HE Ulog počinje s radom, a Dubrovački vijesnik tvrdi: ‘U slučaju potresa vodeni val će srušiti sve do mora‘
Hrvatski mediji, među kojima prednjače dubrovački, uporno osporavaju svaki projekat na vodozahvatnom području Istočne Hercegovine, poznatijem kao Gornji Horizonti.
Tako uoči otvaranja HE Ulog koju pravi biznismen Vuk Hamović, Dubrovački vijesnik tvrdi da se radi o ekocidu i alarmira da bi zbog trusnosti ovog područja u slučaju potresa vodeni val uništio sve pred sobom do mora.
Da li je to zaista tako? Hidroelektrana Ulog od 35 MW, sa branom visokom 53 metra i izvodnim tunelom od 2,7 km, najudaljenija je nizvodno od 7 planiranih elektrana na Neretvi. Nema nikakve sumnje da se radi o prestižnoj ekološkoj destinaciji gornjeg toka Neretve. Ove hidroelektrane će pretvoriti veći dio gornjeg dijela rijeke – dionice od oko 30 km u niz brana, cijevi i rezervoara koji se nastavljaju jedan na drugi. Tokom istraživanja provedenih na ovom području u periodu od 2021. godine do danas zaključeno je da je priroda na svim lokacijama na kojima su vršena istraživanja u netaknutom ili skoro netaknutom stanju, a to vrijedi i za okolni priobalni i dolinski šumski ekosistem. Za samo obilje određenih vrsta ili grupa vrsta mnogi naučnici su rekli da takvo nešto nikada nisu vidjeli ili su barem rijetko viđali na evropskom kontinentu.
O ljepoti i posebnosti Neretve pisali su i svjetski mediji koji su s pravom upozorili da je “Neretva jedna od najvrijednijih i najugroženijih rijeka u Evropi”.
Kako sada stvari stoje, hidroelektrana (HE) „Ulog“ uskoro će biti puštena u komercijalni rad, a projekat Gornjih horizonata, u istočnoj Hercegovini, teče prema planu. Izgradnja i razvoj malih hidroelektrana (mHE) u slivu Neretve bilježi stagnaciju, ali brojni investitori ne odustaju od ovih ekocidnih projekata, upozorava iz Ateljea za društvene promjene, koji su entitetskom Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i Šumarstvo je putem Javne ustanove „Vode Srpske“ podnijelo žalbu sa zahtjevom za poništenje rješenja o odobrenju vodne dozvole za hidroelektranu (HE) „Ulog“ kod Kalinovika.
Neki eksperti upozoravaju na opasnosti od planiranog vještačkog prevođenja vode iz Gatačkog, Nevesinjskog Dabarskog i Fatničkog polja u Trebišnjicu, a odatle podzemno prema Rijeci Dubrovačkoj. U sklopu ovog projekta poznatijeg pod nazivom Gornji horizonti planira se izgradnja šest hidrocentrala od kojih je HE Dabar pred dovršetkom. Oba planirana projekta datiraju iz vremena postojanja bivše države, i nisu realizirani zbog nedostatak potrebnih istraživanja.
Posljedice seizmičke katastrofe imale bi nesagledive štete koje bi nastale nizvodno do ušća u dolinu Neretve, piše Dubrovački vijesnik.
Osim toga, preusmjeravanje vode iz Gatačkog preko Nevesinjskog, Dabarskog i Fatničkog polja u Trebišnjicu umnogome će poremetiti prirodni tok vode. pritoka i podzemlja u Neretvu, što će imati nesagledive posljedice u srednjoj i donjoj Neretvi, navode Dubrovčani.
S obzirom da se radi o seizmički aktivnom području Bosne i Hercegovine u neposrednom slivu gornje Neretve (Treskavica, Ulog, Nevesinje, Kalinovik, Stolac) i da se betonski luk brane bočno oslanja na ispucale vapnence odvojene pukotinama na obalama, opravdan je strah lokalnog stanovništva i upozorenja naučne javnosti da predstavlja opasnost u slučaju potresa, tvrde u Dubrovačkom vijesniku.
ISTOK