
Da li će opozicija u Srbiji podijeliti studentski pokret!?
Ono što režim uporno nastoji da postigne, da unese razdor i podjele unutar studentskog pokreta u Srbiji, a što im nikako ne polazi za rukom, sada radi „mrtva“ opozicija.
Najprije je dio opozicije bez konsultacija sa studentima izašao sa prijedlogom tzv. „vlade narodnog povjerenja“, nakon čega nisu dobili nikakav odgovor studenata koji su se držali svojih primarnih zahtjeva i istrajavali na njima. Ipak, uporni pritisci na studente od strane opozicionih stranaka, tačnije njihovih članova u redovima studenata, dali su rezultat u najnovijoj inicijativi dijela novosadskh fakulteta o formiranju ekspertske vlade. Istu je podržala neformalna grupa studenata iz Niša. Ali je stigla i negativna reakcija studenata iz Beograda, tačnije Filozofskog fakulteta. Fakultet dramskih umjetnosti koji je bio jedan od najautoritativnih za sada se ne oglašava.
Studenti su imali i rezerve i na svojevremeno formiranje i rad tzv. Anketne komisije za nadstrešnicu, koja je inače dobro uradila svoj posao, ali kada su u jednom javnom obraćanju rekli da nisu ispunjeni zahtjevi studenata, ovi su ih opomenuli da ne mogu da govore u njihovo ime. U kasnijim nastupima članova Anketne komisije je takav pristup promijenjen i oni su se trudili da samo prezentuju činjenično stanje i saznanja do kojih su došli, izbjegavajaći da ga kvalifikuju u ime studenata.
Opozicija samo gleda da iskoristi priliku za vlast na krilima studentske pobune
Studenti Filozofskog fakulteta su jasno saopštili da promjene koje priželjkuje opozicija nisu promjene za koje se oni zalažu, jer sama promjena političkih aktera vlasti ne znači ništa ukoliko se ne desi promjena sistema i vrijednosti na kojima počiva društvo. Zato su i izbjegavali svaku saradnju sa opozicijom ili aktivističkim organizacijama, jer ih smatraju jednako odgovornim za stanje u društvu kao i režim. Jer je mentalitet opozicije i način razmišljanja gotovo istovjetan mentalitetu vlasti. Zato, kako su naveli, oni „žele nezavisnost studentskog pokreta i da neće dozvoliti njihovu manipulaciju od strane onih koji hoće da se preko leđa studenata dograbe političkih funkcija.“
„Naše je snažno uvjerenje da interesi koji stoje iza ekspertske vlade žele da zloupotrebe studentski pokret u stranačke i aktivističke svrhe i da ih ne zanima ispunjenje studentskih zahtjeva“, navode u saopštenju filozofi.
Pri tome, studenti Filozofskog fakulteta se ne protive samim sadržajima ovih prijedloga, ali su protiv toga da oni dolaze od neformalnih ili opozicionih grupa unutar svojih redova, kao i da se zanemaruje forma direktne demokratije. Takođe, insistiraju na autonomnom statusu studentskog pokreta.
Zrelost studentskog načina razmišljanja je do sada pokazala da će na ovakve i slične pokušaje naći najbolje odgovore.
ISTOK