“Čiča, mijenjaj nešto” Da li je u sjenci političke krize Srpska pred EKONOMSKIM KOLAPSOM

“Čiča, mijenjaj nešto” Da li je u sjenci političke krize Srpska pred EKONOMSKIM KOLAPSOM

Za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, premijerom Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine Srpske, Nenadom Stevandićem, po nalogu Suda BiH raspisana je centralna (unutrašnja) potjernica.

Zbog neodazivanja na pozive za saslušanje, kao i napuštanja teritorije BiH od Interpola je, u međuvremenu, zatraženo da se za Dodikom i Stevandićem raspiše i međunarodna potjernica, a politička i ustavna kriza u BiH dovedena je do usijanja.

U isto vrijeme, u sjenci uzavrele političke situacije nekako u drugi plan palo je ekonomsko stanje u Republici Srpskoj, a koje, prema brojnim pokazateljima, takođe zaslužuje epitet “alarmantno”. Dok se u fokusu javnosti nalazi način na koji Milorad Dodik ili Nenad Stevandić izlaze i ulaze u BiH, da li će politički vrh Republike Srpske biti uhapšen ili će, pak, doći do određene vrste političkog dogovora, nekako ispod “radara” prolazi gubitak arbitražnog spora sa “Vijaduktom” težak 90 miliona KM, koji će doći na naplatu građanima Srpske.

Nešto ranije je, podsjećamo, u arbitražnom sporu sa Slovencima oko RiTE Ugljevik izgubljeno 250 miliona KM. Početkom ove godine u javnosti je jedna od “top tema” bio i doslovni raspad sistema u “Šumama RS”, gdje je akumulirani gubitak u tom javnom preduzeću iznosio oko 130 miliona maraka. Još teža situacija je u “Željeznicama RS”, čiji akumulirani dug iznosi preko 280 miliona KM.

sjednica Vlade Republike Srpske
FOTO: VLADA REPUBLIKE SRPSKE

Prema podacima s kraja prošle godine, u Republici Srpskoj postoje 223 javna preduzeća s više od 27.000 zaposlenih, a ogromna većina su gubitaši. Dug je, prema informacijama iz 2024. godine, bio veći od milijardu maraka, iako postoje procjene da je i ta cifra umanjena.

Kao “so na ranu” došle su nedavne poplave u kojima je najteže stradao sjeverozapadni dio Republike Srpske i koje su ponovo pokazale brojne slabosti u sistemu odbrane od poplave i nepripremljenost vlasti na vanredne situacije. Šteta od poplava još se procjenjuje, a sigurno je da će biti mjerena desetinama miliona maraka.

Inače, vrijedi podsjetiti da je aktuelni predsjednik Srpske i lider SNSD, Milorad Dodik, nakon prošlih opštih izbora “oročio” mandat Vladi Srpske koju predvodi Radovan Višković na dvije godine. Iako su rezultati izvršne vlasti, što se vidi iz gore navedenih pokazatelja, najblaže rečeno, više nego skromni, a prema ocjeni opozicije i kritičara vlasti katastrofalni, “sastav tima” koji predvodi Republiku Srpsku i dalje je nepromijenjen.

Mnoge starije hroničare ovdašnjih zbivanja navedena situacija neodoljivo podsjeća na famoznu angedotu sa Svjetskog prvenstva u fudbalu koje je 1982. održano u Španiji, kada se reprezentacija ondašnje Jugoslavije, kao veliki favorit, kroz “iglene uši” provukla u meču protiv autsajdera Hondurasa, i to samo zahvaljujući bravuroznim odbranama golmana Dragana Pantelića.

“Čiča, mijenjaj nešto, nemoj da se brukamo”, vikao je usred utakmice Pantelić selektoru Miljanu Miljaniću, koji je kao zakovan s klupe posmatrao fudbalsku lekciju koju su fudbaleri Hondurasa davali tadašnjim jugoslovenskim zvijezdama.

Predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, Božo Marić, za Srpskainfo kaže da on i njegova sindikalna organizacija već dugo tvrde da je aktuelni saziv Vlade RS još davno “sazrio” za smjenu.

Božo Marić sindikat uprave RS
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Poznato je da smo mi najveći kritičari ovog sastava Vlade kojeg u kontinuitetu već sedam godina vodi Radovan Višković. Smatramo da je ovo najgori sastav Vlade u istoriji Republike Srpske. Najbolje je kad se hvale kako redovno isplaćuju plate i penzije. Najbolje bi bilo da ih ne isplaćuju ljudima koji redovno plaćaju poreze, kupuju namirnice od kojih se prikuplja PDV, kupuju gorivo i ostale stvari od kojih se naplaćuju takse, naknade i puni budžet – kaže Marić.

Dodaje da je u posljednjih sedam godina, otkako Vladu RS predvodi Radovan Višković, u Srpskoj, prema njegovim riječima, potpuno uništen socijalni dijalog.

– Ovdje je Vlada i sudija i tužilac! Oni sami donose sve odluke. Bez obzira na ovu komplikovanu političku situaciju, ne možemo da okrenemo glavu od onog što se dešava u ekonomskoj i socijalnoj sferi. Vidimo da je Vlada juče odobrila 58 miliona KM za prvu tranšu “Komsar enerdžiju”. Postavljam logično pitanje da li je normalno da mi vlastiti ugalj i tu koncesiju plaćamo 300 miliona, a da nismo utvrdili odgovornost onog ko je doveo u pitanje funkcionisanje strateškog preduzeća koje proizvodi 30 odsto električne energije u Republici Srpskoj? Ko je Serdarovu prodao rudno polje Ugljevik 2? Kako je moguće da mi nekom privatniku i bjelosvjetskom hohštapleru prodamo naše rudno bogatstvo za neku siću, a da onda svi građani moraju za to da plate – pita Marić.

Da je Srpska kojim slučajem Kina, dodaje on, vjeruje da bi direktore javnih preduzeća, kako navodi, “vješali na trgovima”.

– Dovedeš do propasti “Šume RS”, koje predstavljaju prirodno bogatstvo ili “Elektroprivredu”, koja bi trebalo da stalno donosi stotine miliona u budžet i – nikom ništa! Da li je uhapšen ijedan direktor “Željeznica” ili član Nadzornog odbora tog preduzeća zbog milionskih gubitaka? Iako su sva javna preduzeća gubitaši, znate li čime se svake godine opremaju? Novim softverima, koji koštaju čitavo bogatstvo i koji bi u svakoj normalnoj zemlji bili mnogo jeftiniji. Ko su ti budžetski vampiri koji isisavaju novac? Da li ćemo jednom dići glavu iz pijeska u koju smo je, kao nojevi, zabili – navodi Marić.

Ekonomista Svetlana Cenić takođe smatra da aktuelna politička kriza predstavlja “savršen izgovor vlastima za zataškavanje ekonomske propasti” u kojoj se, kako tvrdi, Republika Srpska nalazi.

Svetlana Cenić
FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Savršeno me ne interesuje da li će i ko biti uhapšen. Mene samo interesuje do kada će sve ovo trajati. Ova situacija im savršeno odgovara da se baš ništa ne priča o ekonomskom stanju. Ovo izgleda kao da im je neko poklonio tri godine vlasti sa svim prihodima i onim što uzmu mimo prihoda – kaže Cenićeva za Srpskainfo.

Toliko beščašća i toliko, kako dodaje, odsustva bilo kakve pomisli na javni interes, prema njenim riječima, predstavlja dobar materijal za studije raznih stručnjaka.

– Ovdje psihijatri iz cijelog svijeta treba da doktoriraju i izučavaju zanat, da vide šta se ovdje radi i šta se dešava. Vrhunac je ovo što sada traže od građana da im povjeravaju svoje ušteđevine. Već sam to ranije govorila i opet ponavljam: to neću raditi, a srećno svakom ko hoće! Vlast poseže za ovakvim vrstama patetike i idiotizama kad nema para. Sve što su mogli oni su obezvrijedili i uništili. U isto vrijeme, mi ćemo pričati o nekakvom otcjepljenju i osamostaljenju?! I da imam ne znam koliko novca i da se rasipam, a nemam, ne bih im ni mrtva dala ništa, jer bih se osjećala kao budala – poručuje Cenićeva.

Srpska info

CATEGORIES
Share This