Najveći skok dolara nakon izbora u SAD: Šta to znači?
Dolar je skočio najviše za dve godine, a Volstrit je bio spreman za velike dobitke jer su se investitori kladili da će Donald Tramp ponovo preuzeti Belu kuću i stvoriti „visokooktansku“ američku ekonomiju većeg rasta i inflacije.
Američka valuta je u sredu porasla u odnosu na evro, jen i funtu pošto su se trgovci vratili „Trampovim trgovinama” na osnovu očekivanja da će planovi bivšeg predsednika da dići tarife i smanjiti poreze te podstaći inflaciju i smanjiti tempo smanjenja kamata.
Volstrit je takođe bio na putu za čvrste dobitke na otvaranju u sredu, sa fjučersima na indeks S&P 500 koji su porasli za 2,1 odsto, a Nasdak 100 za 1,7 odsto.
Akcije kompanija za koje se očekuje da će imati koristi od Trampove pobede su porasle. Tesla je skočio za 13,3 odsto u trgovanju na osnovu opklada da će istaknuti Trampov podržavalac Ilon Mask imati koristi od verovatnog ponovnog izbora bivšeg predsednika. Šef Tesle podržao je republikanskog kandidata da izbegne „davljenje prekomernom regulativom“.
Dok je nekoliko država ostalo preblizu da bi se moglo nazvati, investitori su iskoristili Trampove pobede nad Kamalom Haris u državama na bojnom polju Pensilvanije, Džordžije i Severne Karoline.
– Trgovina sa Trampom se vratila – rekao je Frančesko Pesole, valutni strateg u ING-u.
– Izgleda da tržišta određuju cene u čistom zamahu ili blizu toga – misleći na takozvani scenario crvenog talasa gde se republikanci takođe pojavljuju sa kontrolom nad oba doma Kongresa. Takav ishod bi dodatno podstakao snagu dolara, rekao je on.
Indeks dolara, mera valute u odnosu na korpu rivala, porastao je za 1,4 odsto, zabeleživši najveći jednodnevni rast od novembra 2022. Funta je bila 1 odsto niža u odnosu na dolar na 1,291 dolar, dok je evro pao za 1,6 odsto na 1,076 dolara.
Prinos na 10-godišnji trezor bio je veći za 0,14 procentnih poena na 4,43 procenta, dostigavši preko noći najviši nivo od početka jula. 30-godišnja „duga obveznica“ dostigla je 4,62 odsto sa svojim najvećim dnevnim pomakom u više od godinu dana.
U međuvremenu, izgledi za carine i labavija američka regulativa srušili su zalihe obnovljive energije i evropske proizvođače automobila dok su podigle američke banke.
– Tržište reaguje na potencijalni ’crveni talas’, ali izazovi će doći kasnije – rekao je Endrju Piz, globalni šef strategije ulaganja u Russell Investments.
– Rizik je da su investitori previše optimistični u pogledu izgleda daljih tarifa i obnovljenog trgovinskog rata, s obzirom na to da je ekonomski uticaj trgovinskog rata pod Trampom (u njegovom prvom mandatu) bio relativno ograničen.
Luka Paolini, glavni strateg kompanije Pictet Asset Management, upozorio je da bi moglo doći do nestabilnosti ako Tramp bude izabran i ako ispuni svoj tarifni plan.
– Tržišta će Trampu dati prednost sumnji, ali će možda požaliti ako predsednik Tramp bude kao kandidat Tramp – dodao je on.
Bitkoin je porastao za više od 7 procenata i dostigao rekordnih 75.389 dolara, što je najveću svetsku kriptovalutu učinilo jednom od najvećih pokretača na svim tržištima, pre nego što je blago pao nazad. Tramp se pozicionirao kao kandidat za kriptovalute, obećavajući da će SAD učiniti „svetskom bitkoin supersilom“. Kurs kriptovaluta Coinbase je skočio 14 odsto.
Fjučersi vezani za Russell 2000, mernik američkih akcija male kapitalizacije, porasli su za oko 5 procenata, pošto su neki investitori predvideli širi rast.
Sami Čar, glavni ekonomista u Lombard Odieru, rekao je da bi crveni talas mogao da stvori „visokooktansku“ američku ekonomiju koja podstiče globalne akcije da rastu tokom sledeće godine „kako se zarada povećava, a marže ostaju visoke“. On je istakao finansijske i odbrambene akcije kao verovatne dobitnike.
Kao dodatni znak da se investitori pozicioniraju za Trampovu pobedu, meksički pezos, koji se smatra posebno ranjivim na planove republikanaca da uvede carine na uvoz u SAD, pao je 2,6 odsto na 20,62 pezosa za dolar.
Jen je oslabio 1,5 odsto na 153,9 jena za američki dolar. Oštar pad jena izazvao je rast na japanskoj berzi fokusiranoj na izvoz, pri čemu je Topik porastao za 1,9 odsto.
Kineska tržišta su pala. Hongkonški indeks Hang Seng opao je za 2,2 odsto, predvođen kompanijama iz Kine. Ofšor renminbi, za koji Narodna banka Kine ne postavlja dnevnu fiksnu stopu, oslabio je za 1,1 odsto u odnosu na dolar, dok je onšor ekvivalent pao za 0,8 odsto.
Valute koje se smatraju „zastupnicima Kine“ zbog njihove izloženosti njenoj ekonomiji takođe su oslabile, a australijski dolar je pao 0,8 odsto na 0,658 dolara.
– Trampove tarife, ako pobedi i ako nastavi, imaju potencijal da izazovu ogromnu količinu bola – rekao je Rej Attril, globalni ko-šef forek strategije u Nacionalnoj australskoj banci u Sidneju.
– Ako je u pitanju Tramp, onda će proći još mnogo vremena dok ne saznamo da li su carine pregovaračka taktika ili će on povući okidač rano – dodao je Atril.
(Kurir) Foto: Shutterstock