Dodik punim gasom kroz kampanju, opozicija samo djelimično
Tekst koji smo objavili na kraju kampanje 3. 10., ali koji smo na sugestiju nekih dobronamjernih ljudi povukli da se ne bi komentarisalo ili davao alibi nekima iz opozicije, da im pravimo štetu. Sada tu „grešku“ ispravljamo. Iako su izbori završeni, a rezultati poznati, tekst objavljujemo kako je i napisan :
Na dan kada završava zvanična kampanja za lokalne izbore koji se održavaju u nedelju, moguće je napraviti generalni presjek kampanje u ovih mjesec dana, bar onoga što smo mogli da vidimo.
Milorad Dodik i SNSD su najspremnije ušli u predizbornu kampanju i lični angažman Dodika je bio na zavidnom nivou, jer je obišao cijelu Republiku Srpsku i prisustvovao gotovo svim centralnim skupovima svojih kandidata. Jasno je da je Dodik u stalnom strahu od gubitka izbornog lekitimiteta, jer ga još jedino to održava na površini, u situaciji kada je pritisnut i sankcijama SAD, ali i od strane pravosuđa BiH. Nema sumnje da je on ove izbore shvatio sa maksimalnom opreznošću da ako jednom ispadne iz sedla, povratka mu nema. Zato su njemu svaki izbori biti ili ne biti, jer politika koju vodi ga drži u stalnoj tenziji održavanja na površini.
Od stranaka iz njegovog koalicionog okruženja najviše su bili angažovani Ujedinjena Srpska i Narodni pokret Srpske Darka Banjca, koji će izvjesno, koristeći benefite dijela kolača vlasti, na ovim izborima izvući svoj maksimum. Poznato je da SNSD svako prekomjerno jačanje koalicionih partnera na vrijeme skreše i to je nešto što će neminovno zadesiti, prije svega ove dvije satelitske stranke, a DEMOS je već duboko zagazio u proces unutrašnjeg disciplinovanja u koaliciji. DNS je bio skoro nevidljiv u kampanji, a SP i SPS su se bazirali samo na svoje sredine gdje tradicionalno imaju glasove, ponegdje ostavljajući percepciju nelojalnosti koaliciji i saradnje sa opozicionim kandidatima.
Dakle, realno je očekivati da SNSD osvoji preko 45 načelničkih i gradonačelničkih pozicija, prije svega na temelju snage koalicije, ali i jačinom organizacije. Kvalitet kandidata mu nije jača strana, jer se mnogi od njih ponavljaju u više mandata, a najveći izazov će im biti centri kao Banja Luka, Bijeljina i Trebinje.
Šarenilo i neodlučnost opozicije
Što se tiče opozicije SDS je samo djelimično, u sredinama gdje je ta stranka bolje organizovana, uspio da se nametne kao kredibilan politički faktor. Predsjednik stranke Milan Miličević je ostao zatvoren u lokalnu kampanju u Tesliću, gdje je kandidat i gdje se grčevito bori za opstanak, jer neki politički igrači koji su ranije razbijali glasačko tijelo kandidata SNSD-a, sada jedinstvenije podržavaju njegovog protivkandidata iz SNSD. Da li će kvalitet kandidata koji je nesumnjivo na strani SDS biti dovoljan, saznaćemo nakon izbora. Ukoliko SDS ostane zbirno na broju ranijih mandata (15) ili eventualno prebaci, taj rezultat se može smatrati uspjehom, imajući u vidu sve probleme koje je ova stranka imala pred izbore, od statusnih u smislu njenog osporavanja za prijavu na izbore pod nazivom SDS, do finansijskih koji su došli kao posljedica blokade računa. Možda će najveći izazov ove stranke nakon izbora biti unutrašnja konsolidacija, pitanje liderstva i prijeko potrebna modernizacija i imidža i načina vođenja kampanja, jer ovo što smo vidjeli u kampanji je ispod njenog nivoa, iako ima pojedinačnih primjera koji mogu poslužiti kao dobar model rada.
Dosta angažovaniju kampanju su vodili Za pravdu i red Nebojše Vukanovića, posebno u Trebinju, kao i Draško Stanivuković, kandidat PDP-a u Banjaluci. Takođe su lideri ove dvije stranke uložili mnogo više truda na širem planu i bili su maksimalno prisutni u brojnim sredinama. I pored toga, snaga PDP je ostala ograničena na Banja Luku, dok stranka Nebojše Vukanovića može očekivati relativan rast u nekim sredinama i veći broj mandata. Ipak njegova kampanja ima svoje limite, jer je isključivo negativna, što glasači većinom ne vole. Od sudbine rezultata za gradonačelnika Trebinja, na koju kartu je ova stranka stavila najveći akcenat, u velikoj mjeri će zavisiti i sudbina ove stranke za naredne opšte izbore 2026.
Narodni front Jelene Trivić je skoro cijeli fokus kampanje stavio na Banja Luku i teško se oteti utisku da se kod ove stranke i njenog lidera radi isključivo o ličnim motivima i nekoj vrsti revanšizma prema Drašku Stanivukoviću, a on sam je određenim potezima ostavio prostora da se njegov opozicioni imidž dovede u pitanje. Ovo je situacija koja će u svakom slučaju morati sačekati nedeljne rezultate, jer sudbina PDP-a isključivo zavisi od uspjeha Draška Stanivukovića, jer je u mnogim sredinama PDP, nakon raskola sa NF Jelene Trivić, gotovo marginalizovan. Stanivuković bez ikakve sumnje, što smo i ranije pisali, vodi odličnu, modernu i angažovanu kampanju i mnogima bi iz opozicije mogla poslužiti kao model.
Kako god da se ovi izbori završe, teško se oteti utisku da je opozicija skoro nepomirljivo podijeljena, a da dugogodišnja vlast SNSD nikada nije lošije stajala u javnosti. Zato će ne samo rezultati, nego i naknadna pamet biti neophodni, da bi se opozicija konsolidovala i predstavila kao kredibilna alternativa. S druge strane, vladajuća struktura na čelu sa SNSD će biti pred novim izazovima korektnih međusobnih odnosa, što im nikada nije bila jača strana.
ISTOK