Cijene divljaju, dok su primanja ispod prosjeka
Potrošačka korpa u Republici Srpskoj prelazi 3300 maraka.
Dok građani kalkulišu šta kupiti i kako preživjeti mjesec dana nadležni u Vladi Srpske smišljaju kampanje.
Sve je samo dobar pokušaj bez efekata, ističu u udruženjima za zaštitu potrošača.
Cijene divljaju, a primanja ispod prosjeka. Svakodnevno poskupljuju osnovne životne namirnice, što svjedoče građani. Zato potrošnju ograničavaju jer, kažu, sve je postalo luksuz.
Niko ne obraća pažnju što veliki broj građana jedva preživljava, ističu u udruženjima za zaštitu potrošača.
„Ovdje zaista veliki postotak građana jedna preživljava, da čak i minimalna plata koja je nešto povećana ili prisječna plata ne može da zadovolji ni nekih 10-15 odsto potrošačke korpe, sva statistika govori puno više. Svjedoci smo sve većeg broja ljudi na kuhinjama a cijene i dalje rastu”, navodi Murisa Marić, direktor Udruženja za zaštitu potrošača „Don“, Prijedor.
U Vladi Srspke tvrde da imaju rješenje. U toku je kampanja „Društveno odgovorno“ a resorni ministar uvjerava da su već vidljivi efekti.
„Evo skoro sam bio u Novom Gradu u jednom marketu gdje 10 komada jaja košta 1,9 KM, a sjećamo se da je prije nekoliko mjeseci u marketima cijena 10 komada išla i do 4,3 KM. U nekim drugim marketima je na 2,75 KM, a svi ti proizvodi su na kampanji „Društveno odgovorni“, rekao je Denis Šulić, ministar trgovine i turizma Srpske.
I dok se ministar hvali niskom cijenom jaja, udruženja za zaštitu potrošača ističu da kampanja nema efekta, jer cijene osnovnih životnih namirnica i dalje rastu.
Smatraju da pod hitno treba stati u kraj slobodnom formiranju cijena.
“Dok god bude slobodno formiranje cijena, onda je nebo graniva što se tiče marži. Ova ograničenja treba da donesu vlade Srpske i FBiH da bi građani ove zemlje osjeti pad cijena. Mi nemamo rezerve, proizvodnja će biti skuplja i jesenja sjetva I žetva. Što se tiče cijena, trebalo bi da imamo znatno veće kontrole ali i učešće Vlade. Na ovakav način samo se ubiru porezi, veći je PDV”, izjavila je Marićeva.
Građanima su nedostupne i najosnovnije namirnice, što je posebno problematično u vrijeme kada se pripremaju zalihe hrane za zimu. Za to vrijeme nadležni ćute.
(BN) Foto: BN