Ko je rastao, a ko PODBACIO: Pogledajte kako se kretao rejting stranaka u Banjaluci unazad 4 godine
Lokalni izbori su iza nas, i dok stranke sumiraju rezultate iz cijele Republike Srpske, mnogi od njih oči upiru u najveći grad Srpske – Banjaluku gdje je izborni pobjednik opet Draško Stanivuković, ali se raspored mandata u gradskoj skupštini promijenio.
Stanivuković je, naime, u Banjaluci osvojio 14.000 glasova više od kandidata SNSD Nikole Šobota, te 37.000 glasova više od liderke NF Jelene Trivić.
Za Stanivukovića je glasalo 50.769 građana Banjaluke ili svaki drugi izašli birač, dok je Šobot osvojio 36.797, a Trivićeva 13.407 glasova.
Odborničke klupe u naredne četiri godine u najvećem gradu Srpske definitivno će zauzeti SNSD, PDP, SP, SPS, Ujedinjena Srpska, DEMOS, Narodni front, Nezavisni pokret “Svojim putem” Igor Radojičić te lista “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.
Time se raspored stranačkih dresova malo izmijenio u odnosu na prije 4 godine kada su u Skupštini grada Banjaluke sjeli odbornici DNS i SDS, kojih ove godine neće biti.
Umjesto njih u skupštinske klupe ulaze tri stranke koje prije 4 godine nisu ni postojale – Narodni front, Nezavisni pokret “Svojim putem” Igor Radojičić te lista “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.
Srpskainfo je istražila rezultate izbora u Banjaluci unazad 4 godina te provjerila kako su prolazili SNSD, PDP, US, DEMOS, SPS, SDS, DNS i SP kod Banjalučana.
Ukoliko se pogledaju rezultati izbora vidljivo je da je podrška Banjalučana u protekle 4 godine varirala, pa je tako podrška nekim strankama prepolovljena, dok neke nisu uspjele da pređu ni izborni prag.
Preletači im nisu pomogli
Uprkos porazu Šobota u Banjaluci, njegova stranka SNSD je i dalje najjača partija po broju osvojenih glasova u ovom gradu.
SNSD je tako na izborima 2020. godine osvojio 25.806 glasova, a dvije godine kasnije na opštim izborima u Banjaluci ova stranka je dobila čak 35.733 glasova.
U međuvremenu su ovoj stranci pristupila dva odbornika DNS (Borivoj Obradović i Bojan Pećanac), te po jedan odbornik iz DEMOS (Slobodan Stanarević) i US (Željko Amidžić), ali i još neki članovi stranaka, uglavnom vladajuće koalicije, pa se očekivalo da će SNSD na izborima ove godine dobiti još veću podršku Banjalučana nego prije 2 godine.
Preletači im, međutim, nisu mnogo pomogli jer je SNSD na nedavno završenim lokalnim izborima dobio podršku 32.545 građana, što je za 3.000 glasova manje nego prije 2 godine.
Za razliku od 2020. godine kada je u gradsku skupštinu SNSD ušao sa 9 odbornika, ove godine ulazi sa 11, pa se stranka, ipak, može pohvaliti da ima bolji izborni rezultat nego za lokalne izbore prije 4 godine.
Rast i pad u ove 4 godine doživio je i PDP u zavisnosti da li se gledaju lokalni ili opšti izbori.
Naime, PDP je na lokalnim izborima 2020. godine osvojio 19.156 glasova, dok je 2 godine kasnije na opštim izborima za ovu stranku glasalo 30.322 građana Banjaluke.
Lokalni izbori 2024.
U međuvremenu stranku je napustilo više istaknutih članova među kojima i Jelena Trivić, ali i 2 odbornika iz Banjaluke i dio članstva PDP.
Njihov odlazak se osjetio i po podršci koja je za 2 godine pala sa 30.3222 na 21.005 glasova.
Ipak, ova stranka može biti zadovoljna jer u Skupštinu grada Banjaluka ulazi sa 7 odbornika, kao i prije 4 godine.
Prepolovljena podrška Banjalučana
Treća stranka po snazi u Banjaluci na lokalnim izborima prije 4 godine bila je SPS koja je tada osvojila čak 8.539 glasova. Stranka je u međuvremenu prešla put od opozicije do povratka u vlast što se ogleda i u rezultatima koje je SPS ostvarila prije dvije godine i ove.
Opšti izbori 2022.
Iako je stranka očekivala da će i na ovim izborima biti treća po snazi u gradskom parlamentu to se nije ostvarilo jer se broj glasova skoro prepolovio.
SPS je, naime, na lokalnim izborima ove godine osvojila 4.989 glasova i u gradskom parlamentu će imati 2 umjesto 3 odbornika, koliko su imali prije 4 godine.
Ipak, stranka je imala blagi rast glasova ako se pogledaju opšti izbori 2022. godine kada je SPS u Banjaluci osvojila 4.053 glasa.
Sličan pad u Banjaluci je imala i Ujedinjena Srpska koja je na lokalnim izborima 2020. godine osvojila 8.497 glasova i u gradski parlament ušla sa 3 odbornika te je bila četvrta stranka po snazi u Banjaluci.
Dvije godine kasnije na lokalnim izborima podrška US u Banjaluci je prepolovljena na 4.844 glasa.
U međuvremenu su stranku napustili pojedini istaknuti članovi koji su „podebljali“ redove SNSD.
Uprkos tome, US je uspjela da na ovim lokalnim izborima zablježi blagi rast na 5.422 glasa. To, ipak, nije bilo dovoljno da US u gradsku skupštinu uđe sa 3 odbornika, kao prije četiri godine, već će imati 2 odbornika.
Najveći fijasko doživio je DNS koji je na lokalnim izborima 2020. godine osvojio 6.790 glasova i u gradski parlament ušao sa 2 odbornika.
Oba odbornika su odmah nakon tih izbora prešli u redove SNSD što je očito uticalo na ovu stranku.
Podrška DNS je, naime, već na izborima 2022. godine u Banjaluci pala na 1.982 glasa. Nakon tih izbora redove DNS je popunio odbornik SDS Aleksandar Petković.
Ni to, međutim, nije pomoglo DNS koji je na lokalnim izborima ove godine osvojio 2.305 glasova što je bilo nedovoljno da pređe izborni cenzus pa tako u gradskom parlamentu neće imati ni jednog odbornika.
Zadržali isti broj odbornika
Dvije stranke koje se mogu pohvaliti da su uspjele da zadrže isti broj odbornika uprkos raznim koalicionim previranjima u Banjaluci jesu DEMOS i SP.
DEMOS je, naime, na lokalnim izborima 2020. godine u Banjaluci osvojio 6.003 glasa i u gradsku skupštinu su ušli sa 2 odbornika.
Na opštim izborima dvije godine kasnije podrška ovoj stranci je prepolovljena na 3.296 glasova u Banjaluci.
Opšti izbori 2022.
Tokom 2024. godine DEMOS je doživio brojne turbulencije od izbacivanja iz vlasti na Palama i u Zvorniku, do gubitka odbornika Slobodana Stanarevića i značajnog broja stranačkih aktivista u Banjaluci, koji u “paketu” prelaze u SNSD.
Pored toga, DEMOS je izgubio i nekoliko direktorskih i drugih funkcija u Banjaluci, pa se vjerovalo da će se sve te turbulencije negativno odraziti na izborni rezultat stranke na ovim izborima.
To se, ipak nije desilo pa je DEMOS na lokalnim izborima ove godine uspio da osvoji čak 5.080 glasova što je više nego na izborima prije 2 godine.
Iako je stranka izgubila 1.000 glasova u odnosu na lokalne izbore 2020. godine, uspjela je da zadrži 2 odbornička mandata, pa samim tim nije na gubitku.
Iznenađenje na lokalnim izborima ove godine u Banjaluci priredila je i SP koja je osvojila 5.907 glasova i treća je stranka po snazi u najvećem gradu Srpske.
Socijalisti su, naime, na lokalnim izborima 2020. godine osvojili 4.492 glasa i bili su sedma stranka po snazi u Banjaluci. Na opštim izborima dvije godine kasnije SP je u koaliciji sa NDP i SNP u Banjaluci osvojila 4.628 glasova, što je za 1.000 manje nego ove godine.
Uprkos povećanoj podršci Banjalučana na ovim izborima SP će u gradskoj skupštini imati 2 odbornika, isto kao i prije četiri godine.
Sa jednog na nula odbornika
Gubitnik izbora u Banjaluci, pored DNS, jeste i SDS.
Ta stranka je na izborima 2020. godine osvojila 3.864 glasa i u gradski parlament je ušla sa jednim odbornikom, koji je u međuvremenu napustio SDS i prešao u DNS.
Dvije godine kasnije SDS je u Banjaluci osvojila čak 7.278 glasova što je duplo više.
Međutim, tu podršku građana Banjaluke nisu uspjeli zadržati pa je SDS na lokalnim izborima ove godine dobila tek 2.147 što joj nije bilo dovoljno da pređe cenzus i uđe u gradski parlament.
Srpskainfo