Gdje je zapelo? Zašto kineski graditelji nisu započeli posao, a ni kineska “Eksim” banka još nije odobrila kredit za finansiranje ovog poduhvata?
U odgovoru na pitanja Srpskainfo, iz Javnog preduzeća “Autoputevi Republike Srpske” poručuju da je “Republika Srpska već preduzela konkretne korake u pravcu izgradnje ove saobraćajnice”.
Podsjećaju da je dionica Vukosavlje – Brčko, duga 7 kilometara, dio budućeg autoputa Beograd – Banjaluka, te da je Kineska državna korporacija za građevinsko inženjerstvo (China State Construction Engineering) na tenderu izabrana za izvođača radova.
I građevinske dozvole su, dodaju, izdate.
– Ugovor sa izvođačem radova potpisan je 24. avgusta 2022. godine, a početak realizacije projekta ozvaničen 31. avgusta iste godine – potvrđeno je iz Autoputeva RS.
Ali, od “realizacije projekta”, kako se može isčitati iz odgovora, za sada je u toku jedino “izgradnja kampa za smještaj radnika i platoa za formiranje gradilišta”.
– Nema nikakvih kočnica za realizaciju ovog projekta, sve se odvija utvrđenom dinamikom, u skladu sa odredbama potpisanog ugovora – navode iz Autoputeva RS.
Biće da se “kočnice”, koje u ovom javnom preduzeću spominju, ipak odnose na finansiranje izgradnje te dionice autoputa.
– Ugovorom je jasno definisano ko je zadužen za obezbjeđenje kreditnih sredstava, te koliko je neophodno učešće u finansiranju od strane Republike Srpske – navode iz ovog javnog preduzeća i dodaju da “Autoputevi RS i Vlada RS imaju obezbjeđen novac za učešće”.
A šta je sa kineskim kreditom?
– Pregovori o kreditnom aranžmanu sa kineskim finansijskim institucijama su u samoj završnici – kažu u Autoputevima RS.
Dakle, kredita još nema. A zašto su se baš sad, opet uoči zvanične predizborne kampanje, na gradilištu iznebuha pojavile mašine, koje su raskrčile nekoliko stotina metara trase?
– Mašine na trasi nisu nikakva neuobičajena i čudna pojava, budući da izvođač radova postupa u skladu sa izdatim građevinskim dozvolama – kažu iz Autoputeva RS za Srpskainfo.
Sve se ovo uklapa u dva već poznata narativa. Prvi je da se “velike investicije” vijek najavljuju ili reanimiraju uoči izbora, a drugi je da su poslovi Republike Srpske sa Kinezima u pravilu netrasparentni i da građani ne znaju koliki su krediti koji će upravo oni vraćati generacijama.