Naime, oni sada žele koncesiju za izgradnju i korišćenje solarne elektrane “Trebinje 3“ na području ovog grada.
Instalisana snaga elektrane je 53,6 megavata sa godišnjom proizvodnjom od oko 85,5 gigavat časova.
Vrijednost ove potencijalne investicije procjenjuje se na 84,2 miliona maraka, a koncesija bi trebala da se zaključi na period od 50 godina.
ERS bi po osnovu jednokratne koncesione naknade za ustupljeno pravo trebalo da uplati 842.049 KM, kao i 0,0055 KM za svaki proizvedeni kilovat električne energije.
„Nadležni organ za sprovođenje pregovaračkog postupka za dodjelu koncesije je Ministarstvo energetike i rudarstva, koje će u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke dostaviti Vladi izvještaj o sprovedenom pregovaračkom postupku, prijedlog rješenja o dodjeli koncesije i prijedlog ugovora o koncesiji“, stoji u odluci Vlade Republike Srpske.
Podsjećamo, prema Zakonu o koncesijama RS postoji mogućnost da se ugovor dodijeli putem pregovaračkog postupka, ako samoinicijativna ponuda dođe od javnog preduzeća koje obavlja djelatnost od opšteg interesa.
Po istom modelu ERS je dobio koncesiju za izgradnju solarne elektrane „Trebinje 1“ u oktobru 2020. godine.
Nakon toga ERS je mađarskoj kompaniji Lugos Renewables (LREN) omogućio da preuzme 70 odsto vlasništva u ovom projektu preko istoimenog preduzeća.
Snaga elektrane je 72,92 megavata, procijenjena godišnja proizvodnja 108,7 gigavat sati, a vrijednost investicije nešto preko 100 miliona KM.
Iako je trebala biti izgrađena za dvije godine, to do danas nije učinjeno.
U novembru 2022. godine ERS je dobio i koncesiju za solarnu elektranu „Trebinje 2“.
Ugovor su potpisali ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić, generalni direktor ERS-a Luka Petrović i izvršni direktor za investicije i razvoj ERS-a Jovica Vlatković.
Njene karakteristike kao i vrijednost su identične kao i za SE „Trebinje 3“. Međutim, osim ishodovanja ekološke dozvole, malo šta je urađeno na ovom projektu.
Piše: D. Tovilović/Capital