(FOTO) Putinov saradnik iznio ŠOKANTNE DETALJE „Imamo pravo da na sve masovne napade odgovorimo nuklearnim“

(FOTO) Putinov saradnik iznio ŠOKANTNE DETALJE „Imamo pravo da na sve masovne napade odgovorimo nuklearnim“

Kremlj je odlučio da dramatično eskalira svoje retoričke napade na Zapad nakon što je predsjednik Vladimir Putin sredinom nedjelje rekao da bi ukrajinski napadi na rusku teritoriju zapadnim visoko preciznim oružjem značili da su zemlje NATO direktno uključene u rat.

Prema njegovim riječima, ukrajinske oružane snage same nisu sposobne da izvedu takve udare to se može desiti samo korišćenjem podataka sa satelita NATO, koje Ukrajina nema. Putin je naglasio da će to “promijeniti samu suštinu, prirodu sukoba”, a to će značiti da su zemlje NATO u ratu sa Rusijom.

Putinove optužbe upućene su Londonu i Vašingtonu, gdje bi trebalo da se sastanu američki predsjednik Džo Bajden i britanski premijer Kir Starmer. Bajden i Starmer moraju definitivno da odluče da li će dozvoliti ukrajinskoj vojsci da napadne duboko u Rusiju raketama ATACMS i Storm Shadov, koje Volodimir Zelenski već dugo traži. Iako to neće suštinski uticati na ratnu situaciju, moglo bi da izazove značajno uništenje ruskih vojnih kapaciteta, a u Moskvi su ocijenili da moraju da pokažu jedinstvo pred “zlim zapadnjacima”.

“NATO određuje gdje će da napadnu”

Odmah nakon toga pokrenuta je sinhronizovana pi-ar kampanja sa dva cilja: da se pokaže da iza Putina stoji gotovo cijela Rusija, ali i da se zaprijeti zapadnim saveznicima da bi mogli skupo da plate podršku Ukrajini. Zbog prvog pogotka dogovoren je sastanak Putina i ruskog patrijarha Kirila, koji je potom saopštio da “istorija pokazuje, a ubuduće će još ubjedljivije pokazati da je istina na našoj strani”. Nedugo poslije patrijarhovog govora, državni mediji objavili su da posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da “rad ruskog predsjednika Vladimira Putina odobrava 73,8 odsto Rusa, dok mu vjeruje 77,2 odsto ispitanika”.

Podrazumijeva se da su u odnosu na NATO riječ dobili zagovornici politike tipa “vruća trava za tople rane“. Pošto je napadnuta, Rusiji je dozvoljeno da uzvrati svakom ko naoružava Ukrajince.

– SAD i njihovi saveznici zapravo pokušavaju sebi da daju dozvolu za izvođenje akta agresije raketama protiv Rusije. Oni (osoblje NATO) određuju koji će gradovi u našoj zemlji biti napadnuti, koordiniraju vojne akcije i izdaju naređenja. NATO je postao učesnik vojnih akcija u Ukrajini, oni vode rat protiv naše zemlje – rekao je Vjačeslav Volodin, predsjednik ruske Dume.

“Imamo pravo na masovne napade”

Još konkretniji je bio uticajni politikolog Sergej Karaganov, koji je pozvao na upotrebu nuklearnog oružja kao odgovor na nenuklearne napade na rusku teritoriju.

– Došlo je vrijeme da proglasimo da imamo pravo da na sve masovne napade na našu teritoriju odgovorimo nuklearnim napadom, to se odnosi i na svako zauzimanje naše teritorije – rekao je on u intervjuu za Komersant.

ruski specijalci ubili islamiste
FOTO: SHAH FAISAL AFRIDI/TWITTER/SCREENSHOOT

– Dužnost Rusije je da aktivira nuklearni faktor u svjetskoj politici i da ubijedi naše protivnike da smo spremni da upotrebimo nuklearno oružje u slučaju bilo kakvog zadiranja na našu teritoriju i naše građane – dodao je Karaganov, predlažući napade na evropske prestonice konvencionalnim naoružanjem odgovor na napade na Rusku Federaciju.

– Ako dron ponovo poleti na Kremlj, zašto prvo ne pokrenuti redovan raketni napad na Rajhstag? Neka gori – navodi se u rješenju koje citiraju ruski mediji.

Britanski premijer Kir Starmer prokomentarisao je Putinovu izjavu da bi upotreba zapadnog dalekometnog naoružanja na ruskoj teritoriji bila direktno učešće zemalja NATO u sukobu.

– Rusija je započela ovaj sukob. Rusija je ilegalno izvršila invaziju na ukrajinsku teritoriju i može da okonča ovaj sukob. Ukrajina ima pravo na samoodbranu i očigledno u potpunosti podržavamo pravo Ukrajine na samoodbranu, za šta pružamo mogućnosti za obuku – rekao je Starmer.

Podsjetimo, Velika Britanija je pristala da isporuči rakete Storm Shadov Ukrajini u maju 2023. godine pod uslovom da ih ukrajinske oružane snage ne koriste za napad na ciljeve na ruskoj teritoriji. U septembru 2023. godine, ukrajinske oružane snage su iskoristile Olujnu sjenku za napad na Sevastopolj, koji je 2014. pripojena Rusiji.

Potencijalna eskalacija sukoba

Američki zvaničnici, uključujući predsjednika Džoa Bajdena i ministra odbrane Lojda Ostina, protivili su se ukidanju ograničenja za dalekometne udare na ciljeve duboko u Rusiji, strahujući da bi to moglo da eskalira sukob. Istovremeno, u maju 2024. godine, Bajden je dozvolio Ukrajini da izvrši udare američkim oružjem po ciljevima u Rusiji – ali samo u blizini granice u oblasti Harkov. Posle toga je savjetnik za nacionalnu bezbjednost američkog predsjednika Džejk Saliven rekao da je zahvaljujući ovoj odluci zaustavljena ruska ofanziva na Harkov.

Vladimir Zelenski i Džozef Bajden
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/EPA

Metju Savil, direktor vojnih službi u odbrambenom istraživačkom centru RUSI sa sjedištem u Londonu, objasnio je da je svako proširenje savezničke podrške raketama dugog dometa Ukrajini “test podrške i snage volje da li će Zapad biti zastrašen ili ne ruska retorika”, iako to neće bitno promijeniti situaciju na ratištima.

Nespremnost da se preuzme takva obaveza do sada je bila usredsređena “oko rizika od nuklearne eskalacije i odmazde protiv međunarodnih partnera”, primjetio je Savil, “ali u isto vrijeme, Rusi ionako godinu dana govore o tome kao da su već efektivno u ratu sa SAD i Velikom Britanijom”.

Jutarnji list

CATEGORIES
Share This