Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa” kaže da očekuje u narednom mjesecu da cijena kafe od pola kilograma dostigne nivo od 11 do 11,5 maraka, ali i da se cijena kafe određuju pod uticajem mnogih faktora. Uključujući ponudu i potražnju, vremenske prilike i špekulacije na tržištu, a za proizvođače kafe, troškove proizvodnje, radne snage i transporta, sve to igra značajnu ulogu u određivanju cijena kafe – kazao je Samardžija za Nezavisne novine.
Kako kaže, pored ovih faktora, pandemija, geopolitička previranja, uključujući i aktuelne ratove, doprinijeli su tome da je od početka pandemije virusa korona do danas cijena sirove kafe doživjele astronomski rast, a ključni faktori koji su doprinijeli ovom trendu bili su povezani prije svega s poremećajima u lancima snabdijevanja.Mjere zatvaranja i ograničenja putovanja usporile su transport kafe iz zemalja proizvođača do potrošačkih tržišta, što je izazvalo zastoje i povećalo troškove. Dodatno, pandemija je uticala na dostupnost radne snage u industriji kafe, ograničavajući kapacitete za berbu i obradu. Smanjena radna snaga u ključnim fazama proizvodnje i distribucije dovela je do kašnjenja i smanjenja u isporuci, što je imalo direktan uticaj na cijene – kaže Samardžija.
Dragan Grbić, glavni pržioničar u “Caffemiu” ističe da cijene sirove kafe prestižu svjetske rekorde.Potražnja je velika te proizvođači kafe nemaju te količine koja se traži i samim tim povećavaju se cijene kako bi oni preživjeli – kazao je Grbić.
Pojasnio je da će se to odraziti i na domaće tržište, gdje će, kako kaže Grbić, doći do skoka cijene kafe. Moraće se podizati cijene i to bukvalno minimalno, samo da bi proizvođači mogli da ‘prežive’. Mislim da bi realne cijene nas proizvođača trebalo da budu da pola kilograma kafe košta oko 12 maraka – kazao je Grbić.
Kako je rekao, i pored visokih cijena kafe ne smatra da će se bh. građani odreći ovog napitka.
Da u ugostiteljskim objektima neće doći do skoka cijena kafe, barem do proljeća, potvrdio je Goran Kurtinović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”.Sad u jesenjem i zimskom periodu smanjuje se i broj prodatih kafa, jer ne rade bašte – kazao je Kurtinović.
Podsjetimo, Međunarodna organizacija za kafu je nedavno saopštila da su cijene kafe u porastu u posljednje vrijeme i na najvišoj su vrijednosti u posljednjih 13 godina.
Srpskainfo