
Od naroda za akcize uzeto 17 milijardi KM: Gdje ide novac?!
Odluka visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita da se dug slovenačkom ‘Viaductu’ plati sa 120 miliona KM od putarina akumuliranim na posebnom podračunu otvorenom kod Centralne banke BiH, kao i komentari na ovu odluku, otvorili su niz pitanja u vezi s prikupljanjem i trošenjem prihoda, kako od putarina, tako i od akciza.
Podsjećamo, po litri goriva koje se proda na tržištu u BiH trenutno se plaća akciza u zavisnosti od vrste naftnog derivata, u iznosu od 0,30 do 0,45 KM po litri.
Pored te akcize, naplaćuju se i dvije vrste putarina. Prva putarina naplaćuje se za održavanje puteva u iznosu od 0,15 KM po litri derivata, a druga putarina se naplaćuje za izgradnju autoputeva i rekonstrukciju drugih puteva u iznosu od 0,25 KM po litri derivata.
GDJE SU OTIŠLE MILIJARDE MARAKA?
Sve ove ‘namete’ prikuplja Uprava za indirektno oporezivanje BiH. Prema podacima koje je Raport dobio od UIOBiH, ukupan iznos prikupljene putarine za održavanje puteva, to jeste one koja se naplaćuje po 0,15 KM po litri derivata, u periodu od 2006. do 31. maja ove godine iznosi četiri milijarde i 71 milion KM.
A po osnovu putarine koja se od 2009. godine prikuplja za izgradnju autoputeva i rekonstrukciju ostalih puteva u iznosu od 0,25 KM po litri derivata, do kraja maja ove godine prikupljeno je četiri milijarde i 100 miliona KM.
To znači da je proteklih godina samo po osnovu putarina prikupljeno osam milijardi i 171 milion KM.
Razlika između novca koji je prikupljen od akciza za naftu, te putarine za održavanje puteva u iznosu od 0,15 KM u odnosu na putarinu za izgradnju autoputeva u iznosu od 0,25 KM u smislu načina njihove raspodjele između entiteta i Brčko distrikta je u tome što je za akcizu i prvu putarinu utvrđena konačna metodologija raspodjele, dok o metodologiji raspodjele za iznos putarine prikupljene u iznosu od 0,25 KM to nije učinjeno i raspodjela se vrši na osnovu privremenih odluka koje periodično donosi Upravni odbor UIO.
To u praksi znači da se trenutni način raspodjele prihoda od putarine za izgradnju autoputeva vrši tako da se prihodi prikupljeni po osnovu posebne putarine svakog radnog dana dijele na sljedeći način: deset posto se izdvaja kao rezerva koja bi, u slučaju da do dogovora između entiteta dođe i utvrdi se konačan način raspodjele, mogla biti iskorištena za poravnanje između entiteta i Brčko distrikta.
Za proteklih osam godina od tih izdvojenih 10 posto na posebnom podračunu se akumuliralo 316 miliona KM.
Ostali iznos prikupljen od putarine od 0,25 KM dijeli se po privremenoj odluci UO UIO i Federaciji BiH od ukupnog iznosa pripada 59 posto, Republici Srpskoj 39 posto i Brčko distriktu dva posto.
Iz FBiH stalno upozoravaju da je ovakvom vrstom raspodjele FBiH oštećena i da joj pripada mnogo više novca, dok RS ne pristaje na manji procenat i zbog toga navedenih 316 miliona KM i stoji neiskorišteno, odnosno sada je visoki predstavnik svojom odlukom od tog akumuliranog iznosa omogućio da se isplati dug ‘Viaductu’, iako uopšte ne mora značiti da 120 miliona KM pripada RS, a i sam Schmidt je naveo da je to ‘pretpostavljeni’ iznos koji treba dobiti taj entitet od akumuliranog novca.
Ono što je pozitivno u Šmitovoj odluci jeste da će u konačnici, kada se entiteti dogovore o metodologiji raspodjele, onaj ko bude eventualno oštećen biti namiren od preostalog iznosa od putarina.
Znači, Šmit je ‘uzeo’ 120 miliona KM koji su ionako osam godina blokirani zbog nepostojanja dogovora između entiteta, dok se i FBiH i RS preostali dio iznosa prikupljenog od putarina redovno uplaćuje, a vidimo da je na višegodišnjem nivou riječ o milijardama maraka.
KAKO JE VLAST U RS IZIGRALA ZAKON I PREVARILA I VARA I DALJE GRAĐANE?
Osim što je razlika između akciza i putarine koja se naplaćuje u iznosu od 0,15 KM u odnosu na onu od 0,25 KM u metodologiji raspodjele, razlika je i u tome gdje ti prihodi završavaju.
Naime, dok se prihod od akcize i prve putarine uplaćuje na Jedinstveni račun Uprave za indirektno oporezivanje BiH i dalje se uglavnom prosljeđuje entitetskim ministarstvima finansija i Brčko distriktu, prihod od putarine u iznosu od 0,25 KM morao bi s posebnog podračuna biti usmjeravan direktno preduzećima za izgradnju autoputeva u entitetima.
Jer kada je u decembru 2017. godine usvajan Zakon o akcizama BiH tada su vođene velike rasprave u Parlamentu BiH i tražena je garancija da taj novac neće biti zloupotrebljavan i da mora ići na poseban podračun zbog veće transparentnosti i kontrole.
Zato su entiteti obećali da će dostaviti posebne račune, mimo računa na koje se vrši raspodjela prihoda od ostalih indirektnih poreza kako bi se prihodi od posebne putarine zaista mogli odmah transferirati entitetskim preduzećima koja se bave izgradnjom autoputeva.
Tada je FBiH dostavila poseban račun, dok su RS i Brčko distrikt dostavili isti račun na koji se vrši raspodjela i svih ostalih prihoda od indirektnih poreza.
Samim tim zakon je prekršen, a javnost prevarena jer je kao razlog za povećanje te putarine rečeno da će biti namjenski prihod, a vlasti su namjenski prihod za gradnju autoputeva koristile za potpuno druge svrhe.
Što je najgore, nema nikakve kontrole koja bi utvrdila koliko su vlasti u RS prebacile novca preduzeću Autoputevi RS, jer režim funkcioniše na način da neće raditi protiv sebe.
ZAŠTO ĆUTE U UIO NA ČIJEM JE ČELU SNSD-ov TEGELTIJA?
A logično bi bilo da upravo preduzeće Autoputevi RS podnese krivične prijave protiv entitetskog ministarstva ili Vlade RS zato što godinama netransparentno troše novac namijenjen za gradnju autoputeva.
Kadrovi SNSD-a u vlasti već danima ‘kukaju’ kako je Schmidt svojom odlukom ‘uzeo novac penzionera RS’, a da oni pri tome uopšte ne spominju da su putarine namjenski prihod za gradnju autoputeva, a u konačnici i da je Šmit omogućio isplatu ‘Viaductu’ parama za koje nema dogovora o raspodjeli i zato su i bile blokirane, a bit će i do konačnog dogovora o metodologiji, odnosno procentu isplate.
Da se informacija o tome kome se uplaćuje novac od prihoda od putarine od 0,25 KM pokušava sakriti, pokazuje i činjenica da je Raport još u petak, 18. jula, a tragom informacije o tome da se u RS i prihod od putarina uplaćuje Ministarstvu finansija na čijem je čelu SNSD-ov kadar Zora Vidović, Upravi za indirektno oporezivanje BiH uputio upit s pitanjem na račune kojih institucija se vrši doznaka namjenskih prihoda od putarina koje pripadaju entitetima i Brčko distriktu.
Ni šest dana nakon tog upita odgovor nismo dobili i možda da je neka druga državna institucija u pitanju, to što već šest dana čekamo odgovor ne bi bilo ni neuobičajeno, ni čudno, ali za UIOBiH jeste.
Jer dosadašnja iskustva s ovom Upravom i njihovom službom za odnose s javnošću potvrđuju da odgovori na bilo kakav upit stižu ili isti ili naredni dan.
Zvaničnog odgovora zašto nismo dobili odgovor na ovo ‘jednostavno’ pitanje nema, dok smo isti dan poslali upit i dobili odgovor na pitanje koliko je prikupljeno novca od putarina od 2009. godine do maja ove godine.
Moguće je da Zoran Tegeltija, SNSD-ov direktor UIO, stopira ovaj odgovor da se ne bi otkrilo da se sav novac od putarina namijenjen za izgradnju i rekonstrukciju autoputeva godinama ‘slijeva’ na račun Ministarstva finansija RS koje ga troši nenamjenski i krpi s njim budžetske rupe.
No, ta informacija mora postati javno dostupna i mora se utvrditi koliko je novca od putarina nenamjenski potrošeno u RS, ali takve kontrole ne bi bile suvišne ni u FBiH ni u Brčko distriktu.
Inače, prema podacima koje je Raport dobio od UIOBiH u prvih pet mjeseci ove godine, od putarina je ukupno prikupljeno 287 miliona KM, od kojih se 107,8 miliona KM odnosi na one u iznosu od 0,15 KM.
Ova sredstva su raspoređena sa svim ostalim prihodima od neizravnih poreza, dakle prema koeficijentima koje na kvartalnom nivou usvaja Upravni odbor UIO. I na snazi su oni prema kojima FBiH dobija 62,01%, Republika Srpska 34,44% i Brčko distrikt 3,55%.
S druge strane, u ovoj godini je po osnovu akciza na naftu i naftne derivate prikupljeno u ukupnom iznosu 224,1 milion KM.
Ovi prihodi se pak raspoređuju Federaciji u iznosu 62,01%, Republici Srpskoj 34,44% i Brčko distriktu 3,55%.
Inače, po ovom osnovu, od 2006. do 28. februara ove godine, ukupno je prikupljeno 9 milijardi i 75 miliona KM.
(Raport)