Gradiška: Poslovi za prijatelje, Škrbićevog zeta, gradonačelnikovu suprugu

Gradiška: Poslovi za prijatelje, Škrbićevog zeta, gradonačelnikovu suprugu

Ekološku dozvolu firmi u vlasništvu Ljiljane Adžić izdala je grad Gradiška na čijem čelu je gradonačelnik Zoran Adžić.

GRADIŠKA – Vlast u Gradišci je u prethodne četiri godine prepoznatljiva po davanju sumnjivih poslova „prijateljskim” kompanijama, javnim nabavkama na kojima su pobjeđivali podobni, ali i poslovima za članove porodice aktuelnog rukovodstva grada.

Zaduženja i krediti za servisiranje obaveza nisu gradskoj vlasti u Gradišci, na čelu sa Zoranom Adžićem iz SNSD-a, bili su prepreka da organizuju sumnjive milionske javne nabavke.

U julu 2021. godine lokalna vlast je “Zavod za vodoprivredu” iz Bijeljine za izradu projektne dokumentacije za razvoj i unaprijeđenje vodovodnog sistema kojim upravlja Vodovod Gradiška platila više od milion maraka . Ugovor o poslu potpisan je u februaru 21. godine.

Kriterijum za dodjelu posla bila je najniža cijena a Zavod za vodoprivredu je, zanimljivo, bio i jedini ponuđač. Opozicija u Gradišci je tada tvrdila da se radi o poslu koji je preskupo plaćen i da je riječ o klasičnom izvlačenju novca iz budžeta grada.

Sredinom prošle godine grad Gradiška je bio velikodušan prema još jednoj kompaniji koja se dovodi u vezu sa pojedincima koji su bliski vladajućoj stranci u Republici Srpskoj.

Kompanija “DWELT” u vlasništvu Stefana Krnete, koja je iz nekadašnjeg ninistra zdravlja Republike Srpske i jednog od kumova Milorada Dodika Ranka Škrbića, sa Gradiškom je potpisala ugovor vrijedan gotovo 700.000 maraka .

Riječ je o iznajmljivanju i održavanju aplikativnog softvera za fakturisanje i naplatu komunalnih usluga i elektronski dispečerski dnevnik, pisali su mediji prošle godine.

Ekološka dozvola i biznis za suprugu

U novembru 2022. godine portal mikromreža iz Gradiške pisao je o tome kako je firma u vlasništvu supruge aktuelnog gradonačelnika Zorana Adžića, Ljiljane Adžić, dobila dozvolu za pokretanje proizvodnje u Agroindustrijskoj zoni u tom gradu.

Firma Adžićeve supruge osnovana je 2010. godine ali do 2020. godine nije imala nikakvih aktivnosti. Firma Branel-fin bavi se uslugama i trgovinom i više je nego zanimljivo da su se aktivnosti i račun te kompanije aktivirali nedugo prije dobijanja dozvole za pokretanje biznisa u Agroindustrijskoj zoni. Ekološku dozvolu firmi u vlasništvu Ljiljane Adžić izdala je Grad Gradiška na čijem čelu je gradonačelnik Zoran Adžić.

Ljiljana Adžić je, tada, za Micromrežu rekla da su firmu osnovali kako bi pomogli sinu, koji je CNC operater, da započne posao. U gradiškoj opoziciji sve su nazvali gradonačelnikovom zloupotrebom položaja.

U opoziciji napominju da je gradska vlast u više navrata koristila mogućnost potpisivanja aneksa ugovora o dodatnim radovima na određenim projektima u gradu. Tako je u 2022. godini gradska vlast u šest navrata zaključila ugovore o dodatnim i novim radovima koristeći pregovarački postupak bez objave.

U dva navrata su ugovori o dodatnim radovima potpisivani isti dan kada i prvobitni ugovori. Tako je, nakon što je potpisan ugovor o asfaltiranju puta vrijedan 145 hiljada maraka , zaključen ugovor o dodatnim radovima na asfaltiranju istih puteva, vrijedan gotovo 20 odsto vrijednosti prvobitnog ugovora , što je na samoj granici zakonskog maksimuma kada su ugovori o dodatnim radovima u pitanju.

Ukupno je grad Gradiška koristeći pregovarački postupak bez objave obavještenja samo u 2022. godini na dodatne i nove radove potrošio blizu 600.000 maraka bez PDV-a .

Mediji su 2023. godine pisali o tome kako je gradska vlast u Gradišci sklopila direktne sporazume sa firmom Foto video “Flash” u vlasništvu gradiškog novinara Milana Pilipovića u vrijednosti od 22.000 maraka .

Vlast Gradiške tada tvrdi da je ugovor sa pomenutom firmom sklopljen zbog iskustva i znanja novinara a da je u saradnji sa Foto video Flash realizovano nekoliko dokumentarnih filmova javnog značaja.

Mediji su, međutim, naveli da je grad Gradiška sa istom firmom sklopio ugovore o poslovima koji nemaju veze sa djelatnošću pomenute firme. Narodni poslanik iz Gradiške Radislav Dončić tvrdi da je tada gradonačelnik Gradiške “plaća” u vlasništvu novinara Pilipovića kako novinar o njemu ne bi pisao loše i da Adžić na taj način obezbjeđuje promociju svog lika i rada.

Poslanik Radislav Dončić u Narodnoj skupštini Republike Srpske kaže da je lokalna vlast u Gradiškom u protekle četiri godine, odnosno osam, koliko je gradonačelnik Zoran Adžić na vlasti, sve javne resurse podredila interesima uskog kruga pojedinaca.

Posebno je zanimljivo koliko je vrijednosti poslova grada Gradiške dobila firmu “Hidrokop”.

“ Samo u proteklih nekoliko godina, kroz javne nabavke i infrastrukturu iz budžeta izvučeno je nekoliko desetina miliona maraka. Navešću primjer izmjene sistema javne rasvjete u gradu i prigradskim mjestima, gdje je zamjenu halogenih za led sijalice potrošeno nevjerovatnih 9 miliona mraka. U proteklih sam godina na svim radovima u oblasti niskogradnje angažuje se privatna firma Radislava Babića, bliskog saradnika gradonačelnika Adžića. Firma “Hidrokop” je dobila apsolutno sve poslove, čija vrijednost prevalila iznos od 15 miliona maraka u Adžićevom mandatu. Kako je moguće da niti jedan drugi izvođač za osam godina nije mogao da poštuje uslove iz tendera. Očigledno je da se radi o korupciji i privatnim dogovorima sa ciljem izvlačenja javnog novca. Taj novac se osim ličnog bogaćenja, poslije dijelom koristi i za političke kampanje SNSD-a i kupovinu glasova. U moru sumnjivih javnih nabavki izdvaja se i nabavka softvera za sistem objedinjene naplate, čija realizacija je dobila firmu “DWELT” u vlasništvu Stefana Krnete, zeta Ranka Škrbića, čija nabavka je građane Gradiške koštala milion maraka, uz redovno godišnje održavanje koje građani koštaju dodatnih nekoliko stotina hiljada maraka. Dakle, pod vlašću SNSD-a Gradiška i njeni građani su opljačkani i pljačka će biti nastavljena ako ne dođe do promjena na izborima 6. oktobra”,  kaže Radislav Dončić.

Mediji su u toku prošle godine pisali o tome kako je bolnica u Gradišci bez saglasnosti Vlade Republike Srpske zaposlila 27 novih radnika . To je ustanovljeno nakon negativnog revizorskog izvještaja. U istom izvještaju je navedeno i da su akontacije za službena putovanja isplaćivane na račun bez rješenja o odobravanju službenog puta kao i da priznavanje troškova upotrebe privatnih vozila u službene svrhe ničim nije dokazano niti dokumentovano.

Nabavka kiseonika za potrebe bolnice, pisao je prošle godine portal capital, u vrijednosti od 213.000 maraka izvršena je bez sprovođenja postupka javne nabavke i zaključenog ugovora o javnoj nabavci.

Iz kabineta gradonačelnika Gradiške Zorana Adžića u odgovoru za Gerila info objašnjavaju kako je utvrđivanje koruptivnih radnji u nadležnosti organa krivičnog gonjenja a da navodi u tekstovima medija i izjava lokalnih opozicionara o korupciji u Gradiškom nisu dokazani kao i da imaju elemente krivičnog djela klevete.

“ U proteklom mandatu nije bila prijava korupcije u Gradskoj upravi grada Gradiške u skladu sa omogućenim mehanizmima prijave korupcije, niti je bilo sprovedenih krivičnih postupaka od strane nadležnih javnih tužilaštava i sudova protiv odgovornih lica u Gradskoj upravi grada Gradiška ”, naveli su u odgovoru iz kabineta Zorana Adžića.

(GERILA.INFO)

CATEGORIES
Share This