Napreduju ali nisu blizu standarda razvijenog zapada
Rusija, Kina i Indija imaju najveći procenat udjela u globalnoj proizvodnji. Ipak to ne znači da su blizu standarda razvijenog zapadnog svijeta.
Ekonomska trka u svijetu ne prestaje. Prestići, biti bolji, napredniji, primat je koje države stavljaju pred sebe. Prema dostupnim podacima po udjelu globalne proizvodnje situacija se sledeća:
Кina 31,63 %
Amerika 15,87 %
Japan 6,52 %
Njamačka 4,78 %
Indija 2,87 %
Južna Кoreja 2,71 %
Rusija 1,83 %
Italija 1,8 %
Meksiko 1,69 %
Francuska 1,65 %
U zbiru udio Rusije, Kine i Indije, iznosi 36,33 odsto, dok Amerike i ostalih iznosi 35,02 odsto. Jasno je vidljivo da Kina ima najveći udio planetarne proizvodnje, ali to ne znači da je blizu razvijenog svijeta na Zapadu.
“Taj put za dostizanje visokorazvijenih zemalja je dug. Ne treba očekivati da će životni standard u Kini, Indiji u narednih 30 godina da dostigne nivo američkog životnog standarda i prosječnog građanina Zapadne Evrope”, kaže ekonomista Milenko Stanić.
Ove zemlje, međutim, predstavljaju konkurenciju koju ne treba potcjenjivati, jer je riječ o ogromnom tržištu sa velikim brojem stanovnika .
“Leđa su im Kina, Indija i Rusija. To je postalo izlazno rješenje za male afričke zemlje koje su prve prepoznale prednosti bipolarnog svijeta”, kaže ekonomista Zoran Pavlović.
Ipak, ni to ne bi bilo moguće bez ekonomskog zamaha sa Zapada.
“Mnoge korporacije su prenijele najveći dio svoje proizvodnje iz SAD u Kinu. Bilo je zahtjeva od njihovih lidera da se vrate u vlastitu zemlju što su oni odbili. Nije taj rast u tim zemljama posljedica samo unutrašnjuih dostignuća nego rezultat podrške koje zemlje imaju od velikih multinacionalnih korporacija koje su nosioci ekonomskog razvoja”, kaže Stanić.
Kina želi svijet u kojem Amerika nije glavni igrač, ali u novom preslaganju odnosa, kažu ekonomisti, još dugo će primat imati Amerika i zapadne zemlje.
(BN) Foto: BN