
Dr Miroslav Parović: Radikalizacija, izbori i nova Srbija
Govoreći za Balkan info o trenutnom stanju u Srbiji i narednim koracima studenata, dr Miloraslav Parović iz Narodnog oslobodilačkog pokreta je rekao da je sada priroitet produbljivanje društvene krize i širenje fronta, a onda nakon izbora izgradnja nove Srbije, sa novim utemeljenjem i uređenjem.
Parović je rekao da je režim u Srbiji vrlo vješto nametnuo jedan antipolitički narativ po kojem su samo oni imali monopol nad politikom, dok su u narodu godinama stvarali jedne raspoloženje da je politika nešto što se ne voli i prezire, dakle ogadili su politiku narodu da bi se samo oni njome bavili.
Međutim, politika je u prirodi čovjeka kao društvenog bića, kaže on, i potpuno je normalno da ovakvi procesi kao danas u Srbiji imaju političku artikulaciju. Ali je pitanje da li su studenti spremni za politiku, koju su dugo izbjegavali.
„Jer je sve politika i nemoguće je rješavanje bilo kakvih javnih pitanja bez politike, na neki način. Vlast je sada bacila otvrovnu jabuku studentima da se dese izbori za koje studenti nisu spremni, ukoliko bi se održali u junu ili julu“, smatra Parović.
On smatra da su studenti u ovom momentu nespremni za izbore kao takve, odnosno da je vlast izgradila vrlo jake mehanizume kontrole i inkriminacije izbornog procesa kojem se nije lako suprotstaviti.
„Izbori u Srbiji su jedan brlog i u u tom brlogu se bolje snalaze oni koji godinama žive u tom brlogu, oni su tu svoji na svome“, kaže Parović i upozorava da su studenti tu na klizavom terenu.
U tom smislu je studentima sada potrebna podrška i najmanje je pomoć studentima ukoliko im se samo podilazi, glorifikujući studente do perfekcije, udvarajući im se preko svake mjere, tako da bi korisnije sada bilo da se upozore na neke slabosti i realne rizike u borbi protiv ovih političkih predatora.
Zato je nužno postaviti jasan plan za izbore i cilje borbe.
„U ovom momentu cilj ne treba da bude smirivanje krize, nego upravo njeno zaoštravanje, produbljivanje, jer još uvijek razne društvene grupe stoje po strani i nisu aktivno uključene“, kaže Parović.
Jer svi građani Srbije moraju da uđu u arenu, u politiku i izbore se za sebe.
„Najviše radi toga što su naši ljudi naviknuti da se neko drugi izbori za njih, da ne preuzimaju odgovornost. Naš čovjek rado bira konfornu pasivnost u odnosu na napor aktivizma i slobodu izbora. To se mora promijeniti ovih širim aktivizmom, jer su studenti taj korak uspješno napravili“, kaže on.
Nakon tog prvog koraka, radikalizacije krize i izbora, smatra Parović, potreban je jasan cilj. A to je izgradnja nove Srbije, novo državno utemeljenje i državno uređenje. Državni utemeljenej treba da bude na nemanjičkoj tradiciji koja je najsveobuhvatnija, a državno uređenje treba da bude u duhu novog vremena, novih modernih tehnologija, neka vrsta moderne parlamentarne demokratije, sa unapređenjima parlamentarizma koji je danas svugdje u svijetu u krizi.
Kada je u pitanju državno uređenje on je kao primjere naveo Zakon o radu i Zakon o izvršenju. Prvi je dopustio štrajka, ali sa klauzulama iz kolektivnih ugovora koji radnike obavezuje na minimalan proces rada, što obesmišljava štrajk, a drugi je nametnuo mehanizam sudskog izvršenja kao postupka koji je ispred sudske odluke koja bi trebala da ima mehanizam žalbe. Samo na ova dva načina je vlast sebi omogućila monopol nad pravima na štetu građana, smatra Parović.
Napominjući da je Srbija ipak jedna mala zemlja i da nisu moguće neke promjene koje su radikalno drugačije od postojećih modela u svijetu i njegovih tokova, Parović kaže da „treba naći mjeri naše srpske revolucionarnosti u modernom vremenu.“
Poslušajte njegovo obraćanje:
ISTOK