Na konferenciji za medije koju je sazvao nakon oporavka od operacije jednjaka, kojoj je bio podvrgnut krajem prošle godine, Dodik je, između ostalog, obećao uvođenje tri razreda minimalne plate, zatim da će iz svog budžeta dati milion KM za banjsko liječenje penzionera, povećanje plate svim budžetskim korisnicima od aprila za 10 odsto, ekspresno povećanje plata policiji za 30 odsto…
Međutim, jedino što aktuelni predsjednik Republike Srpske nije ni pomenuo u svom “rekovalescentnom” obraćanju jeste status bivših boraca Vojske Republike Srpske, koji već duže od godinu dana traže poboljšanje svog položaja.
Nakon što je Vlada Republike Srpske krajem decembra 2023. godine “velikodušno” povećala borački dodatak sa 2,20 KM na 3 KM po mjesecu učešća u zoni borbenih dejstava, tokom cijele prošle godine trajale su žestoke polemike, pa i otvorene svađe između predstavnika pojedinih boračkih udruženja i aktuelne vlasti u Srpskoj.
Ono na čemu su bivši borci VRS insistirali, posebno oni okupljeni u Udruženju “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, jeste povećanje mjesečnog boračkog dodatka, ali i pokretanje procesa revizije, odnosno utvrđivanje ko su pravi, a ko lažni borci.
Ratne veterane je, podsjećamo, posebno “raspalila” tvrdnja nadležnih inistitucija da pravo na mjesečni borački dodatak u Srpskoj ostvaruje oko 194.000 ljudi, dok su oni isticali da čak ni u najtežim ratnim vremenima broj boraca VRS nije prelazio 155.000.
Takođe, prema tvrdnjama čelnika Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžinskog rata RS”, predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske (BORS) su još u decembru 2023. godine, kad je dogovoreno povećanje mjesečnog boračkog dodataka na 3 KM, potpisali tajni sporazum s Vladom RS da do 2026. godine neće tražiti povećanje tog boračkog prava.
S druge strane, predsjednik Predsjedništva BORS, Milovan Gagić, nedavno je za Srpskainfo ustvrdio da u potpisanom sporazumu s Vladom Republike Srpske, kojim je dogovoreno da se visina mjesečnog boračkog dodatka neće mijenjati do 2026. godine, prema njegovim riječima, nema ničeg “tajnog ni spornog”.
– S jedne strane potpisnik tog sporazuma bio je predsjednik BORS Radan Ostojić, a na drugoj strani potpisnik je bio premijer Radovan Višković. Uslov od strane vlasti, kada je donesena uredba o uvođenju svih boraca u pravo dobijanja mjesečnog boračkog dodatka, bio je da se ne traži povećanje boračkog dodatka do 2026, s tim da je BORS tražio da se povećanja, odnosno ona sredstva koja ostaju po osnovu gubitka prava, odnosno toga što više od 5.000 boraca godišnje umre, kao i nekih drugih odbitaka, što na kraju godine iznosi između 5 do 8 miliona KM, da se ta sredstva ne raspoređuju u neke druge resore, već da ostaju za povećanje davanja našim kategorijama – istakao je Gagić.
Potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov, za naš portal ističe kako je sramotno to što se predsjednik Srpske prilikom svog nedavnog obraćanja javnosti nijednom nije osvrnuo na težak položaj onih koji su stvarali Republiku Srpsku.
– Koliko vidim, pare će se pokušati naći za sve budžetske kategorije, osim za one koji su s puškom u ruci branili i odbranili Republiku Srpsku. Nama je jasno da nas ova vlast doživljava kao nužno zlo, ali se mi sigurno nećemo pomiriti s tim da su svi zaslužniji za stvaranje Republike Srpske, pa čak i dezerteri i ratni profiteri, od onih koji su u rovovima branili njen opstanak – kaže Klincov.
On je ponovio da ukoliko se vlasti ogluše o poziv ratnih veterana da u što kraćem roku razgovaraju o konkretnim mjerama za poboljšanje statusa bivših boraca VRS, oni koji su u ratu stvarali Srpsku izlaze na ulicu.
– Mi smo svoje rekli, a ako nas vlasti ignorišu imaće velike proteste bivših boraca – najavljuje Klincov.
Srpskainfo