Koordinator za veterinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Negoslav Lukić istakao je da ukidanje vanrednog stanja ne znači i prestanak sprovođenja mjera donesenih zbog pojave afričke kuge svinja.
– U Loparama i Ugljeviku više od 45 dana nije bilo prisustva virusa afričke kuge, dok u Bijeljini postoji nekoliko sporadičnih slučajeva. Broj žarišta se i te kako smanjio i sada na dvosedmičnom nivou imamo po jedno žarište, ali to ne znači da smo pobijedili afričku kugu i da smo slobodni – rekao je Lukić.
Vanredna situacija je, istakao je on, uvedena u trenutku kada je procijenjeno da Srpska treba da reaguje u smislu da omogući angažovanje republičkih organa, dodatne mehanizacije, ljudstva, kao i svega onog što bi pomoglo u zbrinjavanju leševa životinja i saniranja terena.
– Za tim odavno nema potrebe, zbog čega je ukinuta vanredna situacija – rekao je Lukić i dodao da su od početka izbijanja afričke kuge do sada u Srpskoj eutanazirane 49.172 svinje, odnosno zabilježena su 1.152 žarišta.
Prema njegovim riječima, mjere po pitanju zdravlja životinja će i dalje biti sprovođene te je apelovao na sve poljoprivrednike koji uzgajaju svinje da ih obilježe, a ukoliko se vrši promet da posjeduju uvjerenje o zdravstvenom stanju stoke. Takođe neophodno je da nadležna veterinarska organizacija izvrši klinički pregled prije izdavanja uvjerenja o zdravstvenom stanju, a u slučaju bilo kakve sumnje, potrebno je obavijestiti nadležnog veterinarskog inspektora, piše Glas Srpske.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić rekao je da ukidanje vanredne situacije farmerima u Srpskoj daje nadu da će uskoro ponovo moći da pokrenu proizvodnju.
– Što se tiče zaraze, još je prisutna kod divljih svinja i ima nekoliko sporadičnih slučajeva. Za sada je sve pod kontrolom i nadam se da više neće biti velikog širenja – istakao je Maljčić, dodajući da strah među poljoprivrednicima i dalje postoji.
Od avgusta do sada, kaže ističe Maljčić, u ponudi se osjeti manjak.
– Iako je 50.000 životinja eutanazirano, kroz reprodukciju na tržištu bi danas sigurno bilo 200.000 svinja više. Taj pad se osjeti, zbog čega imamo smanjenu ponudu i visoku cijenu – rekao je Maljčić.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice Savo Bakajlić istakao je da farmerima, kako bi nastavili proizvodnju, po hitnom postupku treba isplatiti kompletnu odštetu.
– Svi moramo biti ozbiljniji. Prvi zadatak treba da bude popis stočnog fonda, da jednostavno bude lakše i budžet kreirati, koji ovaj put mora da bude realan, a ne kao do sada naduvati kapitalnim investicijama, dok svi ostali trpe zbog toga – rekao je Bakajlić.
Odšteta
Upravni odbor Fonda solidarnosti Srpske odobrio je juče isplatu dijela sredstava direktne podrške korisnicima u ukupnom iznosu od dva miliona KM za prevazilaženje posljedica izazvanih afričkom kugom svinja i saniranje poremećaja na tržištu i obnovu svinjskog fonda. Isplata će se vršiti na osnovu pojedinačnih rješenja koje će za svakog korisnika donijeti Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Srpskinfo