Da li je „Prointer“ uvalio u probleme „Šume RS“?

Da li je „Prointer“ uvalio u probleme „Šume RS“?

Informacioni sistem, koji je u julu prošle godine pompezno predstavljen kao ključ rješenja svih problema u „Šumama RS“, ne funkcioniše. Ovo softversko čudo je u startu plaćeno 19 miliona KM i to kompaniji „Prointer“, koja nije imala licencu za taj sistem.

Više neće biti malverzacija. Prikazivani su neki troškovi koji nisu realni, “Šume” od danas mogu raditi zakonito – izjavio je slavodobitno premijer Radovan Višković, prije 15 mjeseci.

Istovremeno, tadašnji v.d. direktora javnog preduzeća “Šume RS”, Slaven Gojković, javno je priznao da “Prointer” nema licencu za sistem koji je “prodao”, tvrdeći da to nije problem. Takođe je rekao da će biti dodatnih troškova, koji prilikom nabavke nisu predviđeni.

Od tada su gubici u “Šumama RS” enormno povećani. “Prointer” više ne postoji. Slaven Gojković je podnio ostavku zbog zdravstvenih razloga, pa je udomljen u fotelji pomoćnika izvršnog direktora za plan i analizu. A Radovan Višković je i dalje predsjednik Vlade RS.

I Savo Minić, koji je u doba nabavke famoznog informacionog sistema bio ministar poljoprivrede i šumarstva, i danas je na toj funkciji. On predvodi najnoviju akciju vlasti za “sređivanje stanja” u “Šumama RS”, javnom preduzeću koje gazduje najvećim prirodnim bogatstvom u Srpskoj, a za 9 mjeseci je naslagalo skoro 6,3 miliona KM gubitaka.

Minić je nedavno javno priznao da informacioni sistem ne funkcioniše i najavio smjene direktora šumskih gazdinstava, u kojima se on ne primjenjuje.

– Informacioni sistem u 11 organizacionih dijelova funkcioniše bez ikakvih problema, u ostalim funkcioniše sa manjim problemima, a u Tesliću i Han Pijesku apsolutno ne funkcioniše. Zašto niko nije preduzeo ništa? Taj neko mora da odgovara – rekao je Minić na pres konferenciji krajem oktobra.

Nakon toga je smijenjeno 6 izvršnih direktora u Upravi “Šuma RS” i 8 direktora šumskih gazdinstava. Direktori šumarija u Tesliću i Han Pijesku nisu među njima.

Izvori Srpskainfo iz “Šuma RS” tvrde da je situacija još gora, nego što ju je ministar Minić predstavio.

Podsjećaju da je kompanija „Prointer ITSS“ još krajem 2019 ocijenjena je kao jedina kvalifikovana za izradu integralnog informacionog „Šumama Republike Srpske“. Šum su još tada pristale da plate više od 17 miliona KM za taj sistem, za koji je prvobitno planirano da se za tu namjenu izdvoji oko 5 miliona KM.

Još tada je, prema pisanju medija, direktor konkurentske kompanije „Planet soft“ Vedran Jarić tvrdio je cijena za informacioni sistem „Šuma“ prenaduvana, a uslovi u tenderu namješteni za „Prointer“.

– Prijeti se direktorima koji “ne primjenjuju” ovaj sistem, poznat i kao SAP. Ali, nije problem u “neprimjenjivanju”, problem je što sistem ne funkcioniše, ni godinam nakon počtka njegove implementacije. Ispostavilo se da sada modul “proizvodnja” skoro nigdje ne funkcioniše kako treba, a to utiče na cijeli sistem – objašnjava naš sagovornik.

Dodaje da je poseban problem što Zakon o šumama ne prepoznaje SAP, tako da, formalno pravno gledano, niko ne može odgovarati ako ako taj sistem ne primjenjuje.

Zbog zakonskih obaveza, šumari i dalje moraju da pišu otpremnice i vode knjige na “starinski” način, čak i tamo gdje informacioni sistem funkcioniše.

Na šta će sve to izaći, vidjeće se, vjerovatno, kad se sravni popis zaliha po knjigama i po SAP-u. Pitanje je, međutim, da li će i to sravnjivanje otkriti rupe kroz koji milioni maraka cure iz “Šuma RS”.

Prema nekim izvorima, milioni su se, i nakon “kupovine” SAP sistema, prelivali i na račun “Prointera”, prije nego što su ti računi ugašeni, zbog sankcija SAD, koji su ovu firmu doveli u vezu sa Miloradom Dodikom.

Još prošle godine za dodatnu nabavku je izdvojeno više od 2 miliona KM, a za 2024. je planirano 5 miliona KM za održavanje SAP-a.

Pitanje je međutim, ko će taj sistem održavati, jer “Prointer” i prije nego što je ova firma ugašena, nije imao licencu za to.

Ipak, aktuelni v.d. direktora “Šuma RS” tvrdi da problema nema i da SAP sistem funkcioniše, osim u slučajevima kada “pojedini kadrovi” nisu informatički osposobljeni za njegovu primjenu.

–Informacioni sistem funkcioniše u 95 do 97 odsto kapaciteta. On nije u upotrebi samo tamo gdje ljudi nisu informatički osposobljeni za njegovu primjenu – tvrdi Kaurin za Srpskainfo, ne osvrćući se na tvrdnju resornog ministra da sistem funkcioniše bez problema samo u 11, od ukupno 31 organizacione jedinice preduzeća.

Kaurin tvrdi da ni održavanje sistema nije problem.

– Za sada nema potrebe za bilo kakve eksterne intervencije, probleme koji se eventualno pojave rješavaju naši kadrovi, zaposleni u “Šumama RS” – kaže Blaško Kaurin.

(Srpskainfo) Foto: S. Pašalić/RAS Srbija

CATEGORIES
Share This