Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Republika Srpska postala je oaza za pranje prljavog novca, jer niko u RS nema nadležnost da kontroliše tu oblast, a da zlo bude veće, nedavnim usvajanjem Zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, praktično je zabranjeno sprovođenje aktivnosti na sprečavanju pranja novca, otkriva CAPITAL.

Naime, Zakon o sprečavanju pranja novca BiH više od godinu dana nakon stupanja na snagu predstavlja mrtvo slovo na papiru zato što Inspektorat RS po važećem Zakonu o inspekcijama RS nema nadležnost da kontroliše pranje novca.

Iz Inspektorata RS potvrdili su za naš portal da ne postoje pravne pretpostavke za provođenje Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti BiH, ističući da je Vlada Republike Srpske na jednoj od nedavnih sjednica zadužila Inspektorat  da u tom cilju sprovede normativno pravne procedure za izmjenu Zakona o inspekcijama Republike Srpske i pripadajućih podzakonskih akata.

„Takođe, Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS zaduženo je da sprovede normativno pravne procedure za izmjenu Zakona o republičkoj upravi, a Ministarstvo finansija da obezbijedi potrebna sredstva za finansiranje“, navodi se u odgovoru.

Međutim, iz Inspektorata Srpske nisu precizirali kako će se ponašati u trenutnoj situaciji u kojoj Zakon o sprečavanju pranja novca obavezuje banke, notare i druge subjekte da Finansijsko-obavještajnom odjeljenju SIPA prijavljuju svaku transakciju veću od 30.000 KM, dok istovremeno Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH brani djelovanje SIPA u Republici Srpskoj.

„Kako bi primjena Zakona o sprečavanju pranja novca u praksi uopšte bila moguća, neophodno je da nadležni organi na nivou BiH donesu podzakonska akta koja trebaju definisati sva bitna pitanja i okolnosti kojih se u svom poslovanju trebaju pridržavati obveznici ovog zakona, te samim tim definisati i obavljanje nadzora i praćenje usklađenosti obveznika s odredbama ovog zakona“, navodi se u odgovoru.

To praktično znači da u Inspektoratu ne samo da ne razmišljaju o prekidu saradnje sa SIPA u skladu sa Zakonom o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, već pozivaju institucije BiH da donesu podzakonske akte i precizno urede kako treba da postupaju inspektori Inspektorata RS.

„Republička uprava za inspekcijske poslove u skladu sa nadležnostima koje su joj zakonom date, do sada nije vršila kontrolu privrednih subjekata u smislu kontrole i praćenja njihovih transakcija ili procjene rizika od pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Obzirom da je riječ o potpuno novoj oblasti nadzora koja se daje u nadležnost ovom organu, važeći Zakon o inspekcijama RS koji propisuje nadležnosti ovog organa, trenutno ne prepoznaje ovu oblast kao nadležnost Inspektorata RS“, kažu iz ove republičke institucije.

S tim u vezi, oni dalje kažu da je potrebno izvršiti izmjene Zakona o inspekcijama RS i definisati nadležnosti inspekcijskih organa u novoj oblasti koja se po prvi put stavlja u nadležnost ovog organa.

„Takođe, potrebno je izvršiti i korekcije određenih podzakonskih akata koji proizilaze iz Zakona o inspekcijama, te obezbijediti i dodatne kadrovske, materijalne i finansijske uslove potrebne za formiranje novog inspekcijskog sektora koji bi vršio nadzor u novoj oblasti“, navodi se u odgovoru.

Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da bankari i notari postupaju po Zakonu o sprečavanju pranja novca i šalju izvještaje SIPA, iako time praktično krše Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH.

Capital

CATEGORIES
Share This