske prenosi na nivo BiH
– Republika Srpska je u arbitražnom postupku sa “Viaduktom” svoju imovinu svjesno stavila u ruke Bosne i Hercegovine, rekao je bivši pravobranilac BiH i profesor ustavnog prava Mlađen Mandić u rubrici “Bez uvijanja” jutarnjeg programa BN TV.
Vlast Srpske je imala šansu da spasi ovaj spor, ali zbog svoje bahatosti i neznanja to nije uradila.
Slovenačka firma “Viadukt” će svoj novac naplatiti i tu dileme nema, kaže bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić. Račun je ispostavljen Bosni i Hercegovini, a ujedno Srpska tim postupkom svoja javna dobra daje u ruke BiH. Mandić navodi da je to jedna od posljedica po Srpsku koja će uslijediti preko regresne tužbe.
“U regresnoj tužbi vi tražite da vam vrate novac koji ste dali. Ukoliko on to neće ili nema odakle da plati, ja kao tužilac postavljam tužbeni zahtjev da se moje ime upiše kao vlasnik hidrocentrale Bočac. Dizali su galamu oko oduzimanja imovine od Republike Srpske, pričali su o otimanju, a ovdje nema otimanja kad oni sami predaju. Republika Srpska predaje svoju imovinu Bosni i Hercegovini. Čuli smo Dodika više puta da priča kako je BiH nedovršena i neozbiljna, a sada traži od BiH da plati dugove Republike Srpske. Nama ne treba ni spoljni, ni unutrašnji neprijatelj. Oni sada iz neznanja i bahatosti prepisuju centralu i imovinu na Bosnu i Hercegovinu”, rekao je Mandić.
On podsjeća da je od početka bilo jasno da će spor sa slovenačkim “Viaduktom” biti izgubljen, te da je o tome obavijestio Vladu Srpske, resornog ministra Petra Đokića, kao i Savjet ministara BiH. Iz “Viadukta” su čak htjeli i nagodbu, ali nije bilo koristi. Kao da je Vlada tada namjerno krenula u propast, podvlači
Mandić.
“Mislim da je ponuda za nagodbu bila milion evra. Međutim, Petar Đokić mi je rekao da on to ne može da odluči bez odluke Vlade. Vladom je predsjedavala Željka Cvijanović, ona je to iznijala na Vladu, a Vlada tu odluku nije usvojila. Slijedi odlaganje po njihovom starom običaju. Tužba je stupila na pravnu snagu. Kasnije sam imao ponovo sastanak sa ministrom Đokićem i direktorima hidroelektrane i hidrogradnje koji nisu ni bili upućeni u slučaj, da nisu ni pročitali tužbu iako su bili puni floskula o tome da će Srpska dobiti taj slučaj. Mislim da njih i nije bilo briga za to jer nisu učestvovali u djeljenju tog kolača.”
Slučaj po slučaj, Republika Srpska trenutno ima preko dvije milijarde maraka koje su u raznim arbitražnim sporovima. Mandić navodi da su to rezultati avantura vlasti, kao što je i ova posljednja politička avatura u BiH.
“Republiku Srpsku uništava nesposobna, bahata i površna politika. Oni ne biraju sredstva. Spremni su da zavade narod, da ga gurnu u rat, jer ništa drugo ne mogu da pruže”, jasan je profesor ustavnog prava.
Stavljanje na teret svih nerazvijenih opština Banjaluci i Bijeljini, je protivustavno i ludost, kaže on.
“Znate da je Kaligula tražio od senata da njegovog konja proglase senatorom i oni su to uradili. Jer su ga se bojali. To je ista stvar. Kaligula je bio lud, ali je bio pošten. Ovo se graniči sa ludošću, ali je nepošteno. Trebalo je da izađe i pošteno da kaže – sve opštine i gradovi u kojima na vlasti nije vladajuća klasa, treba
da plaćaju reket. Onda bi Petrović i Stanivuković znali da plaćaju reket mafijaškoj vlasti.”
Ovo su posljednji trzaji politike sukoba i djeljenja građana u BiH, kaže profesor ustavnog prava i bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić.
(BN) Foto: BN