GACKO I BACANJE PRAŠINE U OČI: Novi Čulić neće doći

GACKO I BACANJE PRAŠINE U OČI: Novi Čulić neće doći

Javnost je ovih dana rezignirano posmatrala predstavu naizgled sukobljenih aktera kojima je zajednička samo briga za dobrobit termoelektrane i pripadajućeg joj rudnika.

Da li su se iza kulisa, dok su glumci na sceni, provlačili neki milioni ili je skeč za potrebe preraspodele pozicija, a samim tim i moći pred izbore, pokazaće vreme. Iskustvo nas uči da je verovatno oboje. Ono čega su svi svesni da se termoelektrani samo jednom desio Čulić. Bilo bi ravno čudu da se dva puta pojavi spasitelj.

Posebno ako se traži među onima koji su RiTE i bacili na kolena, a tretiraju je kao plen.

Ne treba biti preterani poznavalac prilika, dovoljno je znati da se izbori bliže i da je “drama oko RiTE Gacko” samo farsa. SNSD mora da kontroliše ovo preduzeće ako želi da postigne neki rezultat. Ovako, nema sučim pred birače, što bi rekao narodni pesnik. Ne samo u Gacku nego i u Bileći.

Ako Maksim Skoko ostane na čelu preduzeća moraće da prave ustupke SPS-u koji je u jačanju.

U toj političkoj borbi opet je poslužio Sindikat kome je naloženo da viče “Stiže propast” iako situacija u RiTE Gacko nije ništa lošija nego pre godinu ili dve. Znaju to i radnici, zato su ignorisali poziv sindikalaca koji su ih više puta upotrebili u političke svrhe.

Građani su nevažni

Sa druge strane, Maksim Skoko, zakazuje konferenciju za medije kako bi potencijalno kriznu situaciju stavio pod kontrolu. Otvara sebi prostor da priča o uspešnom remontu i skraćenju od dve nedelje. Ne pominje da je tome možda uzrok požurivanje od strane ERS zbog manjka struje. Zna on da će se malo ko (ili niko) od zaposlenih u RiTE Gacko javiti da ga demantuje i kada je u pitanju polje C, postrojenje za prečišćavanje uglja za koje većina inženjera nije konsultovana niti zna šta predstavlja, a ni kakav će efekat imati. O angažmanu drugih da voze ugalj dok je sopstvena mehanizacija u kvaru, da ne pričamo. Kao i o farbanju trećeg prstena. Ne pominje se mnogo ni odsustvo Miodraga Šešlije, izvršnog direktora za rudnik, čoveka koji je poslednjih godina vodio firmu do ovog stanja.

Skoko obećava rešavanje transporta uglja kroz grad i poziva na strpljenje jer se to ne može preko noći rešiti, ali ne pominje činjenicu da su građane preko noći stavili u poziciju da to trpe. Tačnije, pristali da ih žrtvuju, jer je nalog za potpisivanje stigao”odozgo”, a zna se ko je važniji.

Da je na čelu RiTE Gacko uprava koja ume da kaže ne zbog dobrobiti ljudi koji žive u Gacku, ne bi ni pristala na prodaju uglja dok se ne napravi put. Da ne kažem obilaznica. Ovako, briga o interesima građana zvuči prilično licemerno.

Skoko kaže da je kvalitet uglja veoma loš, međutim, za to ne nudi nikakav dokaz, rezultate ispitivanja koji to pokazuju. “Kako se isplati loš ugalj voziti za Srbiju? Ko to uopšte i želi da kupi?”, logično je pitanje koje sam nedavno postavila onima koji se bave transportom. “Baš smo jutros dobili rezultate, kvalitetan je ugalj. Daleko bolji nego što je minimum koji se zahteva”, rekao nam je sagovornik iz Srbije.

Tikva sa korenom

Konferencijom za medije Skoko je situaciju stavio pod kontrolu i uputio poruke domaćoj javnosti. Nešto kasnije je doveo potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina što je bila politička poruka koalicionim partnerima koji su trenutno oponenti, da SPS nije tikva bez korena i da zaštitu pronalazi u samom Vulinu čija moć verovatno dolazi iz Rusije. To što ovaj opstaje kao politički faktor uprkos svemu je sve što treba da znamo o prirodi sistema sa obe strane Drine. Uprkos naporima da se od njega napravi neka ozbiljna figura, Vulin će svejedno ostati upamćen kao jedini ministar policije na koga je lajao pas obučen za otkrivanje droge.

Dakle, ulozi su podignuti, aduti su, barem neki, izvučeni.

Skoko se, za sada pokazuje, kao lukava politička zverka koja nema nameru da preda uzde, ali je spremna da trguje. Uostalom, manevar proglašenja kandidata SPS-a za načelnika, a onda njegovo povlačenje u korist SNSD-a je bio veoma mudar, a doneo im je prednost.

Skoko je najavio da će, kako bi nadoknadili potrebne količine uglja na deponiji, verovatno angažovati “treća lica”.

Jedan je Čulić

Za razliku od njega, najbolji menadžer koji je vodio RiTE Gacko bio je Dragomir Čulić. Pre dve decenije je došao sa timom da se proceni stanje i donese odluka da li da preduzeće ide u stečaj ili može da se oporavi. Za dve i po godine firma je bila preporođena- obnovljena je oprema, proizvodnja je bila velika, a investicije, uglavnom sopstvene, oko 30 miliona maraka! Jedan od prvih poteza je bilo izbacivanje trećih lica.

Kada je u pitanju RiTE Gacko ili neko drugo javno preduzeće ne može se govoriti o nekom menadžerstvu. To je zavisno preduzeće u okviru Elektroprivrede. Imate obezbeđeno tržište, sve što proizvedete, pustite u mrežu, to se potroši i naplati. Vaš zadatak je da osigurate da proizvodnja teče. I to je jedna organizacija koja po vertikali mora biti strogo vođena. Ja sam bio uvek na komandi kada bi došlo do zastoja. Ne zato što sam ja mogao nešto da pomognem. Nego, kad sam ja tu, radi se ozbiljnije, a to znači i da ćemo se brže vratiti na mrežu. I, naravno, da sprečite nedomaćinsko poslovanje i rasipništvo. Vidite, remonti su još uvek tu da se nekom napravi posao, a ne da se troškovi svedu na minimum”, rekao je u intervjuu pre desetak godina Dragomir Čulić.

Dve I po godine su bile dovoljne da RiTE Gacko počne pozitivno da posluje I da donosi profit. Nešto manje od toga je trebalo da se vrati među gubitnike. Već 2007. RiTE Gacko je beležila gubitak od 17 miliona.

Kako je to Čulić primetio, društvena struktura je satkana od neznanja. Smatrao je da reformu ne može provoditi stranka koja je deset godina na vlasti koja treba da reformiše samu sebe. “Reformu mora neko drugi da nosi, ili, iz te stranke treći ešalon, ovi iz prvog su se istrošili,” pričao je tada on.

Čulića nema, ali su ostali akteri decenijama tu. Ne odustaju od spašavanja RiTE Gacko do poslednjeg grumena uglja I kilovata.

 

Direkt portal

CATEGORIES
Share This