MMF upozorio vlast BiH na nizak BDP i visoku inflaciju

MMF upozorio vlast BiH na nizak BDP i visoku inflaciju

Iancu je kazala kako MMF stoga poziva vlasti BiH da rade na obuzdavanju inflacije i koriste fiskalne instrumente za te svrhe kroz smanjenje tekuće potrošnje.

Predstavnici MMF-a za BiH održali su konferenciju za medije na kojoj su informisali javnost o, kako kažu, konsultacijama, a prema Članu 4 zakona MMF-a.

Pozvali su vlasti BiH na što bržu provedbu reformi koje bi obezbijedile dugoročnu privrednu i finansijsku stabilnost zemlje, jer joj prijeti usporavanje privrednog rasta kao i visoka inflacija, potvrdili su u utorak u Sarajevu predstavnici te organizacije.

Ono što su apostrofirali na početku današnjeg obraćanja medijima jeste da se nisu vodili pregovori o zaključenju aranžmana između BiH i MMF-a.

“Misiju smo započeli posjetom Banja Luci 10. maja, a od prošlog ponedjeljka smo u Sarajevu. Sastali smo se s različitim predstavnicima vlasti na svim nivoima, civilnim organizacijama, različitim nevladinim predstavnicima… Nakon završetka posjete, sastavićemo Izvještaj koji ćemo prezentovati u avgustu”, poručeno je.

Prema procjenama MMF-a, rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u BiH ove će godine iznositi svega dva posto dok će se inflacija kretati na nivou od oko šest posto.

Alina Iancu, voditeljica misije za BiH u sjedištu MMF-a u Wašingtonu, opisala je pred novinarima takvu inflaciju “neugodno visokom”, a projektirani rast BDP-a “veoma niskim” za potrebe zemlje.

Srednjoročne prognoze rasta BDP-a su na nivou od takođe skromnih tri posto, što u MMF-u takođe smatraju apsolutno nedostatnim.

Upozorila je kako su rizici za BiH “veoma izraženi”, posebno zbog naglog usporavanja privrednihaktivnosti u Europi, ali i zbog jačanja političkih napetosti u samoj zemlji te sve izraženijih finansijskih rizika.

To uključuje sve rastrošniju javnu potrošnju za kojom poseže država, ali posebno njeni entiteti, pri čemu se vlasti u Republici Srpskoj pouzdaju kako će to uspjeti izdržati zahvaljujući pojačanom “skupom” zaduživanju na unutarnjem, kao i na spoljnim tržištima.

Iancu je kazala kako MMF stoga poziva vlasti BiH da rade na obuzdavanju inflacije i koriste fiskalne instrumente za te svrhe kroz smanjenje tekuće potrošnje.

Istakla je kako je podizanje kamatnih stopa nužno jer se moraju smanjiti razlike između tih stopa u eurozoni i BiH jer je izvjesno da će kamatne stope na svjetskim tržištima i u narednim godinama ostati razmjerno visoke.

(N1)  Foto:N1

CATEGORIES
Share This