
Plan za novi energetski kapacitet u RS – TE Gacko II prostiraće se na 67 ha sa godišnjom proizvodnjom od 2.414 GWh
Na području opštine Gacko pokreće se izgradnja jednog od najznačajnijih energetskih infrastrukturnih projekata u Republici Srpskoj – termoelektrane Gacko II, projektovane instalisane snage 350 MW. Projekat je osmišljen kao proširenje postojećeg kapaciteta TE Gacko I, uz maksimalno korišćenje postojeće infrastrukture i resursa.
Ukupna površina novog postrojenja iznosi oko 67 hektara, a lokacija je pažljivo odabrana u okviru Gatačkog polja, uzimajući u obzir tehničke, ekonomske i ekološke kriterijume, navodi se u u dopuni Nacrta studije uticaja na životnu sredinu koju je izradio Radis iz Istočnog Sarajeva.
Godišnja proizvodnja novog bloka iznosiće oko 2.414 GWh električne energije i dodatnih 70 GWh toplotne energije, čime će TE Gacko II značajno doprinijeti pokrivanju baznog dijela opterećenja elektroenergetskog sistema Republike Srpske.
– Elektrana će biti povezana na 400 kV elektroenergetski prenosni sistem Bosne i Hercegovine, sa mogućnošću direktnog plasmana energije na tržištu. Postojeće razvodno postrojenje biće prošireno, a tehnička analiza priključenja pokazala je da se realizacija može sprovesti bez većih tehničkih prepreka – ističe se u dokumentu.
Savremena tehnologija za veću efikasnost i manju emisiju
Projektovani blok koristiće lignit kao osnovno gorivo, a rad će se zasnivati na superkritičnim parametrima pare, što omogućava veću efikasnost proizvodnje i manju emisiju zagađujućih materija po proizvedenom kWh u poređenju sa konvencionalnim termoelektranama.
Dva režima rada:
- Kondenzacioni režim (350 MWe) sa 7.900 sati rada godišnje u prvih 10 godina;
- Kombinovani režim sa dodatnom proizvodnjom toplotne energije u trajanju od 4.680 sati godišnje.
Očekivani radni vijek elektrane je 25 godina, uz mogućnost produženja na do 40 godina, što, kako se navodi, garantuje dugoročnu isplativost investicije.
(Foto: Projektna dokumentacija)
TE Gacko II će uključivati sve neophodne energetske, pomoćne i upravljačke objekte:
- Blok kotao-turbina-generator sa elektroprečistačima;
- Sistemi za skladištenje i dopremu uglja i krečnjaka;
- Postrojenja za tretman voda i dimnih gasova;
- Transformatorska i rasklopna postrojenja;
- Komandna sala, upravna zgrada i skladišta rezervnih dijelova.
Konstrukcija glavnog pogonskog objekta predviđa čelične i armiranobetonske strukture, uz specijalno projektovano izolovano postolje za turbinu i generator.
– Kotao će moći da radi u opsegu opterećenja od 40% do 100%, u skladu sa konfiguracijom rada upravljačkog sistema pri sagorjevanju lignita određenog kvaliteta, bez podrške vatre angažovanjem gorionika za tečno gorivo i uz održavanje stabilnog procesa sagorjevanja – navodi se u studiji.
Ekološki standardi – izazovi i rješenja
Kao i svako fosilno postrojenje, TE Gacko II će imati određene uticaje na životnu sredinu. Najvažniji ekološki izazovi su:
- emisije gasova sa efektom staklene bašte,
- nastanak čvrstog otpada (šljaka, pepeo, gips),
- potencijalni uticaji na kvalitet vazduha, voda i zemljišta,
- povećanje buke i promjene pejzažnih karakteristika.
Ipak, projekat predviđa savremene sisteme za odsumporavanje dimnih gasova, prečišćavanje otpadnih voda, kao i kontrolu emisija čestica, u skladu sa zakonima RS i EU. Nova tehnologija sagorijevanja u kotlovima sa cirkulacionim fluidizovanim slojem omogućava niže emisije i viši stepen kontrole.
Usklađenost sa prostorom i postojećim kapacitetima
Lokacija termoelektrane pažljivo je birana u neposrednoj blizini rudnika i postojeće termoelektrane, čime se minimizira potreba za novom infrastrukturom i maksimalno koristi postojeći kapacitet industrijske zone. Gatačko polje, na kojem se nalazi buduća TE, već je značajno izmijenjeno prethodnim rudarskim aktivnostima, a pejzaž nosi izražena antropogena obilježja.
Javni uvid 3. juna
Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS je, od strane nosioca projekta Termoelektrana Gacko, razvoj i investicija d.o.o. Gacko dostavljen nacrt Studije uticaja na životnu sredinu za projekat termoelektrane „Gacko 2“ snage 350 MW.
Javni uvid u nacrt Studije uticaja na životnu sredinu obezbijeđen je na internet stranici resornog ministarstva i u prostorijama Opštine Gacko, u periodu od 19.05. do 18.06. Javna rasprava o predmetnom nacrtu Studije uticaja na životnu sredinu održaće se 03.06.2025. godine u prostorijama opštine Gacko sa početkom u 12 časova.
Podsjećamo, da se su vlasti u RS 2017. godine dogovorili sa kineskom Poly grupom formiranje zajedničkog preduzeća za izgradnju nove termoelektrane u Gacku, koja bi u dogledno vrijeme zamijenila staru termoelektranu.
Tada je dogovoreno da bi vlasnički udio kineskih partnera bio 51%, a udio Republike Srpske 49%.
E-kapija