
Grad Istočno Sarajevo izdao ekološku dozvolu za solarnu elektranu u vlasništvu gradonačelnikovog oca
Firma “BIO- B Solar” dobila je ekološku dozvolu za objekat- postrojenje fotonaponske elektrane “BIO SOLAR 1” smještene u Topliku, odnosno opštini Istočno Novo Sarajevo. Snaga solarne elektrane je 242,60 kWp. Vlasnici firme su Milodrag Ćosić i Božo Bobić.
Čak 440 panela izgrađenih na velikoj poljoprivrednoj površini u naselju Toplik, opština Istočno Novo Sarajevo, u vlasništvu su firme “BIO- B Solar” koja se bavi proizvodnjom električne energije. Za samo dvije godine od osnivanja i jednim radnikom uspjeli su finansirati izgradnju solarnih panela.
Za godinu dana prihodovali su 28.000 KM, a godinu su ipak završili u minusu.
Krajem jula investitor je predao Odjeljenju za prostorno uređenje, saobraćaj i stambeno- komunalne poslove Grada Istočno Sarajevo Zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za objekat- postrojenje fotonaponske elektrane “BIO SOLAR 1”.
Iz gradskog odjeljenja, uz naložene mjere za zaštitu životne sredine kojih se investitor dužan pridržavati, navode da u zakonskom roku nije bilo primjedbi građana na podneseni zahtjev i dokumentaciju koju je radila firma “UNIS Institut”.
Rješenje o izdavanju ekološke dozvole potpisala je v.d. načelnice pomenutog odjeljenja Olja Vukčević.
Firma u vlasništvu gradonačelnika Ljubiše Ćosića
Firmu “BIO- B Solar” koja se prvobitno zvala “BOBO SOLAR” u aprilu 2023. godine osnovali su Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva i Božo Bobić investitor blizak vlastima.
Ljubiša Ćosić je naknadno svoj vlasnički udio u ovoj firmi prenio na svog oca, Miodraga Ćosića koji se još uvijek vodi kao vlasnik firme.
Firmom, barem na papiru, upravlja Jovica Košarac, a smještena je na adresi gdje su registrovane i ostale firme u vlasništvu Bože Bobića, odnosno “COR NET RS”, “PANORAMA HILLS” doo i “JPL GROUP”.
Matična Bobićeva firma, koja odlično sarađuje sa Gradom i opštinom Istočno Novo Sarajevo, “BOBO GRAF”, registrovana je na drugoj adresi.
Naš portal je u jednom od tekstova detaljno pisao o povezanosti gradonačelnika Istočnog Sarajeva sa solarnim panelima i Božom Bobićem.
Osim toga, firma u suvlasništvu Bobićeve žene Slađane “PROMO SHOP”, čija je osnovna djelatnost ugostiteljstvo, nedavno je podnijela zahtjev Gradu za izdavanje ekološke dozvole za panele u Ivanićima.
Solarni paneli, „PROMO SHOPA“, Ivanići, 2025.
Piše: Sanja Vasković/Spininfo