Od kilograma brašna mogu se napraviti 4: Pekare u Sarajevu danas DIGLE CIJENE HLJEBA, a evo kako se pripremi za samo 38 feninga

Od kilograma brašna mogu se napraviti 4: Pekare u Sarajevu danas DIGLE CIJENE HLJEBA, a evo kako se pripremi za samo 38 feninga

Najavljen je o novo poskupljenje hljeba za 10 do 15 odsto. Od jutros u pojedinim pekarama u Sarajevu, cijena hljeba je već veća.

 Za pekare “poskupljenje nije ništa strašno”, za običnog građanina,  još jedan udar na džep.

Nermin Hodžići je na Kuharskoj akademiji pripremio jedan klasični hljeb i izračunao koliko košta.

Vrlo je jednostavno. Idu četiri osnovna sastojka – brašno, kvasac, sol i voda, piše N1.

Prvo izmiješamo suhe sastojke, stavljamo u mješalicu i dodajemo vodu. Bitno je napomenuti da je hidratacija 60 odsto, što znači na kilogram brašna stavljamo 600 ml vode, 2 odsto germe i dva posto soli, što ukupno čini masu. Ako stavimo 1 kg brašna, imaćemo masu od kilogram i 604 grama. Masa prilikom pečenja malo okalira i od kg brašna imamo kilogram i 600 hljeba

Što se tiče peciva, proces je jednostavan. Postoje razne tehnike hljeba, mi danas pripremamo ovu najjednostavniju. Tijesto je potrebno umijesiti dok se svi sastojci ne sjedine.

Da potkuhamo hljeb treba nam 5 do 10 minuta. Fragmentacija je dva sata, a pečemo oko 20 do 30 minuta.

Ovaj hljeb koji je napravio koštao je, izračunali su , 38 feninga. To je hljeb za koji koristimo omjer 300 grama brašna. Od jednog kilograma brašna možemo napraviti četiri takva hljeba!

hljeb pecivo kruh pekara
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Cijene su nerealne s obzirom na sami utrošak. Veće pekare imaju mehaničku proizvodnju hljeba, mašine same oblikuju hljeb. Međutim, dolaskom kapitalizma u našu zemlju, sve se to razvodnilo na manje pekare. U nekim veletrgovinama, razumijem da hljeb može koštati skuplje, dok se uračuna transport i marža, dok se proda, ali mi nije jasno da u samoj pekari nije hljeb jeftiniji – kaže kuhar koji ima iskustva više od 30 godina.

Podsjetimo, jutros smo u sarajevskim pekarama zabilježili povećanje cijena pekarskih proizvoda. U prosjeku, peciva su poskupila za pola KM. Klasični hljeb koji je koštao 1,50 KM sada je 2 KM. Preživjeti dan s visokim cijenama namirnica, postao je pravi izazov.

Agencije

CATEGORIES
Share This