„Besplatna“ fiskalizacija u Srpskoj skupo košta privrednike
Serviseri koji rade na novom sistemu fiskalizacije u Republici Srpskoj tvrde da ih je Poreska uprava Republike Srpske lažno optužila za „lov u mutnom“ zbog sklapanja dodatnih ugovora sa poreskim obveznicima.
Oni navode da ih je Operator fiskalnog sistema (OFS), kojem je povjeren posao, a koji čine „Sirius 2010“, „Mikroelektronika“ i „Aero Centar Krila“, angažovao kao podizvođače te da im plaća 20 maraka za inicijalnu fiskalizaciju koja podrazumijeva popunjavanje dokumentacije, unos pin koda, izdavanje jednog artikla i refundaciju. To dodaju, nije dovoljno ni da se pokriju osnovni troškovi.
Za ostale usluge, kao što su servis kasa i tehnička podrška, tvrde da nisu plaćeni, zbog čega od samog početka, a po dobrovoljnoj osnovi, sklapaju ugovore s obveznicima.
Serviseri: Ne želimo da radimo džabe
Takođe, korisnici koji imaju dodatne sisteme pored fiskalne kase, kao što su razni softveri, pos štampače, bar kod čitači to plaćaju po potrebi i ne ulaze u besplatnu fiskalizaciju, jer su to dodatni sistemi.
„Nama je iz OFS-a odmah na početku rečeno da nećemo biti plaćeni iz sume od 29 maraka koliko plaćaju obveznici po pitanju mjesečnih troškova te da svoj rad naplaćujemo. Tako i radimo.
Nakon inicijalne fiskalizacije ljudi nas zovu, a mi moramo da se obezbijedimo. Tražimo paušalan iznos od 12 marka mjesečno u koji ulazi podrška i intervencije koje su često značajno skuplje od tog iznosa. Jednostavno, ne želimo da radimo džabe“, priča za CAPITAL jedan od servisera.
On potvrđuje ono što su u Poreskoj upravi RS ranije rekli, a to je da obveznici mimo OFS-a nisu dužni sklapati bilo kakve dodatne ugovore sa serviserima.
„Na sajtu Poreske uprave postoji kontakt za sve one koji imaju neki problem sa kasama. Na te pozive bi trebao da odgovori neko od operatera kojima se mjesečno plaća 29 maraka. Međutim, koliko znam, jako ih je teško dobiti. Mi pružamo dodatnu podršku i konsultantske usluge, a niko od komitenata koji su sklopili ugovor sa nama nije prisiljen da to uradi niti je bio u obavezi“, kazao je on.
Podsjećamo, iz Poreske uprave RS je nedavno saopšteno da pojedini serviseri koji nastupaju u ime operatera fiskalnog sistema, od obveznika zahtijevaju zaključivanje dodatnih ugovora kojim se, uz novčanu naknadu, ugovaraju isti ili slični poslovi iz OFS –a, što je, kako su poručili, protivzakonito.
Oni privrednicima skreću pažnju da sa serviserima koji nemaju status operatera fiskalnog sistema ne zaključuju posebne ugovore kojima se ugovaraju poslovi koje je operater, u okviru redovnih aktivnosti, već dužan pružiti.
Serviseri se udružili, u Poreskoj se ne javljaju
Preduzetnica Danijela Skenderija za CAPITAL je iznijela svoja iskustva o cijelom procesu.
Kako nam je ispričala, kada se pročulo da serviseri traže dodatni novac, pokušala je da dobije objašnjenje od Poreske uprave RS po kom osnovu imaju na to pravo.
Međutim, dodaje, na kontakt broj za podršku u procesu fiskalizacije joj se dva dana niko nije javio.
„Serviseri su se udružili i neće da dolaze po pozivu već hoće ugovor, odnosno svojevrsnu pretplatu. Kada sam jednog od njih pitala da mi pojasni što bi ga plaćala godinu dana ako nemam problema u radu sa kasom, on mi je rekao da je to naknada za njegovu dostupnost“, kaže Skenderija.
Ona podsjeća ono što je obveznicima prije početka procesa obećano, a to je da je proces fiskalizacije besplatan.
„Te troškove treba da snosi operater. On je trebao platiti serviserima, a ne da oni posebno naplaćuju nama. Zamislite koliko će sve ovo opteretiti jedan frizerski salon i druge male preduzetnike, a država im je obećala da će sve biti besplatno“, rekla je ona.
Podsjećamo, problemi u procesu fiskalizacije se nižu kao na traci. Kompanija „Sirius 2010“ se našla pod američkim sankcijama, zbog kojih je „Mikroelektronika“ izašla iz konzorcija kako i sama ne bi dospjela pod iste, pa je legitimitet Operatera fiskalnog sistema u najmanju ruku upitan.
Vlada je na sve načine pokušala da spasi ovaj projekat, kako ne bi išla u novu proceduru pa je nedavno izmijenila pravilnik kojim je omogućila promjene u okviru konzorcija.
Zbog problema u kojem se našao „Sirius“ cijeli proces je počeo da kasni, pa je rok za fiskalizaciju druge grupe preduzetnika pomjeren za početak naredne godine.
U prvoj grupi su oni koji već imaju fiskalne kase, a u drugoj poreski obveznici koji će prvi put da se fiskalizuju.
Međutim, Vlada Republike Srpske od početka negira bilo kakve probleme u ovom procesu.
(Capital)