Čemu služi povećanje iz budžeta za predstavništva Srpske u inostranstvu?

Čemu služi povećanje iz budžeta za predstavništva Srpske u inostranstvu?

Vlada Republike Srpske za gotovo 700 hiljada maraka povećala je izdavanja za rad osam predstavništava u inostranstvu u ovoj godini. O njihovom radu javnost malo zna, a oni upućeniji kažu da rezultati nisu za pohvalu.

Predstavništvo Republike Srpske u Austriji novom odlukom Vlade dobilo je najviše sredstava, 700 hiljada maraka više. Predstavništvo u Belgiji umjesto dosadašnjih 800 hiljada maraka na raspolaganju će imati okruglo milion. Predstavništvo u Rusiji dobilo je 90.000, a ono u Srbiji 30 hiljada maraka više. Istovremeno, smanjen je iznos za osnivanje i rad novih predstavništava. Predstavništvo u Grčkoj ostalo je bez 30 hiljada maraka, dok predstavništva u Njemačkoj, Izraelu i SAD-u ostaju na prvobitno planiranim iznosima.

„Republika Srpska ima pravo da osniva privredna predstavništva u inostranstvu po osnovu svoga članstva u Skupštini evropskih regija. Po definiciji predstavništva imaju za cilj da promovišu Republiku Srpsku u inostranstvu i da privlače strane ulagače koji trebaju da plasiraju kapital kod nas i da na taj način otvaraju nove proizvodne pogone i nova radna mjesta. Međutim, ja ne vidim neke velike koristi do sada od toga“, kaže bivši ambasador BiH Aleksandar Dragičević.

Jedini javno dostupan podatak o radu predstavništava Republike Srpske u inostranstvu jeste onaj o iznosu novca koji se izdvaja za njihov rad, kaže Aleksandar Trifunović, urednk portala Buka.

„Mi nikada nismo dobili izvještaje šta rade ti ljudi tamo, s kim su se sastajali, koji je doprinos za te silne milione koje smo dali SAD-u i EU i kakve koristi imaju građani. To je valjda svrha tih predstavništava. Kada god pitate o rezultatima njihovog rada, dobijete salve uvreda zbog toga što se vi uopšte zanimate za to. Obrad Kesić, koji je sigurno povukao najviše tih sredstava dok je bio u Vašingtonu i za čijeg je fantastičnog lobiranja Milorad Dodik završio na crnoj listi, iako je Republika Srpska davala blizu koliko daje Saudijska Arabija i Katar za lobiranje u SAD-u, imenovan je za šefa Misije BiH pri EU. Obrad Kesić, lobista Milorada Dodika je sada u Briselu“, kaže Trifunović.

Sistem predstavništava Republike Srpske u inostranstvu je neozbiljan i ne donosi željene rezultate, smatra odbornik u Skupštini grada Banjaluka Milko Grmuša.

„Ako odete na sajt Vlade Republike Srpske i izvršite uvid u to kako izgledaju kontakt podaci tih predstavništava vidjećete da je to sve neozbiljno. Predstavništva u SAD i Njemačkoj, a složićemo se da se radi o važnim državama, uopšte nemaju svoj sajt. Na sajtovima drugih vidite da su tu bajate vijesti, pa da je šef predstavništva u Srbiji imao sastanak sa ambasadorom BiH u Srbiji koji je iz iste političke organizacije. Mimo toga uglavnom imate posjete sajmovima i književnim večerima. Bitno je, ali nisam siguran da toliko para treba da košta. Na jednom od tih predstavništava Republike Srpske imate bosanski jezik kao zvanični, što je kuriozitet samo za sebe“, objašnjava Grmuša.

U diplomatsko-konzularnoj mreži BiH Srbi po Ustavu zauzimaju trećinu mjesta i vlast umjesto da iskoristi već dostupne diplomatske kanale, kaže Grmuša, od 2008. godine do danas je na rad predstavništava potrošila gotovo stotinu miliona maraka, a rezultati su izostali.

(BN) FOTO: BN

CATEGORIES
Share This