Nisu ovo ocjene sugrađana, već podaci udruženja potrošača koji su napravili spisak sa proizvodima koje kupujemo bar jednom mjesečno.
–Najveća su odstupanja u cijeni voća i povrća koje bi trebalo svakodnevno da konzumiramo. Evidentno je da cijena ne prati sezonu. Inače ne bi poskupio krompir ili kupus – kaže za Srpskainfo Dušan Srdić iz Udruženja “Reakcija” Banjaluka.
Ovo udruženje napravilo je poređenje cijena za 10, 20. i 30. mart.
Naprimjer, jabuka zlatni delišes isto je koštala u sva tri datuma. Istu cijenu imala je mrkva, pasulj zelenac, orasi, kikiriki, kao i bijelo brašno T400 od 5 kilograma, palenta i riža dugo zrno u pakovanju od 800 grama, te so.
Takođe, tri vrste hljeba koje su u Udruženju upoređivali, nisu se mijenjale tokom marta i koštale su od 1,5 do 2,3 marake. Ista je bila cijena jaja u pakovanju od 30 komada, kao i kilogram gaude.
Istu cijenu u martu imala je jagnjetina koja je koštala 28 maraka za kilogram, juneći but i teleći but, kao i očišćena pastrkma.
Ali, evo šta je poskupilo. U zavisnosti od datuma upoređivanja, banane su sa 2,8 otišle na 3,2 marke. Limun je 10. marta koštao 1,8, a 20. i 30. marta 2,3 KM. Mladi kupus je sa 1,8 skočio na 2,9 KM, krompir je koštao 1,7, pa dvije marke. Krastavac salatar je bio 1,8, zatim čak 3,6 marke, da bi 30. marta spao na 2,3 KM. Paradajz je sa 4 marke otišao na 4,6, patlidžan sa 6 na 10 maraka, pašteta je skuplja za 40 pfeninga.
Pojeftinila je narandža, zelena salata, mladi luk, nešto malo i jagode i mlijeko, šareni pasulj, mesni doručak… Svinjski but bez kosti je na početku mjeseca marta koštao 13 KM, a 30. marta 9,50 KM. Iste cijene, uz koji pfening gore dole, zadržale su luk, ulje, šećer, kilogram brašna T400, integralna riža, pileći file.
Kako opravdati oscilacije, neke vrlo nelogične, u cijenama tokom jednog mjeseca teško je. Možda imaju veze sa tim kada su plate, penzije, praznici…
Srpskainfo