Dugovi u zdravstvu opteretiće dodatno budžet Srpske
Početkom naredne godine svi domovi zdravlja u Republici Srpskoj trebali bi preći na trezorsko poslovanje. Šta će to značiti za te zdravstvene ustanove a šta za korinike primarne zdravstvene zaštite u Srpskoj?
Zdravstveni sektor u Republici Srpskoj vapi za ozbiljnom reformom.Dugovi u zdravstvu su ogromni, a vlast je pokušavajući da to riješi posegla za, u najmanju ruku čudnim rješenjem. Prećutno je odobrila da se zdravstvenim radnicima, u većini ustanova, ne uplaćuju doprinosi za penziono i , gle apsurda, zdravstveno osiguranje.
„Prelazak na trezorko poslovanje trebao bi da riješi te probleme i uvede više finsijske discipline u zdravstveni sektor“, smatra ekonomista Marko Đogo i dodaje da će to možda biti pozitivan korak jer će resorno ministartvo imati direktan uvid u poslovanje domova zdravlja i moći će na vrijeme da raguje.
„Ako se problem dugova zdravstvenih ustanove ne riješi to može biti sidro koje će vući ka dole budžet Republike Srpske“, tvrdi Đogo.
U Republici Srpskoj do sada su 22, od 55 zdravstvenih ustanova, prešle na trezorsko poslovanje od čega 18 ustanova primarne zdravstvene zaštite odnosno domovi zdravlja. Navodno svi sada posluju pozitivno ali ima i onih koji nisu na trezoru a održavaju finansijsku stabilost kao što je Dom zdravlja Pale. Direktor te ustanover Ivan Šarac tvrdi da nemaju dugovanja i da redovno isplaćuju plate i doprinose zaposlenima.
Finansijska stabilnost paljanskog Doma zdravlja dobra je za zaposlene ali pacijenti imaju problem jer nedostaje ljekrski kadar, što priznaje i direktor Šarac.
„Bilo je mladih ljekara koji su imali interes da se zaposle ali nažalost niko ih nije ozbiljni ni saslušao. Da smo ih zadržali i platili im specijalizacije danas bi Dom zdravlja Pale bio u mnogo boljoj situaciji i pružao bi znatno bolje usluge pacijentima“, kaže Šarac i dodaje da pacijenti i sada imaju kvalitetnu zaštitu ali uz ogromne napore zaposlenih pa čak i angažovanje penzionisanih ljekara.
Da li će prelazak na trezorsko poslovanje riješti problem kadrovske popunjenosti? Hoće li omogućiti specijalizacije mladim ljekarima, povećati plate zdravstvenim radnicima kako ne bi odlazili na rad u Federaciju ili Evrpsku uniju?
Odgovore ćemo dobiti uskoro jer je plan da sve zdravstvene ustanove na trezor Republike Srpske pređu početkom 2025.
(BN) Foto: Arhiva