
Dodikova vlast zarobila institucije Republike Srpske
Institucije Republike Srpske i zvaničnici koji istim upravljaju bi trebalo da služe građanima i da rade u javnom interesu. Međutim, one su podređene interesima vladajućeg SNSD-a odnosno interesima predsjednika ove stranke Milorada Dodika. Da li su institucije Republike Srpske zarobljene, i da li više iko vjeruje institucijama?
Budućnost je u jakim institucijama. Institucije rade svoj posao, javno, transparentno i funkcionalno. Institucije u Srpskoj se ponašaju u skladu sa Ustavom… koliko smo samo puta čuli ove rečenice, a opet, sve to izrečeno nismo vidjeli na djelu jer je odavno na sceni selektivno djelovanje institucija, odnosno, kako tamo neko kaže.
Kada se tome pridodaju izvještaji o stanju u Srpskoj koja, prema riječima zvaničnika, savršeno funkcioniše, a stanje na terenu pokazuje da smo bliže bankrotu nego savršenstvu, postavlja se pitanje kako smo se doveli do toga da vjerujemo nečijim riječima, a ne svojim očima?
„Sve je pod kontrolom jednog čovjeka i ne može se vjerovati onome što objavljuju javne institucije i sve to služi da obmanjuju javnost kako je Republika Srpska idealno društvo i kako se u Srpskoj jako dobro živi. Tek kad ova vladajuća struktura ode moći ćemo vidjeti šta su iza sebe ostavili i šta su radili, a nikako to ne možemo vidjeti iz njihovih zvaničnih izvještaja. Ja se bojim da će iza njih ostati samo Republika Srpska kao jedna prazna ljuštura koja neće posjedovati ni prirodna dobra i koja će biti prezadužena“, kaže poslanica SDS u NSRS Mirjana Orašanin.
Mnogi postavljaju pitanje da li Republika Srpska ima više ili samo jednu instuticiju, odnosno instituciju u formi jedne osobe, a to je Milorad Dodik.
Bio on premijer ili predsjednik, već više od deceniju sve institucije su okrenute njegovim odlukama. Svi ostali, gradonačelnici, ministri, poslanici, odbornici – svi su oni samo puki izvršioci odluka, a pravi rad institucija svodi se samo na ideju koja se još nije realizovala u potpunosti.
„Evidentno je da nadležne institucije ne rade svoj posao da rade ne bi došli u ovu situaciju. Morao je neki pravnik da upozori nadležne institucije da imamo čitav niz spornih ugovora – da li zbog problema u kojima se našla Srpska ili druga ugovorna strana i potencijalna šteta koja prevazilazi dva ili tri godišnja budžta Srpske kad imate takav problem svi crveni alarmi su upaljeni i vi ste nesolventna republika“, kaže pravnik Milko Grmuša.
Povjerenje u institucije Srpske poljuljano je odavno i građani su očigledno toga svjesni.
Ali, da podsjetimo sve nas koji brzo zaboravljamo na neke primjere gdje su, u tim slučajevima,pravosudne institucije zakazale. Na primjer, niko nam nikad nije objasnio zašto je Vlada Srpske korpe za smeće plaćala 1 700, a pepeljare 1 290 KM kada je useljavala u zgradu Vlade? Zašto se mnoge odluke donesene u Parlamentu Srpske ne poštuju? I ono davno zaboravljeno, kako je Nikola Špirić od prodaje knjiga kupio stan u Beču?
Ova i mnoga druga pitanja postavljali su i poslanici opozicije na skupštinskim zasjedanjima ali ni tamo nisu dobili konkretne odgovore zašto institucije ne rade svoj posao.
„Ljudi koji su bili zaduženi za Republiku Srpsku i dobijali povjerenjem građana neke svoje glasove i priliku da vode Republiku Srpsku, upravo su oni ti koj su ponizili sve naše institucije. Samim tim što su oni Narodnu skupštinu kao najveći parlamentarni dom u Srpskoj oni su je prvi ponižavali zato što su sto puta do sada zbog dnevno političkih razloga ličnih i nekih stranačkih ciljeva znali da pripremaju određene zaključke odluke davali su to na usvajanje, a već sutradan to je ili završavalo u ladici ili se dešavalo da se ti zaključci grubo i krše“, smatra Mirna Savić Banjac, poslanik PDP u NS RS.
Kršenje zaključaka i zakona i zloupotreba institucija nažalost traje već decenijama, ali bez sankcionisanja.
Nema sankcija ni kod krajnje sumnjivih izvlačenja novca iz javnih preduzeća i davanja miliona maraka firmama bliskim porodici predsjednika SNSD-a, koje su redovno pobjeđivale na tenderima. Sve ovo ukazuje koliko je država zapravo pogažena, a zakoni i zabrane političkih uticaja postoje samo na papiru.
(BN)