Inicijativa Politički sindikat pozvala je građane da danas ne sipaju gorivo i bojkotuju benzinske pumpe. Povod za bojkot su visoke cene goriva u Srbiji koje su jedna od najviših u regionu, ali i u Evropi.
Da smo se jutros uputili na pumpu da sipamo gorivo, bilo bi nam potrebno oko 204-205 dinara za dizel i nekih 20 dinara manje za benzin. To je jedna od najviših cena i što se tiče regiona, ali i same Evrope. Zbog čega je to tako objasnio nam je koordinator Političkog sindikata Aleksandar Marić.
„Nisu jedne od najvećih, nego su najveće cene i u regionu i u Evropi. Na cenu praktično najviše utiču akcize. Dakle ne proizvodna cena nafta i naftnih derivata, nego same akcize koji su praktično poreski nameti države i koji su kod nas u Srbiji najveći u odnosu na region. Samim tim i maloprodajna cena nafte, i dizela i benzina, je najveća. Smatramo da to negde apsolutno ne stoji i ne bi smele da budu toliko velike akcize. Jer vidimo na primerima bivših republika Jugoslavije, dakle zemalja koje su nam u okruženju, poput Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Makedonije, da su i manje akcize i manja je cena goriva. Istovremeno im država funkcioniše, tako da taj neki stav da će smanjenje akcize bitno uticati na budžet, neće bitno uticati na budžet.“
Da li je sad pravi trenutak da se akcize smanje?
„Mi mislimo da je svaki trenutak dobar trenutak, ali da je sada pravi trenutak, zato što mislim da smo dostigli neku gornju granicu – preko 200 dinara je dizel, znači čak do 210 dinara su ovi malo bolji dizeli. Tako da smatramo da u ovoj sveukupnoj situaciji kada smo imali i bojkot velikih trgovinskih marketa i trgovinskih lanaca, i sa protestom studenta i sa studentskim blokadama… Naprosto, mislimo da je pravo vreme da se mnoge stvari u ovome društvu sada iznesu na videlo i da se o njima počne razgovarati i da se one počnu rešavati. A mislimo da je cena goriva jedna od velikih stavki, jer goriva je nešto što svakodnevno manje-više koristimo u prevozi, u automobilima.“
Marić se zahvalio studentima što su nam, kako kaže, vratili nekakvu veru i nadu.
„Iznad svega su nam vratili ljubav i neke lepe osećanja, koje smo možda i zaboravili da imamo jedni prema drugima. Nažalost se nalazimo u državi, u kojoj su protesti i blokade, čini mi se, jedini način da se nešto podigne i da se neke stvari promene. Jer studenti moraju da izađu, moraju da naprave proteste, moraju da naprave blokade da bi se neke stvari menjale. Mi moramo da napravimo bojkot benzinskih pumpi, da bi neko uvideo da se građani ove države u velikoj meri protive nerazumno visokim cenama goriva, da bi se onda posle toga te akcize smanjile ili da bi se smanjile marže u trgovinskim lancima.“
Marić kaže da je odziv sjajan, ali da ne očekuju da se baš niko ne pojavi na pumpi.
„Odziv je sjajan. Mislim da su negde građani i sami svesni da su cene goriva neopravdeno velike. Dakle, nikakva, kako bih rekao, svetska kretanja cene nafte i naftnih derivata na svetskom tržištu, ratu Ukrajini… Dakle, ništa to ne može u tolikoj meri da utiče na krajnju cenu goriva u Srbiji, kao što su to akcize, a građani su svesni toga i u velikoj meri su nam na društvenim mrežama i uopšte medijima dali podršku za ovu akciju. Nadamo se da će akcija biti uspešna, a ako se Vlada Republike Srbije nekako ne urazumi i ne smanji cene akciza, onda ćemo mi sa ovim našim bojkotom i protestom nastaviti i u budućnosti,“ zaključio je naš sagovornik.