Ovo je izjavio Obrad Kesić, bivši šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu, dodajući da razlozi za optimizam postoje s obzirom da su najbliži spoljnopolitički savjetnici i saradnici Donalda Trampa, prema njegovim rečima, još ranije isticali da se administracija novog predsjednika SAD neće miješati u unutrašnje odnose stranih država.
– Nova američka admistracija najavila je potpuno novi pristup spoljnoj politici SAD, a kao jedan od glavnih temelja te politike navodi se prestanak miješanja SAD u čisto unutrašnja pitanja drugih suverenih država. Jasno je da je odlazeća administracija u Vašingtonu odluku o uvođenju sankcija predsjedniku Srpske donijela s ciljem uticanja na političke odnose u Republici i BiH – naveo je Kesić.
Ako ste pomislili da citirana izjava bivšeg šefa Predstavništva Srpske u Vašingtonu potiče od juče ili prije par dana – grdno ste se prevarili. Navedenu izjavu Kesić je za “Euroblic” dao u januaru 2017. godine, nakon što je Donald Tramp preuzeo svoj prvi predsjednički mandat u Bijeloj kući.
Od tada do danas prošlo je punih osam godina, a američke sankcije protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika ne samo da nisu ukinute, nego su u međuvremenu u više navrata “podebljane”. Štaviše, osim Dodika, koji je te 2017, praktično, bio prvi političar iz aktuelne vladajuće koalicije u Srpskoj koji je dospio na američku “crnu listu”, narednih godina sankcije SAD uvedene su protiv skoro cijelog političkog rukovodstva Republike Srpske, ali i članova Dodikove najbliže porodice, kao i brojnih firmi koje su Amerikanci doveli u vezu s liderom SNSD.
Bez obzira na to što je prije osam godina promašio “ceo fudbal”, kada je s pozicije šefa Predstavništva RS u Vašingtonu najavljivao drastičan zaokret u politici SAD čim Tramp preuzme “uzde” u svoje ruke, Obrad Kesić je juče, ovog puta s pozicije političkog analitičara, ponovo najavio svijetlije dane za Srpsku i Srbiju nakon što novi američki predsjednik uđe u Bijelu kuću.
– Može se očekivati pozitivan odnos Trampa prema Republici Srpskoj i Srbiji jer su one jedine u Evropi sve vrijeme zagovarale mir u Ukrajini, dok se EU zalagala zapravo za nastavak rata. Dolaskom Trampa, ta priča o miru postaje ključna, čime se smanjuje i pritisak EU na Srbiju i Srpsku – ocijenio je Kesić.
Bivši karijerni diplomata i član Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, Srećko Đukić, smatra da se novi mandat Donalda Trampa u Bijeloj kući neće pretjerano razlikovati od prethodnog, makar kad je riječ o odnosu SAD prema Balkanu.
– Velike sile ne mijenjaju svoju spoljnu politiku preko noći, pa zato i jesu veliki. Balkan se sigurno ne nalazi na listi prioriteta Donalda Trampa i nove američke administracije i nerealno je očekivati neke dramatične zaokrete u odnosu Amerikanaca prema ovim prostorima – ocjenjuje Đukić.
Što se tiče sankcija koje je odlazeća američka administracija prethodnih godina uvodila protiv predsjednika Srpske i njegovih najbližih saradnika, Đukić takođe smatra da neće doći do pretjeranih promjena.
– Na američku “crnu listu” ne dolazi se tek tako, a kad jednom tamo dospijete, još teže je iz nje izaći. Zbog toga ne treba gajiti neki pretjerani optimizam da će dolaskom Trampa na mjesto predsjednika SAD oni koji se nalaze na “crnim listama” biti tek tako abolirani – zaključuje Đukić.