BH-PARADOKSI: Bjekstvo iz države kao metod izbjegavanja krivične odgovornosti

BH-PARADOKSI: Bjekstvo iz države kao metod izbjegavanja krivične odgovornosti

Bjekstvo iz države i nedostupnost istražnim i pravosudnim organima postala je opšta formula vlasti kako da se izbjegne krivična odgovornost njenih pripadnika. Svi su se odreda naprasno razbolili.

U zadnje vrijeme su aktuelni slučajevi Dražen Vrhovca, bivšeg direktora IRB i Zorana Galića, zamjenika direktora SIPA-a, a još su na m u sječanju slučajevi Siniše Dodika, bivšeg narodnog poslanika SNSD.

Dražen Vrhovac

Dražen Vrhovac je u avgustu ove godine podnio ostavku na funkciju v.d. direktora Investiciono-razvojne banke RS, a kao razlog je naveo „zdravstveno stanje zbog koga nije u stanju da na odgovarajući način obavlja povjerenu dužnost“. Od tada u javnosti se dosta špekulisalo da je Vrhovac ostavku podnio pod pritiskom. U međuvremenu je on nestao sa radara istražnih organa i one ga vode kao „nedostupnog“, a predsjednik Narodne skupštine RS ga opravdava da je na liječenju, iako nije objasnio kako to da je on njemu dostupan, a nikome drugom nije.

Zoran Galić

Sličan slučaj bjekstva od istražnih organa je vezan i za Zorana Galića, dugogodišnjeg direktora Ahencije za strance BiH i zamjneika direktora SIPA-e. Za njega se priča da je pod direktnom zaštitom Dragana Čovića, lidera HDZ-a. Inače je Galić u julu ove godine nakon pokretanja istrage pobjegao u Hrvatsku na nepoznatu lokaciju, a zahvaljujući Nadzornom odboru i Savjetu ministara BiH, koji je dugo odlagao njegovu smjenu, u bjekstvu je primao platu i sve prinadležnosti koje mu pripadaju.

Dakle, u ovakvoj državi je sve moguće“!

Slučaj „Dodik“

Slučaj „Siniše Dodika“ koji je prije nekoliko godina bio jedan od najdrskijih primjera zloupotreba i pljačke javnog novca, nakon njegovog bjekstva i izbjegavanja odgovornosti, nikada nije dobio sudski epilog. Kako je to bilo moguće?

Siniša Dodik

Mediji su tada pisali da se Siniša Dodik, nakon godinu i po dana bjekstva, sklanjajući se od istrage zbog pronevjere od 3 i po miliona KM kroz namješeni žalbeni postupak protiv “Puteva RS” – vratio u BiH! “Novosti” su tada pisale da je Dodik, u pratnji advokata, došao u zgradu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Istočnom Sarajevu, koja za njim traga od novembra 2016. godine.

– Dodik se u pratnji branioca javio istražiteljima koji rade na njegovom predmetu. Pravdao se da se iz zdravstvenih razloga nije mogao ranije odazvati na saslušanje, i da je sve vrijeme proveo na liječenju u Srbiji. Kao potvrdu te priče priložio je i određene ljekarske nalaze – pisale su svojevremeno “Novosti”.

Lice koje je tada bilo svjedok saradnik u cijelom postupku Dragan Vukajlović, inače zaposlen u Kancelariji za žalbe BiH, preko koje je i cijeli posao bio namješten, dugo nakon toga je i dalje radio u toj instituciji, gdje mu nije pokrenuta nikakva vrsta disciplinske odgovornosti.

Dragan Vukajlović i družina iz KZŽ

Dragan Vukajlović, hapšeni bivši uposlenik Kancelarije za razmatranje žalbi u Bosni i Hercegovini, koji je pred Tužilaštvom BiH 2018. godine priznao da je uzeo 40.000 KM mita, kako bi KRŽ „Elektrounionu“ iz Istočnog Sarajeva, po žalbi na tender „Puteva Republike Srpske, nezakonito „dosudio“ 3,4 miliona KM, završio je kao šef kabineta i savjetnik Almira Badnjevića, direktora Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, pisao je svojevremeno „Žurnal“.

Kako bilo, Siniša Dodik je jedan od visokih funkcionera SNSD-a koji je zahvaljujući političkom uticaju uspio da izbjegne bilo kakvu vrstu odgovornosti za slučaj koji je u cjelini dokumentovan u Tužilaštvu. Sličnom scenariju se očigledno nadaju i novopridošli bjegunci, a interesantno je da im je svima zajedničko naglo oboljevanje i liječenje u inostranstvu. Dok se sučajevi ne zaborave, a ovdašnji politički mentori „popeglaju stvari“.

ISTOK

CATEGORIES
Share This