
Detalji propale skupštine SDS-a: Sporni delegati, odsustvo kvoruma i prekid sjednice
Skupštini SDS, održanoj prošle nedjelje u Bijeljini, prethodio je sastanak Predsjedništva Srpske demokratske stranke, koji je održan istog dana, sa početkom u 12.30 sati, također u prostorijama Centra za kulturu „Bijeljina“.
Dotadašnji član Predsjedništva Ognjen Bodiroga je na samom sastanku predložio da se prije same skupštine održi sastanak Statutarne komisije kako bi se razriješila situacija oko već tada najavljenog različitog mišljenja o legalnosti članova skupštine iz Bijeljine. Ostali prijedlozi Bodiroge su se odnosili na sastav Verifikacione komisije i određivanje tačnog dnevnog reda, jer su delegati dobili poziv na sjednicu bez materijala i dnevnog reda, što je prvi slučaj u istoriji postojanja SDS, piše portal Katera.
Tadašnji predsjednik SDS Milan Miličević je odbio sve prijedloge Bodiroge, uz evidentnu podršku dijela Predsjedništva, predvođenog Neškovićem i Radulovićem, koji su očito bili spremni na takvu vrstu diskusije na samoj Skupštini.
Na pitanje da li podržava jednostranu odluku i samovolju Ljubiše Petrovića da mimo Statuta izbaci sa liste članova Skupštine SDS iz Bijeljine narodne poslanike Mirjanu Orašanin i Tomicu Stojanovića, iako su na prethodnoj sjednici Skupštine bili članovi, Miličević je odgovorio da je to sasvim u redu za njega.
Tada su Ognjen Bodiroga, Mirjana Orašanin i Milica Radovanović podnijeli neopozive ostavke na mjesta u Predsjedništvu i napustili sastanak. Đorđe Milićević je podnio ostavku na mjesto člana Predsjedništva nakon sjednice Glavnog odbora održane u Doboju.
Već tada je bilo jasno da će najavljena izvještajna sjednica, koja se više može nazvati iznuđenom, biti pretvorena u višesatnu diskusiju oko poštovanja Statuta SDS i njegove primjene. Statut predviđa da se redovna sjednica održava do kraja mjeseca marta za prethodnu godinu.
Nakon pročitanog Prijedloga dnevnog reda otpočele su diskusije koje su išle u pravcu da se sazove Statutarna komisija prije nego što se glasa o dnevnom redu da bi se znalo jesu li svi prisutni članovi u sali sa pravom glasa i da se pokaže Odluka o kriterijima i broju članova Skupštine koju je usvojio Glavni odbor.
Od istaknutijih članova Skupštine učešće u diskusiju su uzeli Želimir Nešković, Marinko Božović, Đorđe Miličević, Vukota Govedarica, Dragan Mektić, Milovan Bjelica, Jovica Radulović, Nemanja Vasić, Mladen Bosić, Ognjen Bodiroga i mnogi drugi. Prema nastupima prethodno nabrojanih moglo se zaključiti da se za zadržavanje postojećeg stanja zalažu Nemanja Vasić, Milovan Bjelica, Ljubiša Petrović, Aleksandra Pandurević, Želimir Nešković, Dragan Mektić. Oni koji su diskutovali u pravcu da se treba vratiti u okvire koje propisuje Statut i nastaviti sjednicu u mirnoj atmosferi su Đorđe Milićević, Ognjen Bodiroga, Marinko Božović, Milica Radovanović, Mirjana Orašanin, Vukota Govedarica, Miladin Stanić. Kršenje Statuta na najbrutalniji način i svjesno vodi u anarhiju, a to za budućnost stranke nije dobro.
Poslije tri i po sata rasprave Miličević je odlučio da se napravi pauza i održi Statutarna komisija kako bi se razriješile nedoumice, što je bio i prvi zahtjev velikog broja članova Skupštine.
Tog momenta nastupa Nikola Kovačević i naređuje prisutnim članovima komisije na koje ima utjecaj, da se ne pojave na komisiji, iako su bili prisutni u sali i iako je evidentirano njihovo prisustvo. Naredba se posebno odnosila na Branku Jotanović, člana Statutarne komisije iz Teslića. Iako se Skupština održavala u Bijeljini, član Komisije iz Bijeljine nije htio da prisustvuje, kako ne bi bio doveden u situaciju da gazi po svojoj diplomi i brani stav Nikole Kovačevića. Cilj Kovačevića je bio da Komisija prilikom zasjedanja nema kvorum.
Sastanak Statutarne komisije je u toku pauze počeo. Kako su se na Komisiji pojavila samo četiri od devet članova, na sastanku nije bilo kvoruma. Stav prisutnih članova iskazan jednoglasno je bio identičan, a to je da samo skupštine opštinskih, odnosno gradskih organizacija, mogu imenovati članove skupštine SDS i da to nikako ne može uraditi povjerenik, kao u slučaju imenovanja članova skupštine iz Bijeljine Ljubiše Petrovića, kome je, važno je napomenuti, istekao rok na koji je postavljen za povjerenika još 2023. godine i do danas nije proveo unutarstranačke izbore.
Nakon toga slijedi nastavak Skupštine i iznošenje mišljenja prisutnih članova Statutarne komisije koje je, ponavljamo, bilo identično i takvo da je prisustvo samovoljom nametnutih delegata od strane Ljubiše Petrovića nelegalno. Diskusije opet intenzivno počinju, a prekida ih Milan Miličević izlaskom za govornicu i podnošenjem neopozive ostavke. Odmah za tim se udaljava na zadnji izlaz, a za njim izlazi ostatak radnog predsjedništva.
Tada u sali prisutna Branka Jotanović koja, po naredbi, nije bila na Statutarnoj komisiji izlazi na binu i verbalno se obrušava na prisutne delegate iz prvog reda, što pokazuje apsurd cijele situacije.
Dio delegata, vidno razočaran, uz povike napušta salu i poslije petnaest minuta sjednica koja nije ni počela se prekida.
Dan poslije slijede orkestrirane izjave preostalih članova Predsjedništva kako je postojala većina za izglasavanje povjerenja postojećem rukovodstvu. Svoj optimizam su vjerovatno gajili na činjenici da su nelegalno ubacili 23 člana Skupštine iz Bijeljine i zamijenili preko 50 članova po raznim odborima zbog njihove spriječenosti da dođu na Skupštinu, jer su na godišnjim odmorima, a najviše ih je zamijenjeno u Prnjavoru 7 od 13, Petrovu 2 od 3, Banjaluci 5 od 24, Kotor Varošu 3 od 11, Brodu 7 od 11.
Statutarna mogućnost zamjene delegata je dozvoljena ako je isti napustio stranku, umro ili trajno odselio u inostranstvo, a bilo je i takvih zamjena. Neki od zamijenjenih članova Skupštine će se u narednim danima obratiti sekretarijatu stranke sa zahtjevom za obrazloženje kako su skinuti sa evidencije članova između dvije Skupštine bez valjanog razloga.
Da bi se trenutna situacija razriješila neophodno je stvoriti mogućnost za unutarstranačku diskusiju najodgovornijih funkcionera SDS i vraćanja svega u statutarne okvire. Zloupotreba zvaničnih stranica stranke na društvenim mrežama i dopuštanje iznošenja najprimitivnijih komentara na račun pojedinaca može stvorite nesagledive posljedice po cjelokupnu organizaciju, naročito ako po istom principu odgovore oni koji za sada još uvijek ćute.
Napominjemo da su inicijativu za održavanje sjednice Skupštine na kojoj bi se utvrdilo ima li trenutno rukovodstvo podršku potpisala 3 bivša predsjednika SDS, 7 od 11 načelnika i 9 od 14 poslanika u NSRS i PSBiH.
Srpska demokratska stranka je preživjela mnogo teških situacija i prema riječima naših izvora u njoj postoji dovoljno demokratskog kapaciteta da se to i sada desi i da se jača vrati u borbu protiv nakaradnog režima.
Izvor: Katera