Koliki su dometi opozicije na predstojećim izborima
Banjaluka, Kotor Varoš, Teslić, Brod, Modriča, Šamac, Bijeljina, Lopare, Ugljevik, Han Pijesak, Sokolac, Istočni Stari Grad, Istočna Ilidža, Čajniče, Istočni Mostar, Bileća, Berkovići i Ljubinje su lokalne zajednice u Republici Srpskoj u kojima opozicija trenutno ima (grado)načelnike.
Za manje od dvije sedmice, koliko je ostalo do lokalnih izbora, ciljevi opozicionih stranaka su da i dalje imaju vodeće ljude u pomenutim opštinama, pogotovo Banjaluci i Bijeljini, a veliki cilj koji su postavili jeste i pobjeda u Trebinju, koja bi, bez ikakve dileme, dobro uzdrmala vladajuću koaliciju, a opoziciji postavila izuzetno čvrste temelje i bazu za naredne opšte izbore 2026. godine.
Na prva dva mjesta, ako pitate većinu opozicionara, jesu najveći gradovi u Srpskoj, Banjaluka i Bijeljina, iako neće biti nimalo lako ni Drašku Stanivukoviću, niti Ljubiši Petroviću da osvoje novi mandat, pogotovo ako se zna da Stanivuković protiv sebe, osim kandidata SNSD-a, ima i Jelenu Trivić, koju, bar za sada, podržavaju sve stranke opozicije, osim PDP-a, iz kojeg je aktuelni gradonačelnik.
Što se Bijeljine tiče, Petroviću se daju i dalje najveće šanse za pobjedu, mada ne treba otpisati ni Mikajla Lazića iz SNSD-a. Trebinje je u ovom momentu za opoziciju nešto poput Mont Everesta. Lazar Radan, kandidat liste Za pravdu i red, pokušaće da uz podršku ostatka opozicije pobijedi Mirka Ćurića iz SNSD-a. Za sada, veće šanse su ipak na strani Ćurića, prije svega zbog snage vladajuće stranke u gradu na Trebišnjici. Opozicija je svoje karte okrenula i ka još nekim gradovima u Srpskoj, u kojima imaju realne šanse da vlasti pomrse račune. Prijedor i Prnjavor predstavili su kao dva strateški važna centra, pa su tamo kao protivkandidate Slobodanu Javoru i Darku Tomašu isturili dva narodna poslanika, Maju Dragojević Stojić i Milana Petrovića. Ponovo će pokušati da osvoje i Derventu, ali Vladi Kovačeviću neće biti nimalo lako jer mu je protivkandidat Igor Žunić, šef Kluba poslanika SNSD-a u NS RS.
Izvjesno je, međutim, da male ili gotovo nikakve šanse za pobjedu imaju u Zvorniku, Istočnom Sarajevu, Laktašima, Gradišci i Doboju.
Što se tiče, uslovno rečeno, manjih lokalnih zajednica, interesantno bi moglo da bude u Tesliću, gdje će Milan Miličević, predsjednik SDS-a, željeti da potvrdi apsolutnu dominaciju ispred Nedeljka Kerića (SNSD), dok će isto nastojati i Zoran Vidić u Brodu, Đorđe Milićević u Šamcu, Jovica Radulović u Modriči, Zdenko Sakan u Kotor Varošu, Milovan Bjelica u Sokocu, Veselin Vujović u Bileći itd.
Pored gradova koje želi da osvoji, opozicija u još nekim lokalnim zajednicama, prema mišljenju analitičara, ima šanse za pobjedu. Tu su prije svega Foča i Gacko, u kojima su kandidovali dva narodna poslanika, Ognjena Bodirogu i Vukotu Govedaricu. Određene šanse daju im se i u Novom Gradu, Kozarskoj Dubici (jer će vlast imati dva ili više kandidata), a iz priče ne isključuju ni Šipovo.
Ali, koliko god opozicija željela sve o čemu smo prethodno pisali, isto to želi i vlast, koja trenutno ima više od 40 (grado)načelnika i svakako će, pored zadržavanja tog broja, željeti da povrati Banjaluku, a pogotovo pobijedi u Bijeljini i Tesliću.
„Prema do sada viđenom, najveća partija u Srpskoj krenula je ofanzivno u gradovima i opštinama gdje trenutno nema svoje (grado)načelnike. Prvenstveno tu mislim na Banjaluku, Bijeljinu, Teslić i Kotor Varoš. Pritisak je veliki, kampanja prljava, ali trenutni načelnici tih gradova i opština su ipak u blagoj prednosti i bilo bi iznenađenje da ne zadrže svoje pozicije“, smatra Stefan Ličina, politikolog.
„U Trebinju će definitivno biti zanimljivo. Ukoliko bi opozicija dobila Trebinje, a zadržala trenutne opštine, Hercegovina bi mogla postati opozicioni bastion i polazna tačka za jače opoziciono djelovanje“, dodaje Ličina.
Đorđe Vujatović, novinar iz Banjaluke, kaže da je potpuno nezahvalno prognozirati izborne pobjednike bez pravog znanja o stanju na terenu.
„Kada je riječ o rezultatima opozicije, to zavisi sigurno i od načina na koji će se SNSD postaviti u određenim lokalnim zajednicama. Vidjeli smo u prethodnom periodu da je vrh SNSD-a obilazio gradove i opštine gdje nemaju vlast u pokušaju da animiraju glasače. Ukoliko bi se oni manje angažovali, vjerujem da bi šanse opozicije u tim lokalnim zajednicama bile mnogo veće“, kaže Vujatović za „Nezavisne novine“.
Smatra da će rezultati izbora zavisiti od dvije stvari, stranačke infrastrukture s jedne, te da li kandidat ima popularnost u lokalnoj zajednici i da li mu se može spočitati nešto loše u prethodne četiri godine, poput priče o nekakvim simbiozama.
Nezavisne novine