Kada se radi o zgradama, milionima i kumovima nema secesije i razdruživanja
– To je klasičan primjer SNSD-ovog licemjerstva. Kada se radi o zgradama, milionima, kumovima.. onda nema ni Republike Srpske, ni Srba ni srpskog nacionalnog interesa ni mirnog razdruživanja…
Nakon što je u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojen budžet institucija BiH, a u kojem je predviđeno nedostajućih 30 miliona maraka za kupovinu zgrade za potrebe Uprave za indireknto oporezivanje u Banjaluci, postalo je jasno da je vlast na nivou BiH ispunila zahtjeve firme Grand Trejd, Dodikovog kuma Mileta Radišića.
Tako se još jednom pokazalo da kada treba podmiriti lične interese, prestaju razdruživanja, vraćanja nadležnosti i priče o ratu.
Visoki tonovi, prijetnje razdruživanjem, sukobima i dizanjem dronova, za tren su nestali, kada je vlast na nivou BiH koju čine SNSD, HDZ i Trojka, usvojila budžet kojim je odobreno dodatnih 37 i po miliona maraka za kupovinu zgrade Uprave za indirektno oporezivanje, čime ukupan iznos dostiže brojku od oko 100 miliona, koliko je Radišić tražio na prethodnim tenderima gdje je bio jedini ponuđač.
„To je klasičan primjer SNSD-ovog licemjerstva. Kada se radi o zgradama, milionima, kumovima.. onda nema ni Republike Srpske, ni Srba ni srpskog nacionalnog interesa ni mirnog razdruživanja, usvaja se budžet, usvajaju se sredstva za tu zgradu. Njhov patriotizam, koliko god oni pričali o srpskim interesima on se svodi samo na milione, zgrade i kumove – to je SNSD“, kategorična je Jelena Trivić, predsjednik Narodnog fronta.
U opoziciji pitaju po kom pravnom osnovu su sredstva povećana za preko 30 miliona maraka dodatnog novca? Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH kažu da dodatna sredstva kontinuirano traže od 2020. godine i da sada čekaju Dom naroda.
„Budžet institucija BiH za 2024. godinu još nije prošao parlamentarnu proceduru, te kad bude usvojen i u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i objavljen u Službenom glasniku BiH znaće se da li će eventualno UIO dobiti dodatna sredstva za nabavku objekta u Banjaluci“, saopšteno je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH u odgovoru na pitanja BN-a.
Poliitički dogovor na nivou BiH da se Grand Trejdu izađe u susret je napravljen, smatraju u organizaciji Transparensi BiH, i on ide ka realizaciji jer godinama nema reakcije pravosuđa i javnosti iako se radi o krajnje sumnjivim poslovima.
„Mi smo pokušali da ukažemo na to da bi ta kupovina ukoliko se realizuje bila nagrada za brojne nezakonte radnje koje su pratile izgradnju tog objekta svih prethodnih godina. Mi smo izradili jednu studiju slučaja gdje smo prikazali sve afere od kojih su neke završile osuđujućom presudom za vlasnika te kompanije. Bile su tu brojne afere koje su pratile otimanje privatnog zemljišta i tako dalje“, kaže Srđan Traljić iz organizacije Transparensi internešnal BiH.
Pored sredstava za kupovinu Grand Trejda, vlast je usvojila budžet koji je izrazito darežljiv i prema drugim zajedničkim institucijama, pa je tako glasovima SNSD-a više novca dobio i Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH, kao i Centralna izborna komisija – institucije koje, ako pitate vlast u Republici Srpskoj, rade protiv interesa srpskog naroda.
(BN) Foto: Ilustracija