Školarci su juče nastavili sa školskim aktivnostima i kažu da užine nema bez dvije marke, što je onda ozbiljan izdatak naročito za višečlane porodice. Srednjoškolci primjećuju veće cijene u ugostiteljskim objektima prilikom noćnih izlazaka, ali i ozbiljno zapažaju da su sve skuplji i domaći proizvodi.
Većina Građana Gacka nije bila raspoložena da govori u mikrofon o ovim problemima, ali komentarišu da su poskupljenja očegledna pa samim tim je neraspoloženje u narodu sve veće.
Mladi malo opušteniji jer su roditelji tu da za njih brinu, ali shvataju kompleksnost situacije, pa povremeno i koliko mogu rade, kako bi popunili porodični budžet i planirali buduće školovanje u gradovima koji su još skuplji od Gacka.
A šta je to što je posebno poskupjelo u proteklim mjesecima i čije će cijene evidentno rasti.
Prema informacijama koje smo dobili u lokalnom marketu „Lipnik“ d.o.o., u narednom periodu sigurno će doći do rasta cijena kafe i čokolade (skoro duplo), odnosno svih proizvoda koji sadrže visok procenat kakaa zbog plantaža koje su izgorjele i velikih suša u prošloj godini u područjima gdje se uzgaja.
Tako će prema riječima direktora ovog preduzeća Miroslava Lojovića do kraja februara cijena kilograma kafe porasti za dvije do tri marke, dok se očekuje da brašno poskupi za dvije marke. Lojović kaže da se još uvijek za osnovne živpotne namirnice čeka stav države, a obavještenja se dobijaju na sedmičnom nivou. Za sada ulje ostaje na istoj cijeni.
Kako on ističe, konstantnim poskupljenjima dolazi do pada prodaje proizvoda koji nisu osnovne životne namirnice. „Suočavamo se sa stalnim najava poskupljenja roba svih vrsta. Kupci se snalaze i uglavnom opredjeljuju za jeftinije brendove,“kaže Lojović.
U „ Lipniku“ d.o.o. ističu da se slažu sa najavljenjim povećanjem minimalca, ali to će takođe povećati i poreze, odnosno obaveze na platu.
Ono što ih brine jeste i nedostatak kvalifikovane radne snage. U okviru preduzeća imaju i pekaru gdje pored poskupljenja ulaznih imputa robe i troškova pokušavaju da zadrže niske cijene prodajnih proizvoda kako bi kupci bili zadovoljni cijenom i kvalitetom.
Kažu i da učestvuju u kampanji „Društveno odgovorni“, koja je počela 2023. godine, a u okviru nje trgovci se odriču dijela marže s ciljem nižih cijena prozvoda.
Inače, najizraženiji porast cijena u zadnjih šest mjeseci odnosi se na sledeće artikle: konditorski prozvodi, kafa, brašno, mliječni prozvodi, kao i voće i povrće.
A evo šta smo dobili iz PR službe „Kort marketa“ kao odgovor na pitanje sa čim se trenutno oni suočavaju.
„Osnovni problemi s kojima se susrećemo su trenutno odlivi radne snage, a i to je uzrokovano poskupljenjem cijena. Često imamo problem sa pronalaženjem i zadržavanjem kvalifikovanih i vrijednih radnika. Međutim, i u ovakvim specifičnim uslovima poslovanja, pronalazimo rješenja da ipak naše stalne radnike zadržimo, a i da privučemo novu radnu snagu, a sve to uspijevamo konstantnim poboljšanjem uslova rada.
Još jedan od problema s kojima se suočavamo jeste intenzivna konkurencija, ali svjesni smo činjenice da je svaka konkurencija (ukoliko je poštena) dobra konkurencija, te da svi treba pošteno da se borimo da pridobijemo svoje kupce. Što se tiče artikala koji su poskupili, može se iskoristiti floskula “sve je poskupilo”, međutim, ono što bih ja izdvojila su energenti, koji se svakako reflektuju na poskupljenje ostalih proizvodnih artikala (hljeba, peciva, gotovih jela), a onda cijene voća i povrća, kao osnovnih namirnica u svakoj potrošačkoj korpi,“ riječi su rukovodioca marketing službe „KORT marketi“ Snježane Ćerić.
U svjetlu poskupljenja dodatan problem pravi i činjenica što se ne otvaraju nova radna mjesta, nego naprotiv svjedočimo situaciji da mali preduzetnici i nakon više od 25 godina rada stavljaju ključ u bravu jer ne mogu da odgovore svim obavezama koje je država nametnula, a samim tim se zatvaraju i radna mjesta.
Evo statistike:
U nadležnom odjeljenju Opštine Gacko dobili smo informaciju da je zaključno sa 31. decembrom 2024. godine rješenje o prestanku rada u potpunosti podnijelo je 6 privrednih subjekata, dok je njih 5 zatražilo rješenje o privremenom prestanku rada.
Ipak, statistika je pozitivna i kaže da je na području naše opštine u istom razdoblju ( 01.01.2024. -31.12.2024. godine) izdato 14 rješenja o osnivanju preduzetništva, dok nije bilo radnji u pripremi. Ukupan broj preduzetnika u Gacku je 102, od toga je aktivno njih 99, dok su 3 privremeno odjavljena.
Ako uporedimo podatke sa susjednim opštinama, ne mnogo većim od nas, privatni sektor je dosta skromniji u Gacku. Recimo, Nevesinje bilježi 227 aktivnih privrednih subjekata u 2024. godini, Bileća 188, Trebinje čak 611, a Ljubinje iako manje i privredno nerazvijenije, nije mnogo iza nas i ima aktivna 72 preduzetnika.
Da li nam ova statistika mnogo govori. Možda i ne, ali ako za godinu dana imamo prestanak rada, što u potpunosti, što privremeno, čak 11 privatnih preduzeća, jasno je da u malom Gacku stvari ne idu u dobrom smjeru.
I za kraj, ako uzmemo u obzir najave medija sa početka ove godine, najviše se spekuliše o poskupljenju brašna, koje je iz ugla Udruženja za zaštitu potrošača RS neopravdano. (Izvor:RTRS)
Posebno brinu informacije da su cijene goriva na svjetskim berzama u porastu, a taj trend rasta odraziće se i na naše prostore, pa se tako u narednim danima očekuju više cijene naftnih derivata za oko 10 pfeniga po litru, rekao je Milovan Bajić iz Krajinapetrola za Radio Republike Srpske.
Ovim smo načeli brojne teme koje ćemo svakako razmatrati u narednom periodu.
Radio Gacko